Stranger Things Dizi İncelemesi

Merhaba herkese bu hafta yeni bir dizi bitirdim. (Stranger Things) Hemen bir inceleme yazısı yazmam gerektiğini biliyordum. İyi okumalar dilerim. 🤗

Stranger Things’i uzun zamandır duyan biriydim. Dizinin hikayesi, 1983 kışında başlıyor. “Stranger Things”in tüm sezonları 1980’lerde geçtiği için kostümlerden saç ve makyaja, dekordan müziklere, yapımın tüm öğeleri de bu yılların atmosferini yansıtıyor. Tabii ki dizinin konusu kurgusal da olsa, yapılan gönderme ve referanslar gerçek hayatla bağ kuruyor; 80’lerin modası, filmleri, kitap ve müziklerine dikkat çekilerek, günümüz izleyicisinin özellikle de dizinin yetişkin kitlesinin nostalji duygusuna hitap ediliyor. (Gerçekten o döneme uygun bir dizi)

Büyük bir kısmının çocuk ve genç yaşta olmasına rağmen, yetişkinlerin diziye büyük bir ilgi göstermesinin nedenlerinden biri. Tabii bir diğer önemli neden de dizinin çocuklarla ilgili olmasına rağmen çocuk dizisi olmaması. Yani çocuklara hitap eden bir dil benimsenmiyor, şiddetten kaçınılmıyor ve oldukça karanlık bir ton benimseniyor. Kısacası afişte genç yüzler görüp, bunun bir çocuk dizisi olduğunu düşünmek yapılabilecek en büyük yanlış olabilir. (Görüp görebileceğiniz en fantastik bir dizi)

✅️ Dikkat spoiler var bu kısımda..

Stranger Things”, Hawkins isimli küçük bir kasabada yaşanan doğaüstü ve korkunç olayları konu almakta. Olaylar, 12-13 yaşlarındaki dört kişilik arkadaş grubu Will, Dustin, Mike ve Lucas’ın etrafında şekilleniyor. Bu çocuklar, evlerinin bodrumunda Dungeons & Dragons oynayan, kendi hallerinde karakterlerken bir gün Will, esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolur. Arkadaşları, Will’i ararken karşılarına kendi yaşlarında, kimsesiz küçük bir kızla çıkar: Eleven. Bu küçük kızın nereden geldiği belli değildir, kim olduğuna dair de en ufak bir ipucu yoktur. Ancak Eleven’ın psişik ve telekinetik güçleri vardır. Bir yandan arkadaş grubu, bir yandan da Will’in annesi Joyce ve abisi Jonathan, Will’i bulmaya çalışmaktadır. Bu süreçte Eleven, polis amiri Jim Hopper ve Jonathan’ın liseden arkadaşları Nancy ve Steve de ekibe katılarak, hem Will’i bulmaya hem de kasabayı istila etmeye başlayan canavarları ortadan kaldırmaya çalışır.

(Hikayenin kalbindeki arkadaş grubumuz ise büyüyor ve içinde bulundukları dünyanın gerçekliğiyle yüzleşiyor. Bu gerçeklikle herkesten önce tanışmış olan, diğerlerinin aksine acıya aşina olan Eleven ise modern dünyaya dair hiçbir şey bilmeyen, kimsesiz ve insanlara güvenmeyen bir çocuktan, arkadaşlık ilişkileri kurabilen ve kendisini sevdikleri için feda eden bir karaktere dönüşüyor.)

❗️Dizinin izleyiciyi içine çekmekteki en büyük başarısı, merak uyandırıcı konusu ve sempatik karakterleri gibi görünebilir. Ancak bunun yanı sıra, aile ve arkadaşlık bağlarına dair kurulan güçlü ilişkiler ve kalabalık bir kadro yönetilmesine rağmen yine de tüm karakterlerin tanıtımına ve gelişimlerine yeterli alan açılmasının da büyük bir etkisi var. Tanıştığımız tüm önemli karakterlerin dönüşümüne tanıklık ediyoruz.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara