Kağıttan Dünyam Bloğu ile Röportajımız

Merhaba herkese blog yazarları ile yaptığımız röportaj serimizde “Kağıttan Dünyam” blog sitesinin yaratıcısı ilkay hanım ile gerçekleştirdik. İçerikleriyle, yazılarıyla, görselleriyle adeta mükemmel bir blog yazarı..

1 -) Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız ?

Merhaba. Aslında kendini tanıtma faslı beni hep zorlar. Ancak bir deneyeyim. Ben İlkay. Kağıttan Dünyam bloğunun sahibesiyim. 2015 yılından beri blog yazıyorum. Bu yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı, keşfetmeyi seviyor ve bunları bloğumda yansıtmaya çalışıyorum.

2-) Blog yazarı için sosyal medya önemli mi sizce, neden?

Önemlidir ancak her şey değildir. Önemlidir çünkü bu sayede bloğumuzun tanınırlığını arttırabilir, başka uygulamalar ve bu uygulamalardaki paylaşımlar aracılığıyla bloğumuz için yeni bakış açıları kazanabiliriz. Ancak buna karşın blog yazmak başlı başına ayrı bir eylem bence.

Bloğumu kitap paylaşımları yaptığım instagram hesabımla aynı yıl açmıştım. Instagramda da aktif olduğum zamanlar oldu. Ancak bana blog yazmanın verdiği hissi veremedi. Blog yazmak içten gelir. Elbette başka platformlarda paylaşımlar yapmak da öyle, içten gelmelidir. Ancak kimi zaman işler böyle yürümez, yürümüyor bana kalırsa. Bir yerden sonra iş beğeni ve etkileşim almaya dönüyor, iletişimde bulunmak ikinci plana düşüyor… Bu da bana hitap eden bir şey değil.

Ben içimden geçenleri yansıtmak ve karşıdaki kişiyle iletişim kurmak için yazıyorum. Blog yazarken istediğimiz uzunlukta yazılar yazabiliriz, doyasıya anlatabiliriz. Blog ortamının daha samimi bir ortam olduğunu düşünüyorum özetle. Sorumuza dönersek, zaten en başta yanıtladığım üzere, sosyal platformlar önemli olabilir ancak her şey değildir. Kişi dilerse sadece blog yazar, dilerse diğer uygulamalara da yayılır. Bu biraz beklentilere, tercihlere ve kişinin zaman yönetimine kalmış bir şey.

3) Bloğunuzdan biraz bize bahsedebilir misiniz?

Tabii. Dediğim gibi 2015 yılından beri Kağıttan Dünyam isimli bloğumda çeşitli yazılar yazıyorum. (kagittandunyam.blogspot.com) Bu yazılar daha ziyade edebiyat, sinema ve çeşitli konulardaki kişisel düşüncelerim üzerine yazılar. Ancak şimdilerde, filmlere dair yorum ve önerilerimi paylaşacağım ikinci bir blog açmış bulunuyorum. Onun ismi de Film Güncem. –basit bir şekilde :)- (sevgilitotoro.blogspot.com)

4) Yazarken kimden ve neyden ilham alırsınız?

Her şeyden. Evet, her şeyden ilham alabilirim. Mesela son yazılarımdan birinde jelibonlardan ilham almıştım. 🙂 Bence yaşam keşfedilecek bir sürü şeyle dolu. Ve ben bu şeyleri göstermek için çocukluğumdan beri içimde heyecan taşıyorum. Sanırım en çok da bu nedenle yazıyorum.

5) En son okuduğunuz kitabın ismi ve konusu neydi?

Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan’ın sohbetlerinden oluşan Öğretmen Olmak isimli kitabı bitirdim. Kitap, adından da anlaşılacağı üzere, öğretmen olmak nedir tam olarak bunu işliyor. Öğretmen olmak, yani bu mesleği içselleştirmek ve bu şekilde yerine getirmek ile öğretmenlik mesleğini salt bir iş olarak yapmak arasındaki farkı merkeze alarak, öğretmen olmaya dair çeşitli konulara değiniyorlar. Kitabı genel olarak beğenmekle birlikte, öğretmenliğe ilişkin başka birkaç konunun daha bir sohbet şeklinde kitapta yer almasını ister ve beklerdim. Ancak kitabı tüm öğretmenlere ve öğretmen adaylarına öneriyorum. Tabii bu konuya ilgisi olan diğer tüm okurlara da.

6) Blog yazarlığının hayatınızda ne gibi etkileri oldu ?

Daha çok içsel anlamda etkisi oldu diyebilirim. Bloğumu çok küçükken, henüz liseye giderken açmıştım. Bloğumla birlikte büyüdüm ve geliştim bu nedenle de. Bloğum yeri geldiğinde sığındığım bir yer oldu, yeri geldiğinde düşüncelerimi paylaştığım ve yeni bakış açıları kazandığım bir yer. Yazma becerimi geliştirmesi apayrı bir kazanımdı zaten benim için. Kişisel gelişimim için gerçekten faydalıydı blog yazmak.

7) İnsanlar neden blog okumalı sizce?

Sevdikleri için? 🙂 Blog yazmak da, okumak da en başta severek yapılacak şeyler bence. Çünkü ikisi de zaman alıyor. Bundan olacak ki artık çoğu kişi uzun yazıları okumak yerine daha pratik buldukları ve muhtemelen daha pratik de olan diğer sosyal platformlara yöneliyorlar. Ancak önceki sorularda da söylediğim gibi, bence bloğun verdiği his daha başka. Tabi bu noktada söz konusu bloğun içeriği de önemli. Bilgilendirici metinler mi, yoksa kurgusal veya blog yazarının günlük yaşamından parçalar içeren metinler mi yer alıyor o blogda; buna göre blog okuru kendi tercihini yapabilir. Ben blog okumayı, yazmayı sevdiğim kadar çok seviyorum. Bence blog okumak da kişiyi geliştiren ve yeni bakış açıları sunan, keşifler yaptıran, en önemlisi pozitif hissettiren bir şey.

8) Yeni bloglar hakkında düşünceniz nedir?

Çok pozitif. 🙂 Bence insan en başta kendi için yazmalı. Blog yazmanın çok rahatlatıcı olduğunu düşünüyorum. İçindekileri paylaşmanın çok büyülü olduğunu. Kendini yansıtmak güzel bir şey ve blog keşfetmek de tam da bu nedenle güzel bir şey. Yeni bloglar keşfetmek de bence heyecan verici. Çünkü bu sayede yeni bir bakış açısı görmüş oluyorsun. O yüzden herkes blog yazabilir bence. İsteyenler mutlaka yazsın derim.

9 -) Blog yazarlığına başlamayı düşünen arkadaşlara önerileriniz var mı ?

Sadece içinizden geldiği gibi –tabii toplumsal yaşamda olduğumuzu assslaaa unutmadan- yazın. Sadece bu. Tabii burada yazılmak istenen bloğun içeriği de önemli. Söz konusu blog bilgilendirme amacı taşıyorsa durum başka olur. Bu konuda bilgim yok. Çünkü ben hep kişisel konularda yazdım. Ancak kişisel blog açacak kişilere tek önerim samimi olmaları.

11 -) Kendinize sorulmasını en çok istediğiniz soru nedir?

Bilemedim ki 🙂 Hımmm… Nasılsın? 🙂

12 -) Son olarak İstediğiniz bir şey, eklemek istediğiniz bir şeyler var mı ?

Bloğa ilişkin hemen hemen her konuya değindik sanırım. Bu nedenle söylemek istediğim son şey, bana röportaj teklifiyle geldiğiniz için size teşekkür etmek olacak. Teşekkür ederim. 🙂 Bu arada, tüm yazarlarımıza bolca ilham dilerim. Sevgiler.

Kağıttan Dünyam blog sitesinin içeriklerine ve yazılarına göz atmanızı öneririz.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (4 yorum)
Kitap Keşfi
Kitap Keşfi Yanıtla
- 7:23 pm

Çok keyifli ve güzel bir röportaj olmuş, ikinizin de emeğinize sağlık:)))

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 7:59 pm

  Teşekkür ederim 🤗

Birpembesever
Birpembesever Yanıtla
- 8:32 pm

Okuması keyifli bir röportajdı. 🙂

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 1:04 am

  Harika 👍 teşekkürler 🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara