Wednesday Dizi İncelemesi

👉 Netflix’in yeni fantastik, suç ve gençlik türündeki dizisi Wednesday 1. sezonu ile gündeme bomba gibi düştü desek yeridir! Yayınlandıktan hemen sonra bir hafta içerisinde 85 ülkede bir numara olmasıyla da stranger Things ’in son sezonuyla elde ettiği izlenme başarısını da geçen bu diziye bir de bizim incelememizle bakalım..

Normal ve Ucubeler olarak ayrılan insanların yaşadığı Wednesday evreninde, normallerin gittiği okullardan sürekli atılan, bir türlü dış dünyaya uyum sağlayamayan Wednesday’le 16 yaşında genç bir kız olarak tanışıyoruz.

Wednesday, Nevermore’da kendi gibi ucubelerle karşılaşacağını sanarken biz karakterin ucubelerin içindeki ucube olduğunu görüyoruz. Nasıl mı? Kurt adamların, sirenlerin, gorgonların ve vampirlerin arasında kızımız siyahlar içinde, soğuğu seven, duygularını dışarı asla vurmayan ve zeki kızımız yine yaşıtlarıyla kolayca bağ kuramıyor. Özellikle kurt olma sürecini tamamlayamamış oda arkadaşı Enid’le tabut ve pamuk şeker kadar alakasızlar. Wednesday’in okula gelmesiylede okulun bulunduğu kasabada normal insanların sırayla parçalanmış cesetleri bulunmaya başlanır. Kasabanın şerifi ise bu cinayetlerin ardından Nevermore’da bulunan ucubelerin çıkacağına emin gibidir.

Akademiden kaçmayı düşünen Wednesday’in ise bu cinayetler doğal olarak ilgisini çeker ve o da bu cinayetlerin peşindeki kişiyi aramaya koyulur. Her karakterden bizde ana karakterimiz gibi şüphelenmeye başlarız. Sonuçta herkesin bir nedeni olabilir. Kasabadaki bir festival sırasında ormanlıkta olan cinayete ise tanık olan karakterimiz en azından cinayeti işleyenin bir canavar olduğunu öğrenmiş olur. Fakat olay yerine şerif geldiğinde bir ceset yoktur. Ve bu andan itibaren şerifin tüm dikkati Wednesday’in üzerinde yoğunlaşır. Çünkü o Gomez Addams’ın kızıdır.

Bunların yanı sıra haftada bir gün terapiye gitmek zorunda kalan Wednesday için hayat çekilmez bir düzeye gelir. Özellikle tüm Addams’ların terapiye gittikleri sahne bence dizinin hem gerilim hem dram hem de komedi açısından en iyi sahnelerinden biriydi. Sahneyi izlerken resmen her duyguyu hissediyorsunuz ve uzun süredir izlediğim hiçbir yapımda böyle hissetmemiştim. Bizlerde dizi boyunca ana karakterimizle beraber bu yeni okula ve Wednesday ile arkadaş olmaya çalışanlara alışmaya çalışıyoruz. Wednesday herkesten tek tek şüphelense de hatta onlarla aynı ortamda olmaya dayanamadığını belirtsede kendince uyum sağlama çabasını izlemek keyifliydi.

Bunların yanı sıra karakterimiz annesinden gelen görü yeteceğiyle birlikte bir atasıyla bağ kurmakla ve bazen geçmişten bazende gelecekten gördüğü görülerle uğraşıyor. He bir de kızımızdan hoşlanan biri kasabalı biri okuldan iki karakterimiz var. Bu iki karakterde cinayetler konusunda karakterimize hem en çok yardım eden hem de karakterimizin şüphelendiği kişiler. Bir de nasıl unuturum karakterimize en çok yardım eden “Thing(Şey)”imiz var. Thing her zaman bu aileyle olan ve bir el şeklinde gözüken tanımlanamayan bir varlık. Ama özelliklede karakterimiz için yapamayacağı şey yok. Wednesday her ne kadar ona psikolojik baskıda uygulasada çok uzunca bir süre arkadaş yerine koyabileceği tek varlık Thing oluyor.

Dizi her bölümde izleyiciyi ters köşe yaparak ilerliyor. Hiç kimseden ve hiçbir olaydan emin olamıyorsunuz. Bu durum yer yer can sıkıcı gibi gözüksede merak duygusunu çok güzel körüklediği için şikayet edemiyorsunuz ve hemen bir sonraki bölüme geçmek istiyorsunuz. Son bölümse tam anlamıyla her sorunun cevaplandığı bir final bölümü oluyor. Diğer bölümler finalin alt yapısını gayet hoş bir şekilde hazırlamış ama bana yine de finalde yaşananlar sanki biraz aceleye getirilmiş geldi. Hoş, dizi de ucu yeni sezona açık bir şekilde bitti umarım ikinci sezon en kısa zamanda gelir.

✅️ Wednesday 1. sezon yorumlarımdan bahsedecek olursam ben dizinin senaryosunun akıcılığına bayıldım arkadaşlar. Oyunculuklar ise bazı yerlerde biraz yersiz ve duygusuz kalsada çok göze batan bir kötü oyunculuk yoktu. Gençlerin yaşadıkları akran zorbalıkları, aile baskısı, gelecek kaygısı gibi durumlar çok iyi bir şekilde anlatılıyor. He birde 1991 yapımı filmde Wednesday’i canlandıran Christina Ricci’nin bu dizide öğretmen olarak bulunması ve Wednesday’e aslında çok benzediklerini söylediği kısım eski filmleri izlemiş olanlara çok güzel bir göndermeydi. Burada Wednesday’i canlandıran Jenna Ortega’dan da ayrıca bahsetmezsem olmaz. Kendisi kesinlikle Hollywood’un geleceği olarak adlandırabileceğimiz yeni nesil oyunculardan. Karakteri öyle bir benimsemişki resmen dizi boyunca göz kırptığı bir sahne bile yok. Özellikle balo sahnesindeki dansının koreografisini kendisinin oluşturması da role ne kadar iyi hazırlandığının ve bu rolü ne kadar hak ettiğinin bir göstergesidir.

Yazar Hakkında
Toplam 274 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Muhammed
Muhammed Yanıtla
- 2:32 pm

Bayadır başlamak istiyorum bu diziye… Çok teşekkürler harika oldu…

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 7:48 pm

    Rica ederim 🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara