Resimde eski çağlarda kalan yıkılmış bir eser var. Mitoloji Nedir efsanevi hikayeler.

Mitoloji ve Efsane Nedir

Yepyeni bir kategori ile ilginizi çekebilirim. Hepimiz biliyoruz ki efsaneleri seviyoruz. Bol görsel, video anlatımla ve Özgün bir yazıyla mitoloji ile ilgili yazılar gelecek. Bol okumalar kiraz.

Masal Mı Gerçek Mi

Hepimiz çocukken masallar diyarıyla haşır neşir olmuşuzdur. Mitolojiyi de büyüklere masallar olarak açıklamak pek de yanlış olmaz. Tabi ki mitolojik öğelerin içerdiği kültürel, dini, tarihi ve hatta coğrafi bilgileri de hiçe saymamak gerek. Mitoloji sonsuzdur. Tıpkı mitoloji merakı gibi. Ne kadar okusanız, araştırsanız, “Tamam, artık ben Yunan, Roma, bilmemnere mitolojisine hakimim” deseniz de, gün olur teyzenin biri size bir efsane anlatıverir.

Mitoloji efsaneler bilimi anlamına gelir. Masal ve efsanelerin toplandığı bir kitap. Mitoloji kutsal bir öyküyü anlatmaktadır, bir yaratılışın öyküsüdür. Bir şeyin nasıl yaratıldığı ve nasıl var olmaya başladığını anlatır. Bir inanç sistemi olarak mitosların toplumsal düzeni oluşturma ve koruma gibi görevleri vardır. Çoğunda bireylerin kendileriyle ilişkilendirebileceği hatta ders çıkarabileceği anlatılar yer alır.

Sözlük Anlamı

sözlük anlamında ‘Bir inanç veya bir topluluğun kültüründeki tanrılar, kahramanlar, evren ve yaratılışla ilgili tüm yazılı ve sözlü efsaneler birikiminin anlamlandırılması, yorumlanması ve incelenmesini kapsayan çalışmalar bütünü’’ olarak tanımlanmıştır. Çoğu kültürün kendine ait başlangıcı, evreni, türünün yaratılışını, doğayı anlamlandırmaya çalıştığı mitolojisi vardır.

Mitoloji hakkında bilgi sahibi olalım.

Mitler

O zaman mitler için uydurma demek yanlıştır. Yaşanan gerçekliğin yeniden yaratılan görüntüsüdür.

Mitoloji yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere akılcı değildir. Söylencedir. Mitoloji; insanlık tarihinin geçmiş deneyimlerini sakladığı karanlık labirentlerden bugüne ulaşan kahramanların, sıradan insanın, kralların, savaşçıların, tanrıların, ozanların, tarihçinin, iyinin ve kötünün başımız sıkıştığında bize yazacak yeni kaynaklar sunmak için hazır beklemesidir. Mitoloji, evren ve insanın yaratılışı ile ilgili efsaneleri konu alan olaylar bütünüdür. Kuşaktan kuşağa sözlü olarak yayıldığı için mitolojinin değişikliğe uğradığı düşünülmektedir. Türkçe’de söylencebilimi olarak geçen mitoloji, geçmişten günümüze ilgi gören bir konu olmuştur. Çünkü merak eden bir varlık olarak insan, evrenin ve kendisinin yaratılışındaki anlam arayışını hep sürdürmüştür. Her kültür de kendine ait farklı mitlere sahiptir. Mitler, mitolojide bahsi geçen kişi, tanrı ya da kavramlardır. Mitolojinin ortaya çıkışı ile ilgili çeşitli görüşler de bulunmaktadır. Daha önceden olmuş ve sonra unutulan olaylar mı yoksa tamamen toplumların hayal gücüne dayanan efsaneler mi? 

Merak ettiğiniz efsane ve mit varsa yorumlara yazınız sizin için araştırıp özgün bir yazıyla aktarmak isterim.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 274 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (3 yorum)
Karma bilgim
Karma bilgim Yanıtla
- 10:13 pm

Elinize sağlık hocam. Türk mitolojilerini araştırmıştım bir ara inanılmaz efsaneler oluyor orada da çok ilgimi çekmişti Türk mitolojileri.

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 10:18 pm

    Bir çok medeniyette bir çok mitoloji var.ve çok ilgi çekici hepsini araştırıp özgün bir yazıyla aktarmak isterim. Yorumunuz için teşekkürler. 🍒

Pingback: Yılanların Başı Şahmeran - Üzgün Kiraz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara