The Boys Dizi İncelemesi

Birincisi, The Boys sadece bir süperkahraman dizisi değil, aynı zamanda bir eleştiri dizisi. Dizinin laf etmediği yapım, şirket, devlet, ülke kalmamış resmen. Her şeyi alaya almışlar ve süperkahraman dünyasını olabildiğince realist bir yaşam çerçevesinde ele almışlar. Bunu aşağıdaki dizide geçen bir sözden anlayabiliyoruz:

Dönemimizin popüler akımı süper kahramanlar olduğu için sürekli aynı tatta diziler ve filmler izlemek zorunda kalıyoruz. Tam da bu bunalımı yaşarken The Boys çıkageldi. Çizgi romandan uyarlanan bir başka süper kahraman dizisi diyerekten önyargılarımız varken The Boys tokat gibi çarptı. Bu kahramanlar, bildiğimiz ahlaklı ve adalet anlayışını ön plana çıkartan kahramanlardan değiller. The Boys, DC Comics‘e bağlı olan WildStorm etiketiyle çıktı. Tabii DC kendi kahramanlarını bu halde görünce seri ile yollarını ayırdı.

Çizgi roman, +18 konularını, sınırlarını zorlayarak işliyor. Dizide elbette bu biraz yumuşatılmak zorunda kalınmış. Yozlaşan ve toplumun güvenliğini pek sağlayamayan bu süper kahramanlarımız gücün etkisine kapılmış durumda. Öldürmekten asla çekinmeyen kahramanlarla birlikte vahşetin tavan olduğunu daha ilk dakikalardan gösteren bu diziye ne desek az kalır. İzleyicilere gerçekten istediğini veriyor. Superman‘in kötü ikizi olan Homelander bize bunu çok güzel gösteriyor. Homelander, vicdanı olmayan, egoist ve süper gücünün altında asıl kişiliğini kaybeden biri olarak sürekli gerilim yaratıyor. Dizide kendini kaybetmeyen kahramanlarımız da var. Genel olarak düşünürsek, günümüzde kahramanlar olsa dizidekiler gibi olurdu. Gerçekçiliğinden ötürü haneye artı puan ekliyor. Sonuçta kimse kendinden ödün vermez.

Kara mizah ögelerinin de bolca mevcut olduğu bu dizi insanı bir hayli güldürüyor. Yeni sezon da bu konuda başarısını devam ettiriyor. Josstice League filmi ve Seven adlı bir film çekimini dizide barındırarak çok iyi dalga geçiyor. Psikiyatri merkezinde geçen sahnede de şok edici mizahını beklenmedik bir şekilde gösterdi. Stormfront‘un Homelander hakkında yaptırdığı memelerden bahsetmeden geçmek olmaz. Stormfront, Twitter’daki trollerden esinlenerek yazılmış. Senaristlerimiz Twitter mizahını oldukça yakından takip ediyor.

Süper kahraman deyince akla insanlığın her konuda erişebileceği en üstün hali gelir. Gerek güçleriyle gerek ahlaki moralleri ile onlar insanlığın, en üst noktasıdır. Kendilerini bağladıkları kuralları vardır ve ahlaki kurallardan vazgeçmektense ölmeyi tercih ederler. Bazen kötü kararlar verdikleri olur ama bu seferde diğer kahramanlar onu kötü adam ilan ederek ona karşı dururlar.Bütün bunlar iyi hoş ama bizim dünyamıza uyarlandığında gerçekçi gelmiyor işte. Hani hiç mi kötü bir karar vermez bu süper kahramanlar? Aralarında kadınlara düşkünlüğü başına bela olan biri olamaz mı mesela? Ya da uyuşturucu bağımlığı olan bir süper kahraman olamaz mı yani? The Boys dizisi de tam olarak süper kahramanlar aramızda yaşasaydı nasıl olurdu sorunun gerçekçi bir cevabı.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara