Vampirler Efsane Mi?

Vampirleri nasıl açıklayabiliriz? Efsane mi yoksa sadece bir söylence mi, bir romantiğin veya gotik yazarların yazdığı bir hikaye mi?Ya da vampirler gerçek mi?

“Vampir” kavramı, günümüzde filmler, kitaplar ve diziler gibi kurgularda çok sık karşılaşılan bir kavram. Gerek benzetmeler olsun, gerekse doğaüstü evrenler olsun, vampir kavramını ya da vampirleri içebilirler. Adeta bir efsane haline gelen vampirliğin gerçek olmadığını biliyoruz elbette. Peki, vampir kavramı ve vampirlik nerede ve ne zaman çıktı?

Kimbilir ne zaman ve nasıl çıktığını sadece tahminler var..

İnsanlar korktukları ve açıklayamadıkları bazı durumlarda doğaüstü şeylerin varlığına inanarak açıklamaya çalıştılar. Bu şekilde ortaya çıkan kavramlardan biri de vampirler. Zaten daha önce mitolojide tasvir edilen yaratıklar olduğundan, karşılaştıkları bazı şeyleri onlara uyarlayarak gerçek olduklarını düşündüler.

Tarihteki tüm hikayelerde, vampirler öldürülemeyen ve açlık çektikçe insanları avlayan varlıklar olarak düşünülmüşler. Porfiria hastalığı gibi bazı bilimsel açıklamalar o dönemde yapılamayacağından, insanlar her zaman yaptıkları gibi bilmedikleri şeyleri doğaüstü olaylarla açıklamaya çalıştılar. Bugün bile birçok konuda buna benzer şeyler oluyor, çünkü insan olarak bilmediğimiz ve keşfetmediğimiz çok şey var.

Dünyadaki tüm mitolojilerde karanlıkla, öteki dünyayla, cehennemle, yeraltıyla, korkuyla, geceyle, ölümle ve kanla ilişkilendirilen birçok olağanüstü varlık tasavvuru mevcuttur. Bunlarla ilgili inançlar ve anlatılar zaman olarak geçmişten günümüze ve coğrafi olarak birden fazla bölgede yayılma alanı göstermiş, birbirlerini etkileyerek, bazen birbirleri üzerinde katmanlaşarak farklı farklı kültürlerde ortak tasavvurlar yaratmışlardır. Vampir de bu olağanüstü tasavvurlardan biridir.

Vampir öldükten sonra dirilmiş hortlak türünden veya halihazırda doğada var olan ve kan içen bir varlık tasavvurudur. Buradaki vampir adlandırması Avrupa’ya aittir. Birçok kültürde ölümden sonra dirilen, insanların ve hayvanların kanını veya yaşam enerjisini içen veya emen ve böylelikle onlara zarar veren, bu sebeple de korkulan ve kendisine karşı çeşitli önlemler alınan olağanüstü varlık tasavvuru mevcuttur.

Kafamızdaki vampir imajı her zaman kültürlü bir Avrupalıdır, soylu sınıfın yaratığıdır,büyük ve kasvetli bir şatoda yaşar ve görkemli eşyalara sahiptir. Kan! Vampir kendisi sahip olmadığı için yaşayan bir canlıdan taze kan içmek zorundadır.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Birpembesever
Birpembesever Yanıtla
- 2:26 pm

Gerçekliği tartışılsa da dizi/film sektöründe izlemesi keyifli konulardan. 🙂

Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz Yanıtla
- 5:59 pm

Kesinlikle katılıyorum size dizi ve film sektöründe izlemesi keyifli ve heyecanlı..🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara