Mitolojik Yaratık Ejderhalar

Ejderhalar, dünyanın en popüler mitolojik yaratıklarından biri. Peki bu güçlü imgenin oluşmasının nedeni gerçekten var olmaları mıydı?

Ejderha, birçok hikayeye ve efsaneye konu olmuş mitolojik bir varlıktır. Genelde yarasa kanatlı, dikenli kuyruklu, pullu derili ve ağzından ateş saçan bir canavar olarak tasvir edilir. Dev bir kertenkeleye yada yılana benzer. Bu mitolojik canavarlara benzeyen tarih öncesine ait herhangi bir canavar yokken yüzyıllar boyunca gerçek olduklarına inanılmıştır. Bu canavarlara karşı bu kadar çok hikayenin ve efsanenin bulunmasından dolayı insanlar bu mitolojik canavarların gerçek olduklarına daha çok inanmıştır.

Oldukça uzun ve zengin bir tarihe sahip olan bu ilginç yaratıklar, yalnızca eski halk hikâyelerinde değil, günümüz kitap, film ve dizilerinde de karşımıza çıkıyor.

Tarihin büyük bir bölümü boyunca, ejderhaların kimi zaman faydalı ve koruyucu kimi zamansa zararlı ve tehlikeli olan diğer tüm mitolojik hayvanlardan pek de farklı olduğu düşünülmüyordu.

Kağıt kalem verilse çoğumuz kolaylıkla bir ejderha resmedebiliriz, ancak zihinlerimizdeki ejderha imgesi ciddi ölçüde çeşitlilik gösterir. Kiminin kanatları varken kiminin yoktur. Bazı ejderhalar ateş üfleyebilirken bazıları üfleyemez. Bazıları yalnızca birkaç metre bazılarıysa yüzlerce metre uzunluktadır. Bazı ejderhalar okyanusların derinliklerindeki saraylarda yaşarken diğerleri sadece dağların saklı mağaralarında bulunabilir.

Ejderhalar Hakkında Bilgi

Bu gizemli yaratık yalnızca geçmişin efsane ve mitlerinde kalmış değil; “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?” gibi çocuk filmlerinden “Game of Thrones” gibi yetişkin odaklı dizilere kadar birçok yerde hayal gücümüzü süslemeye devam ediyor.

Neredeyse her efsanenin ya da hikayenin ortak özelliği bu canlıların ağızlarından alev çıkartmasıdır. Batı’da yapılan tasvirlerde genellikle kanatlara sahiptir ve uçarlar. Doğu’daki tasvirlerinde ise genellikle kanat bulunmaz. Bu mitolojik varlıklar neredeyse dünyanın her yerindeki kültürlerde bulunmaktadır. Hatta Çin ve diğer uzak doğu kültürlerinin simgesi olarak belirlenmişlerdir.

Bazı insanlar bu canavarların gerçek olduğunu günümüzde dahi düşünüyorken, bazıları da inanmayı tercih ediyor. Geçmişte bulunan ve ejderha iskeleti olduğu düşünülen tüm kemiklerin dinozorlara ait olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden gerçek olup olmadıkları hala tam bir muamma olarak tartışmalarda yer almaktadır. Ejderhaların gerçek olup olmamaları bu kadar tartışma konusuyken dünya üzerinde hemen hemen her kültürde yer alıyor olmaları ve her efsanede benzer tasvir edilmeleri gerçekte var olduklarını kanıtlar nitelikte olabilir mi ?

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (1 Yorum)
Pingback: Kış Modası Ve Trendler - Üzgün Kiraz - Üzgün Kiraz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara