Ragnarok Dizi İncelemesi

Rangnarok Dizisi

Adam Price tarafından yaratılan evrende, dizi uzak bir gelecek zamanda veya bir bilim kurgu evreninde geçmiyor. Yaşadığımız dönemde. Yani kıyamet ha koptu, ha kopacak… Efsanede tanrılar ile devlerin savaşı başlamadan önce uzun bir kış olacağı söyleniyor. Dizi uyarlamasında ise çağımızın sorunları olan küresel ısınma ve çevre sorunları ile karşılaşıyoruz. Doğal olarak soğuk bir kıştan ziyade mevsim sıcaklıklarının altında bir hava var.Edda adlı küçük bir Norveç kasabasında faaliyet yürüten Jutul Enstitülerinin doğaya verdiği zararı araştıran bir lise öğrencisi, fabrikaların sahibi Vidar Jutul tarafından öldürülüyor. Dizinin henüz ilk bölümünde yaşanan bu olayın izleyiciyi ekran başına hapsedebileceğini düşünen senaristler bu düşüncelerinde başarılı oluyor. Jutul ailesi devdir; onların dev olduğunu ise yanlarında çalışan insanlar veya kasaba halkı anlayamıyor, çünkü hareket ve davranışlarına özen gösteriyorlar, insanlar gibi doğal ve sıradandırlar.

Dizimizin kurgusunun odak noktası Magne ismindeki lise öğrencisidir. Uzun zaman önce ailesiyle birlikte Edda’dan ayrılmıştır. Ancak dizinin ilk sahnesinde annesi ve kardeşiyle birlikte kasabaya dönüşlerini izliyoruz. Henüz ilk sahnelerde Magne’nin Thor olacağı müjdelenir. Ve ilk sezonun kalan bölümlerinde Thor’un güçlenmesini, Jutul ailesinin buna engel olmaya çalışmalarını izleriz. Bölümler kırk ila elli dakika arasında değişiyor. Aksiyonu az olmasına rağmen dramatik ve gençlik dizilerine özgü eğlence anlayışıyla bölümler ekran başındaki izleyiciyi fazla sıkmıyor. Ancak aksiyonunun az olmasının dizi için bir dezavantaj oluşturduğunu düşünüyorum. Zira mitolojinin nefes kesici bir hikâyesinden yararlanıp kurgulanmış olmasından dolayı izleyici biraz aksiyon bekleyebilir. İzleyicinin umduğu aksiyon ise ilk sezonun son bölümünde, son on dakikasında Vidar Jutul ile Magne’nin karşılaşmasında tavan yapıyor. Bu kısacık anda ise aksiyon dozunun ne yazık ki pek düşük olduğunu söyleyebilirim. Fakat izleyiciye merakla acaba sonraki sezonda ne olacak diye düşündürtüyor. Buna da olmazsa olmaz denebilir.İkinci sezonun bölümleri 2021’de yayımlandı. İlk sezonun aksine daha hareketli. Vidar Jutul, Magne’ye savaşa hazır olmasını söyler. Henüz yeterince güçlü sayılmayan Magne ise ona bu güçlerini müjdeleyen kişiye gider. Böyle bir savaşın içinde olmaktan ötürü pişmanlık yaşar. Ancak kaderini yaşamak zorundadır. Üstelik bu sezonda tanrılar birer birer uyanıyor ve Magne’nin, yani Thor’un yanındaki yerlerini almaya başlıyorlar. Bu sezonun bir diğer arayış konusu ise Thor’u belki de Thor yapan muhteşem çekici. Çekicini bulma yolunda kimi zaman umutsuzluğa kapılsa da vazgeçmeyecektir. Ayrıca bu sezon Magne’yi en yakınlarından bir sürpriz haber bekliyor. Bu haber onu daha temkinli biri yapmak zorunda bırakıyor. Kimi izleyicinin istediği aksiyon dolu sahneler bu sezonda olsa da bence ilerleyen sezonlar aksiyonu daha bol sahneleri içerecek. İlk sezonun sonundaki Vidar ve Magne düellosu bu sezonda da var; ancak ilk kavgalarından sonra müjdelenen savaş bu sezonda da gerçekleşmez.

Ragnarok hakkında sonsöz

Mitolojiye merakı olanların kesinlikle ilgisini çekecek ve farklı bir şeyler izlemek isteyenler için de kesinlikle dikkat çekecek bu dizi, kısacık sezonlarıyla birer günde izlenebilir.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
SinanGCL
SinanGCL Yanıtla
- 7:38 pm

Bunun yarısına kadar izledim ama ilerleyen bölümlerde beni bayağı sıkmaya başladı sonrasında bıraktım 😀

Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz Yanıtla
- 8:00 pm

3. Sezonda belki güzel aksiyonlar olur diye umuyorum bende.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara