Uçan Hollandalı Efsanesi

Denizcilik tarihinden çeşitli hayalet gemiler ilişkin hikayeleri ve efsaneleri hepiniz duymuşsunuzdur. Halk arasında bu gemilerin lanetlenmiş olabileceği ve çeşitli sebeplerle mürettebatının da denizde kaybolmuş olabileceği gibi şeylere inanılırdı. Uçan Hollandalı efsanesi bu hikâye ve efsanelerden yalnızca biriydi. Filmlere dahi konu olmuş bu efsanenin nasıl ortaya çıktığı ve hikayesinin ne olduğu sizin de ilginizi çekiyor ise yazımız tam olarak size göre olacaktır.

Öncelikle bu efsanenin ne olduğu ve yüzyıllar boyunca nasıl anlatıldığı konusuna değinmek istiyoruz. Bilmeyenler için Uçan Hollandalı hikayesi şöyle olmaktadır. Efsaneye göre Uçan Hollandalı gemisi Tanrı tarafından lanetlenmiştir ve hiçbir limana giremeden ve sonsuza dek okyanuslarda yol almaya mahkûm edilmiş bir gemidir. Bu hikâyeyi anlatan denizciler, bu gemiye denizde rastladıkların da kendilerine de uğursuzluk getireceğine inanır ve bu gemi ile asla karşılaşmak istemezler.Bilmeyenler için Uçan Hollandalı gemisinin hikayesini baştan anlatmak istiyoruz. Efsaneye göre Willem van der Decken kaptanlığında Hollanda’nın Güneydoğu Asya’da bulunan sömürgelerine gitmek üzere Amsterdam’dan yola çıkar. Tam Ümit Burnunu dönecekleri sırada bir anda rüzgâr yön değiştirir ve pruvadan esmeye başlar. Rüzgârın şiddetlenmesi ve fırtınaya dönüşmesi kaptanı yolundan döndürmez ve limana geri dönmez. Bunun yerine rüzgâra küfürler savurup bir an önce burnu geçmeye ve sonrasında korunaklı bir koya ısırmaya çalışır. Mürettebat bu konuda ciddi olup olmadığını sorup, kaptanı ikna etmeye çalışsa da kaptan ikna olmaz. O anda kıyamet gelinceye kadar denizlerde yolculuk etmek zorunda kalacak olsa bile o burnu geçmenin bir yolunu bulacağına dair yemin eder. Bu meydan okuma sonucunda kaptan ve Uçan Hollandalı lanetlenir. Kaptan hem Ümit Burnunu geçemez hem de sonsuza kadar denizlerde gezmeye mahkûm edilir. Bu hikâyenin gerçekliğini inanan birçok kişi fırtınalı günlerde denize çıktıklarında bu lanetli gemi gördüklerine yemin eder.

Uçan Hollandalı efsanesinin bir başka versiyonuna göre bu gemi içinde çalıntı mücevherlerle altınlar bulunan bir korsan gemisidir. Bu gemide görevli olan mürettebat efsaneye göre son derece korkunç suçlar işlemiş ve lanetlenmiştir. Bazıları Uçan Hollandalı isminin geminin kaptanının lakabı olduğunu savunur. Zamanla yeni kuşaklara aktarılırken bilgi değişmiştir.

Uçan Hollandalı efsanesi geçmişten günümüze aralarında önemli sanatçıların da olduğu büyük bestecilere ilham olmuş hakkında birçok kitap yazılarak filmler çekilmiştir. Dünyaca ünlü Karayip Korsanlarının bir serisine de konu olan bu efsane artık denizciler tarafından inanılan bir şey olmasa da halen ilgi ile dinlenen bir hikayedir. Kişilerin bu hikâyeyi bu denli ilgi göstermesinin en büyük nedeni belki de kaptanın ibretlik hikayesidir. Uçan Hollandalı efsanesi ne kadar doğrudur ve bize aktarılan kısımların ne kadarı anlatıldığı gibidir bilinmez ancak denize meydan okunmaması gerektiği değişmeyecek bir gerçektir.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Oguz kandemir
Oguz kandemir Yanıtla
- 8:16 pm

Yazılar çok güzel tebrikler

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 11:35 pm

    Teşekkür ederim yorumunuz için çok değerli 🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara