Bir Kez Aşık Olabiliyormuş İnsan

Bazen sadece bir kez aşık olabiliyormuş insan. Gerçek bir aşk sıradan olmayanlardan. Ellerini bile tutamayanlardan, göz göze gelemeyenlerden. Sırılsıklam bir şekilde beklerken.

Aşk

Sen gülümsedin ben yaşadım.

Sen çiçek açtın baharı getirdin.

Tükendim sen beni tekrar ayağa kaldırmayı başardın.

Umutsuzluğa kapılmıştım sen çıkardın o kuyudan.

Duygularım müebbet, aklım sende.

Hatırlamıyorum zifiri karanlıkları .

Güneş oldun aydınlattın beni.

Yangın yeri geçmişim, kor olmuş geleceğim.

Hatırlıyorum seni her bir hücremde.

Zaman geçiyor, aklımı kaybediyorum.

Mutluluğu arıyorum gülümsemenden

Gözlerinden bir kıvılcım istiyorum.

Aşka, stresli bir pazartesi sabahında karşılaştığınız iki insanın gözlerinde de rastlayabilirsiniz ya da otobüs yolculuğu esnasında da. Doğada iki kelebeğin senkronize dansını izlerken de rastlayabilirsiniz veyahut gece bir şarkı dinlerken YouTube yorumlarında da. Sahi öyle ya, insanların müzikle beraber gelen duygu yoğunluğu ile yazdığı yorumlar bazen kalite kokabiliyor. Belki de siz de müzik etkisinde okuduğunuz için size öyle gelebiliyor. Harfleri büyük-küçük karışık olarak yazılan “Deliye sormuşlar aşk nedir? diye, beni bu hâle getirendir demiş.” yorumu da aslında bir bireyin aşk feryadı ve tanımıdır. Kendisini deli ettiğini daha iyi nasıl anlatabilirdi ki?

Bu aşkın yaşanmışlığının, insanın belirli zaman sonra kendinden bile şüphe etmesine neden olacak kadar güçlü olduğunun en güzel örneklerindendir. Sevgi olarak ifade edilmiş olsa da burada biz bu düşüncenin sağlıklı bir psikolojiye ait olmadığını anladığımızdan aşka ait olduğunu biliyoruz. Çünkü sevgi ve aşk farklı kavramlardır. “Sevgide masumiyet, merhamet, sadakat, şefkat ve dürüstlük vardır. Aşkta ise tutku, ihanet, şehvet, strateji hatta nefret bile vardır. Sevgide gözyaşı dâhi masumane akar, aşkın gözyaşı bile kirlidir. Sevgi aşktan üstündür, aşk ise sevgiden güçlü.” Vefa ve sevgi, üzerine hayat kurulacak duygulardır ama aşk asla öyle değildir. Aşkın sağı solu belli olmaz.

Her hayatın yaşanmışlığı farklı olduğu gibi aşkları da farklıdır. Aşk insan için izlerin daha sonradan oluştuğu parmak izi misalidir. İzler sizin yaşantılarınız sonucu oluşur ve sizi farklı kılar. Burada birçok aşk tanımından bahsettik. Bana göre en yakın aşk tanımı Âşık Veysel’in de dediği gibi “Seversin, kavuşamazsın aşk olur.” şeklinde.

Peki ya sizin aşk tanımınız hangisi?

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara