Kayipfisilti ile Röportajımız

Merhaba herkese blog yazarları ile yaptığımız röportaj serimizde “kayipfisilti” blog sitesinin yaratıcısı Zeynep hanım ile gerçekleştirdik. İçerikleriyle, yazılarıyla, görselleriyle adeta mükemmel bir blog yazarı..

1 -) Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız ?
Merhaba! Ben Zeynep. 97, Aydın doğumluyum fakat Aydın’da sadece üç yaşına kadar yaşadım, çok fazla taşındık çocukluk-gençlik dönemlerimde babamın işi nedeni ile. Çocukluğumdan beri dillere büyük bir ilgim var bu yüzden üniversite tercihim İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine olmuştu ve geçen sene mezun oldum. Bu sene ise aynı bölümün yüksek lisansını yapmaya başladım, aynı zamanda özel İngilizce dersleri vermekteyim. İngilizce dışında Rusça öğrenmekteyim şu anda. Hayvanları, doğayı, gezmeyi, edebiyatı, fotoğraf çekmeyi, kitap okumayı, blog yazmayı, bilgisayar oyunları oynamayı çok seviyorum. Sevdiğim çok fazla şey var, evet. Hepsine vakit ayırmaya çalışıyorum. Küçük şeylerle hemencik mutlu olabilen biriyim, sadece arkadaşlarımla sinemaya gitmek bile beni çok mutlu eder. Hassas bir insanım. İzlediğim kimi filmler ya da gördüğüm kimi haberler günlerce kafamdan çıkmayabiliyor. En sevdiğim renk lila, en sevdiğim yiyecek patatesin her türlüsü! En sevdiğim çiçek papatya. En sevdiğim müzik türü rock. Bu zamana kadar girdiğim tüm derslerden en sevdiğim hangisi? Mitoloji! Evet, ben buyum işte:)  

2-) Blog yazarı için sosyal medya ne kadar önemli sizce?

Bunun blog yazarlarının ne istediğine göre, bloglarını açmaktaki amaçlarına göre değişebileceğini düşünüyorum. Ama genel olarak düşündüğümüzde sosyal medya birçok açıdan hayatımızda çok önemli yere sahip ve bu tabi ki blogları da etkilemekte. Başka sitelerle karşılıklı yorumlaşarak sitemize belli bir takipçi çekiyoruz ama bu biraz sınırlı kalıyor, yani sadece blog yazarları ile etkileşim halinde kalabiliyoruz. Sosyal medya üzerinden bu sınır daha çok genişliyor ve sitende bir şeyler ilgisini çektiği için blog yazarları dışında da kimileri okumaya başlıyorlar. Ben Instagram hesabımı açtığımdan beri okuma sayım fark edilir şekilde arttı. Takipçi sayısı vs. benim için önemli değil ama bir yerde paylaşmak için açtım sitemi. Bu yüzden ne kadar çok kişiye ulaşabiliyorsam kendimi daha iyi hissederim. Benim için çok önemli bu yüzden.  

3) Bloğunuzdan biraz bize bahsedebilir misiniz?
15 Mayıs 2018 tarihinde açtım bloğumu. Birçok yazım vardı fakat 14 Ağustos 2021 yılında tüm paylaşımlarımı hiçbir yere kaydetmeden silme hatasına düştüm:) Sitemde gezi ve edebiyat başta olmak üzere birçok konuda yazıyorum. Hayat tecrübelerimi, düşüncelerimi, izlediklerimi, dinlediklerimi, yemek tarifleri gibi gibi.

4) Yazarken kimden ve neyden ilham alırsınız?

Düşünce, deneme yazısı ya da bir öykü yazıyorsam mutlaka arkada slow ya da klasik şarkılarım olur. Enya, Eri Sugai, Evgeny Grinko gibi isimleri dinlerken ilham gelebiliyor. Eğer bir süredir yaratıcı olamamışsam genelde kitap okumayı arttırırım ve bunun dönüşü hep olumlu olmuştur. Bazen blogları okurken de bir konudan, yazıdan, içinde geçen herhangi bir kelimeden ilham alabilirim.

5) En sevdiğiniz bloglardan bahsedebilir misiniz?

Birçok ama birçok blog var. Hepsinden detaylı bir şekilde bahsetmek isterdim ama bu çok uzun sürer. Sitemi ilk açtığımdan beri her ama her gönderimi okuyup yorum yapan DeepTone’un (Sade ve Derin) yeri ben de ayrıdır. Ayrıca sitesini de çok faydalı bulurum. Bir Yıldız’ın Hikayesi bloğunun sahibi Yıldız hanımında yeri ben de çok ayrıdır. Bana imzalı kitabını hediye etmişti, asla unutmam. Çok mutlu olmuştum.

6) Bloğunuzla ilgili ileriye dönük bir planınız var mı ?

Yani şu an için farklı bir şey yok. Sadece iyi bir kamera aldığım bir zamanda bloğumun ismi ile YouTube kanalı açmayı düşünüyorum.

7) İnsanlar neden blog okumalı sizce?

Bloglar bir nevi dergi gibiler. Her bloğun kendine has özellikleri var ve hepsinden bir şeyler öğreniyoruz.

8) Okuduğunuz en son kitap neydi?

Şu anda  Dostoyevski’nin bir kitabını okuyorum. İçinde beş öyküsü var (Beyaz Geceler, Bir Yufka Yürek, Dürüst Hırsız, Bobok, Başkasının Karısı). Bundan önce de Stefan Zweig’den Karmaşık Duygular’ı okumuştum.

9 -) Blog yazarlığına başlamayı düşünen arkadaşlara önerileriniz var mı ?

Açmakta tereddüt etmesinler öncelikle. Gerçekten bir terapi görevi üstleniyor yazıp paylaşmak. Ben sitemi online evim gibi görüyorum. Orası benim yuvam. İsmini iyi düşünsünler. Farklı ve hoş bir şey olsun. İyi bir tema bulsunlar. İçerik tabii ki önemli ama benim şahsi görüşüm tema da neredeyse içerik kadar önemli. Okurken sıkmayacak bir tema olmalı diye düşünüyorum. İçeriklerini zaten kendileri belirlemeleri gerekiyor. Neye ilgileri varsa o konuda yazabilirler.

11 -) Kendinize sorulmasını en çok istediğiniz soru nedir?

Hmm… İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi olduğum için ve dillere merakım olduğu için sanırım şöyle bir soru hoşuma giderdi: “Birden fazla dil bildiğin için herhangi bir kısa öyküyü üç-dört dilde anlatabilir misin?” Cevabımın da: “Evet!” olmasını dilerdim ama şu an için hayır. Umuyorum ki bir on sene içinde bunu yapabileceğim. 🙂

12 -) Son olarak İstediğiniz bir şey, eklemek istediğiniz bir şeyler var mı ?

Bu güzel röportajınız ve değerli sorularınız için çok teşekkür ederim. Blog ailesine katıldığım için hiç pişman olmadım. Yeni insanlarla tanıştım ve hepsini çok sevdim. 4 senedir blog yazıyorum ve birkez bile kötü bir yorum da almadım, çok saygılı bir aile. Herkese teşekkür etmek istiyorum…

kayipfisilti içeriklerine ve yazılarına göz atmanızı öneririz.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Zeynep
Zeynep Yanıtla
- 5:57 pm

Sorularınızı cevaplandırmak oldukça eğlenceliydi, teşekkürler!

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 6:16 pm

    Ben teşekkür ederim. Çok eğlenceli ve harikaydı röportajımız..👍🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara