The 100 Dizi İncelemesi

Hiç ilerisini düşündünüz mü? Hayır, çok daha ilerisinden bahsediyorum, dünyanın bile yaşanamayacak kadar kötü olduğu bir dönemden?…Sizce her şey nasıl olurdu? Eğer merak ediyorsanız sizi bu dizinin başına alalım: The 100 .

97 yıl önceki nükleer Armageddon patlamasında medeniyetler yok olmuş ve Dünya yaşanılmaz bir hale gelmiştir. Yaşamayı başaran 12 ulustan yaklaşık 400 kişi ise Ark adındaki Dünya yörüngesinde dolanan bir uzay istasyonuna gidip burada yaşamını devam ettirmeye başlamıştır. Burada 3 nesil yetişmiş ve nüfus 2094′e ulaşmıştır.Zamanla farklı ulusların birleştiği Ark’ta ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi oldukça sert müdahalelerin yer aldığı bir yönetim şekli uygulanmaya başlar. Suç işleyen biri, suçu ne kadar küçük olursa olsun anında idam ettirilmektedir. Suçlu genç biriyse de hapse atılır.Günümüze geldiğimizde kaynaklar artık tükenme noktasına gelmiş, buradaki insanlığın da sonu iyice yaklaşmıştır. Yetkililer Dünya’nın yaşanabilir bir duruma gelip gelmediğini bilmemektedirler. Bunu test etmek için 100 adet mahkum genci Dünya’ya yollamaya karar verirler.

Kimi Ark’takilerle bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmeye çalışan bu gençler arasında daha gelir gelmez isyanlar, gruplaşmalar, lider olma çabaları ve sürtüşmeler başlar. Fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları, bir yığın bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünü keşfetmeleri ve hayatta kalmak için iş birliği yapmaları gerekmektedir.

Dizinin türü pek de alışageldiğimiz bir tür değil yani bilimkurgu dizileri arasında iyi bir yere sahip. Kurgusu mükemmel oyuncu seviyeleriyle çok güzel işlenmiş vaziyette. Sınıfsal arası psikolojik çatışmalar güzel yansıtılmış fakat dizide şöyle bir nokta var ki derine inmeden üstten anlatıyor bir çok şeyi. Heyecanınız kaçmasın dizi için basit demiyorum ama çok da farklı anlamlar arayamıyorsun merak ettiğiniz bir şey olunca çok fazla zaman geçmeden onu öğrenme imkanımız oluyor. Böyle olması çok daha mantıklı en azından dizinin sizi tatmin etmesini sağlamak izlenebilirliği de etkiliyor. Dizi çok güzel işlenmiş; liderlik çatışmaları, arkadaşlık ilişkileri, düşman olan insanlar, aşk hayatları … Benim en fazla izleme sebebim lexa kesinlikle dizinin hakkını veren bir oyuncu.

SPOİLER > The 100, 2.Sezon efsane..

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (6 yorum)
Zülal
Zülal Yanıtla
- 1:22 am

Bilim-kurgu türünde film dizi pek ayırt etmem. Türü severim. 100’de geçen olaylar, nükleer kirlenme yaşayan dünyanın durumu, ilgi çekici geldi. Bakacağım inşallah.
Bu güzel yorum için çok teşekkürler 🤗🙏

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 8:17 pm

  Yorumunuz için teşekkürler the 100 güzel bir dizi..🤗

diaryofmeri
diaryofmeri Yanıtla
- 1:38 pm

Çok güzel duruyor konusu merak ettim:)

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 8:54 pm

  Mutlaka izlemelisiniz 🤗

Eren
Eren Yanıtla
- 4:08 pm

Çok popüler bir dizi ama hiç izlemedim, yazınızdan sonra merak ettim, elinize sağlık:)

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 10:25 pm

  Yorumuz için teşekkürler güzel bir dizi zaman kaybı yaşatmayanlardan..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara