Resimde bir mikrofon var. Sanabanabilgicom ile Röportajımız.

Sanabanabilgicom İle Röportajımız

Merhaba sayın blog sakinleri. Yeni bir röportaja hoş geldiniz. Blog yazarları ile yaptığımız röportaj serimize sanabanabilgicom sitesinin yaratıcısı Muhammed Murat ile devam ediyoruz. röportaj isteğimizi geri çevirmeyip kabul ettiği için tekrar çok teşekkür ederim buradan.

1 -) Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız ?

Merhabalar, söyleşi teklifi için öncelikle teşekkür ederim. İsmim Muhammed Murat. Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Uzun yıllardır okumak ve yazmak arasında ilerleyen bir hayata sahibim.

2 -) İlk blog yazmaya nasıl başladınız ?

Aslında lise yıllarından beri hikayeler ve şiirler yazmaya devam ediyorum. Hemen her okuduğum kitaptan sonra kendimi yazarken buldum. Ardından lise ve sonrasında da üniversite döneminde hocalarımın yönlendirmesi oldu. Birçok farklı dergi özelinde çalışmalar oldu. Günümüzde blog yazmanın kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı kendimi bu mecrada buldum ve uzun senelerdir yazılarıma devam ediyorum.

3 -) İçerik oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Burada hangi tür içerik olduğu elbette ki önemli. Bir blog yazısı için ilk başta kişinin kendi düşüncelerini samimiyetle aktarması gerekir. Bunu yaparken tüm yapmacık durumlardan sıyrılmak ve okuyucu ile bir temas kurma hali önemlidir. İçeriklerde elbette ki SEO kuralları gerekli olsa da anlatım dilinin daha değerli olduğunu düşünüyorum. Bir sohbet havası içerisinde olmasına da dikkat ederim.

4 -) Blog yazarlığının hayatınızda ne gibi etkileri oldu ?

Halihazırda blog yazarlığı adeta bir terapi görevi görür. İnsanın hem anlatma ihtiyacını karşılar hem de anlatmasıyla birlikte duyduğu hazla rahatlamayı mümkün kılar. Bu anlamda veremediğimiz tepkileri ya da yapamadığımız tüm işleri yazarak var ederiz. Buradaki üstünlük hissi ise bence paha biçilemez. Ayrıca blog yazarı olmanın getirdiği bir başka husus ise hayatı daha dikkatli yaşamaktır. Hemen her konu veya olayla ilgili ilgimizi vermemizi sağlar.

5 -) Sanabanabilgicom Okuyucularına ne sunuyor?

Birçok farklı kategoride bilgi içerikli yazılarımızla okuyucularımıza derinlemesine imkanlar sağlıyoruz. Gezi yazılarımızda birçok farklı bölge ve kent tanıtımları yapıyoruz. Bununla birlikte diyet ya da güzellik konusunda da yapabileceklerimizin sınırı olmadığını gösteriyoruz. Ayrıca en çok ilgi duyulan “nereden geliyor” kategorimizde hepimizin merak ettiği konularla ilgili gerçek hikayelere dönüyoruz. Birbirinden farklı kategorilerin bulunması da tam anlamıyla herkese gerekli olan bilgileri harmanlıyor.

6 -) Takip ettiğiniz bloglardan beğendikleriniz, sebepleri ?

Sosyalyasa.net çok derinlemesine bilgiler paylaşıyor. Ayrıca icimdekalacagina.com sitesini de düzenli olarak takip ediyorum. Derinlemesine bir benlik hikayesi sunuyor bizlere. Ayrıca elbette ki üzgün kiraz belki de en sık takip ettiklerim arasında. Birçok konuda hem kişisel hem de toplumsal zevkler anlamında doyurucu. Ülke tanıtım kategorisinin çok harika olduğunu söylemek isterim. Norveç yazısını tüm blog severlere tavsiye ederim.

7 -) Antarktika’da Dondurma nasıl satarsınız?🤗

Burada belki de yapabileceğimiz en iyi nokta nasıl bir dondurma olacağıdır. Eğer bu işi soğuk bir iklimde yapmak istiyorsak kızarmış dondurma lezzetini ortaya çıkarabiliriz. İnsanlara doğrudan ham hali ile vermek yerine dönüştürmek çok daha yararlıdır. Bunu her anlamda her konuda da düşünebiliriz.

8 -) Kendinize göre bir yazım tarzınız var mı ?

Bir konu etrafında oluşacak yazıda neler anlatmak istediğimi ilk başta düşünürüm. Yazıyı bunun etrafında oluşturmak çoğu zaman kolay olmaz. Ancak mutlaka insanların beklentilerini karşılama adına detaylar ve sürprizler koyma tarafındayım. Gelişigüzel olmayacağı gibi sıradan kelimelerin bulunmasını da çoğunlukla istemem.

9 -) Blog yazarlığına başlamayı düşünen arkadaşlara önerileriniz var mı ?

Burada blog yazarlığı iki farklı şekilde yapılabilir. Birincisi doğrudan profesyonel anlamda bu işle ilgilenerek hayatlarını adayabilir arkadaşlar. Her ne kadar zahmetli olsa da ileride çok daha verimli olmaları muhtemel. Bunun haricinde hemen herkesin blog yazmasını isterim. Her ne kadar Tolstoy, işe yarar olacaksa yazmaya başlayın, dese bile buna katılmam. Mutlaka her insanın yazmasını gerektirecek durum vardır. Nerede ve ne şekilde olursa olsun insanların kendi düşüncelerini veya hayallerini anlattığı blog yazılarına ihtiyaç vardır. Böylelikle kişi bir şeyler anlattığını fark eder. Var olduğunu hatırlar ve anlatarak kendisini daha iyi hisseder. Bunu yaparken mümkün olduğunca blog takibi yapmak gerekir. Gelişim açısından mutlaka araştırma ve okumalar yararlıdır. Ayrıca sıradışı olmak adına tuhaf şeyler yapmaya da gerek yok. Samimiyetle okuyucularına hitap etmeleri zamanla ışık saçacaktır.

10 -) Blog yazmayı hiç bırakmak istediniz mi? Neden?

Yazarken kendimi iyi hissettiğim sürece yazmayı bırakmam. Buna karşın bazı geceler elbette ki bırakmayı istedim. Bunun nedeni ise kendimi bazen tam olarak ifade edemem. Ortaya çıkan eserin kendi düşüncelerim olmadığımı gördüğümde hayal kırıklığı yaşadığım çok oldu. Ancak şimdi, geçmişe doğru baktığımda hepsinin bir aşama ve süreç olduğunu fark ediyorum. Bu noktaya gelebilmek adına geçtiğim durakların birkaçıydı.

11 -) Son olarak İstediğiniz bir şey, eklemek istediğiniz bir şeyler var mı ?

Böyle bir köşe açtığınız için çok teşekkür eder bir kez daha. Blog yazarı olmak isteyen ya da bu konuda çalışmalar üreten dostlar için Facebook’ta Blogger Gelişim Hattı grubumuz yer alıyor. Buraya katılabilir ve kendi blog yazılarını bizlerle paylaşabilir arkadaşlar.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara