Hayaller Bizi Ayakta Tutar

Hayal kurmak geleceği makro ölçülerde yaşama isteğidir. William Russell “Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır” der. Hayaller hayat tarlasından geçerken elimizden toprağa düşen tohumlardır. Tohum ve tarla için de çabalamanız gerekir ki hayaller gerçek olsun. Hayalleriniz sizin yürek gücünüzü gösterir. Bir insanın yüreğinin gücünü anlamak için sadece yaptıklarına değil, yapmayı istediklerine de bakmak gerekir. “Hayaller bizim kim olduğumuzun aynasıdır” der Barbara Sher. Esaret altındaki insan özgürlüğü hayal etmeli ki yüreğinde şahlanış gülleri açsın. Aç insan ekmeği olmayan değil ekmeğin hayalini kuramayan insandır aslında. Bunu birçok durum için genelleyebiliriz.

Bir filmden bu replik: “İnsanlar 20 yaşında ölür ama 70 yaşında gömülürler.”Ne anlama geliyor biliyor musun? Eğer sen hayallerini, umutlarını ve daha da önemlisi kendine olan inancını kaybedersen ölürsün, sadece gömülmezsin o kadar. Neden sürekli yaşlılar hayıflanıyor biliyor musun, ya da neden sürekli “keşke” diyorlar? Çünkü gençken yapılamayan şeylerin çaresi yok ve zaman geri alınamıyor. İnsanların ne dediğini bu kadar fazla umursadığımız için kendi sesimizi duymuyoruz. Kendi kendimizi en içeriye hapsediyoruz. Neden bizden başka herkes çok değerli? Neden bu kadar fazla kıyas yapıyoruz? Herkes ananas, kivi ben neden mandalinayım demek gibi bir şey bu. Bazı tatlar için ananas uygun değil, mandalina gerekir, bazıları mandalinayı daha çok sever. Hem mandalina kabukları çok güzel kokar. Neden kendimizi, yetenek ve hayallerimizi görmek yerine sürekli “saçma” kıyas kriterlerine takılıyoruz?

Hayallerine Sahip Çık

Eğer sen başkalarını dinlemeye devam edersen başkaları olacaksın. Kendini dinlersen kendini gerçekleştirmiş biri olacaksın. Hayallerine olan inancını kuvvetlendirdiğinde onu yüksek sesle söyleyeceksin ve bu seni hayalinden sorumlu tutacak, sonra da sen kendi başına gerekirse tüm yolları aşacaksın. İleride yaşlı biri olduğunda torunlarının yaptığın müthiş işlere inanamayacaklarını hayal etsene.

“Hepsini sen mi yaptın, tek başına mı?”

“Evet, kendi başıma.”

Yoksa şu senaryolardan birini mi yaşamak istersin?

“Gençken yeterince inanmadım, ailem istemedi.”

“Para kazanmalıydım.”

“Birini seviyordum.”

“Evim olsun istedim.”

“Bana güldüler.”

“Kendimi sevmiyordum.”

Şimdi lütfen bahaneleri bırakıp kendine bir daha bak.Gerçekten ne istiyorsun?

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Ahmet Ozan
Ahmet Ozan Yanıtla
- 3:21 am

sahip çıkılcak birkaç hayalden başka neyimiz var zaten 🙂

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 1:04 pm

    Kesinlikle haklısınız sadece tutanabileceğimiz küçük umutlardır hayaller..🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara