Resimde hayal kırıklığına uğrayan iki çift var.

Hayal Kırıklığına Uğramak

Çevrenizde birbirlerini çok seven çiftler mutlaka vardır. Her zaman yan yanalardır. Sorunlarını birlikte çözerler, başka kimseye ihtiyaçları yoktur. Birlikte oldukları zamanları mutlulukla dolu dolu geçirirler. Siz de bu peri masalı gibi görünen ilişkilere tanık olmuşsunuzdur. Ya da belki de kendiniz böyle bir ilişki yaşadınız/yaşıyorsunuz.

Böyle büyük heyecanlarla yaşadığımız duygular bizleri güçlü bir şekilde sarar. Bu peri masalının hep devam etmesini isteriz. Hayalini kurduğumuz her şey mevcut ilişkimizde mevcuttur ve bunları kaybetmeyeceğimizden emin olmak isteriz. Bizim için bu heyecandan, mutluluktan uzaklaşmak çok büyük bir hayal kırıklığı yaratacaktır ve bu durumdan mümkün olduğunca kaçınmak isteriz.

Olacağına kesin gözüyle bakılan bir şeyin olmaması halinde yaşanılan duygu diye tarif edilebilir hayal kırıklığı. Küçüğü ve büyüğü olsa da hayal kırıklıkları şaşırtır, kötü hissettirir. Bir sonuçla ilgili tahmin yürütmek ve beklenti içine girmek, hayal kırıklığının yolunu açar. Elbette ki her tahminin gerçekleşmemesi hayal kırıklığı yaşatmaz. Ama eğer bir sonuçla ilgili beklentiye giriliyorsa, küçük veya büyük hayal kırıklığına hazırlıklı olmak gerekir. Eğer hayal kırıklığı yaşanmışsa da mutsuzluk hali söz konusudur.En büyük hayal kırıklıkları, temel konularda yaşananlardır. En derin olanları, kesin gözüyle baktığımız sonucun tersinin olmasıdır. Yetişme çağımızda iyi, kötü, doğru, yanlış konusunda bize öğretilenlerin, ilerleyen yıllarda tersini deneyimlemiş olmak bizi büyük hayal kırıklığına uğratır ve derinden etkiler. Çok yakınlarımızdan ve çok güvendiklerimizden beklediğimiz yaklaşımı, beklediğimiz davranışı görememek, bize son derece büyük hayal kırıklığı yaşatır. Güçlü gördüklerimizin zayıf, bilge gördüklerimizin cahil, erdemli olarak bildiklerimizin ukala, dost bildiklerimizin çıkarcı ve bencil, güvenilir bildiklerimizin ikiyüzlü ve fırsatçı çıkması bizi şaşkına çevirir. Güvenle ilgili hayal kırıklıkları, en çok zarar gördüklerimizdir. Yaşanan hayal kırıklıklar insanın kabuğuna çekilmesine, çevresindekilerle arasına daha fazla mesafe koymasına, daha ürkek, daha çekingen olmasına, güven duygusunun zayıflamasına ve daha şüpheci olmasına neden olur.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara