Kitap Okuma Alışkanlığı

Merhaba! Kitap okuma alışkanlığı edinmek, neredeyse hepimizin istediği ama birçoğumuzu oldukça zorlayan bir hedef. Bu yazıda, bu konuda kendi görüşlerimin zamanla nasıl değiştiğinden ve kitaplara yeni yaklaşımımdan bahsedip, ardında da okumak istediğim kitaplar hakkında yazılar yazacağım.

Kitap okumayı kim sevmez ki.. En azından şu anda benim yazdıklarımı dahi okuyorsanız mutlaka sizde kitap okumayı seviyorsunuzdur sanırım.

Öncelikle kitap okuma alışkanlığımı geç kazandığımı belirtmem gerekir. Ancak kitap okuma iştahım ve kitaplardan aldığım haz ivmelenerek artıyor. Kitap okuma konusundaki en büyük motivasyon kaynağım güncel ilgi alanlarım oluyor. Bunlarla ilgili en kapsamlı ve derli toplu bilgilere kitaplardan ulaşabiliyorum. Her öğrendiğim yeni şey, kitaplardan aldığım hazzı artırıyor. Ancak bunun için de doğru kitapları seçmek gerekiyor.

Ne tür kitapları seviyorum?

Düzenli olarak okumaya başladığımdan bu yana farklı dönemlerde farklı ilgi alanlarına sahip oldum. Bilim, tarih, yakın tarih ve macera, motivasyon, sonra kişisel gelişim, yakın dönemde de bilimkurgu temalı kitaplar ilgimi çekti. Derdini hızlıca anlatan, gereksiz detaylar barındırmayan veya gereksiz yere uzatılmamış kitapları seviyorum. 100 sayfada anlatılabilecek bir konuyu 300-400 sayfaya yayarak zamanımı boşa harcayan kitapları sevmiyorum. Belli bir tezi olan ve bu tezi ikna edici somut örnekler, hesaplamalar ve tespitlerle destekleyen veya kanıtlayan kitapları seviyorum. Bu tür kitapları (içeriğinin şişirilmemiş olması kaydıyla) uzun da olsa keyifle okuyorum.

Nasıl kitap seçiyorum?

Yeni kitap seçmek hassas bir konu. Çünkü eğer doğru kitaba denk gelmezseniz okunması zor oluyor ve genel kitap okuma şevkiniz de kırılıyor. Para ve zaman kaybınız da cabası. Benimle benzer türde kitapları okuyan, benzer ilgi alanlarına sahip veya daha önce tavsiye ettiği kitapları beğendiğim kişilerin kitap önerilerini dikkate alıyorum.

Bookstagram nedir?

sorusu ile başlayalım. Bookstagram, Instragram üzerinden okudukları kitapların yorumlarını, alıntılarını, birbirinden güzel fotoğraflarını paylaşan bir topluluk. Bir nevi Instagram bloggerlığı. Instagram’da sıklıkla rastlayabileceğiniz bu hesaplar fikirlerini takipçileri ile paylaşmakla birlikte binlerce insanın kitap okumasına katkı sağlıyor. Neden bundan bahsediyorum. Çünkü farkındalık yaratmak için.

Kitap Bloggerlar

Her iyi “bog yazarı” aynı zamanda iyi bir okuyucuğudur. Hatta yazdığından daha çok okur diyebilirim. Bolca blog gazete, dergi, kitap vs okuyan bloggerlar kendilerini o kadar belli ediyor ki… Yazı dilleri, kullandıkları kelimeler, kurdukları cümleler sıradanlıktan çok uzakta oluyor. Kitap bloggerlarının yazılarını okumak bu yüzden çok keyifli oluyor. Okuyana her defasında “Vayy bee” dedirtebiliyorlar.

“Kitap Okuma alışkanlığı kazanmak sizin elinizde.”

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara