Yok Saymak Seçenektir

Yok saymak bazen elindeki tek seçenektir. Çok umutsuz bir nesil büyüyor. Şefkat, bizi üzen duygu ve durumları yok saymadan, bastırmadan ve onunla özdeşleşmeden kabul etmektir. Ancak sadece başkalarına karşı şefkatli olmak yetmez, kendimize karşı da şefkatli olma ihtiyacımız vardır. Bazen başkalarına gösterdiğimiz şefkati kendimize göstermeyebiliyoruz.En ufak problem karşısında sürekli eleştiren, acımasız bir ses içimizde ortaya çıkabiliyor. Önce düşünün; bu ses kime ait, kimden öğrendim ve içselleştirdim?

Çok fazla düşünen, çok fazla sorgulayan, her şeye birçok anlam yükleyen, çok fazla kırılan, çok fazla sessizliğe gömülen ve gerçekten yorgun olan bir nesil. Bu nesil birileri tarafından değişmeleri gerektiğine inandırılmış. Değişmelisin fısıltıları yükselmiş her bir kafadan. Başarılı olman, olduğun kişiden daha farklı biri olmana dayandırılmış. Kiloluysan zayıflamalısın böyle daha çok sevilirsin denmiş, sessizsen daha fazla konuş böylece daha sıcak kanlı olursun denmiş, az gülüyorsan daha fazla gül yoksa insanlar seni sevmez denmiş, kendi çıkarların için insanları kullanmalısın yoksa onlar seni kullanırlar denmiş. Kısacası renkli olmana gerek yok kalabalıkta bir gölge ol yeter bize denmiş. Hiçbirimiz mükemmel değilken sokakta geçen insanlardan tutun en yakınlarımız mükemmel olmamızı bekliyorlar. Bir süre sonra en yakınlarımız artık yakınlarımız olmuyor. Bizi incitenleri yok sayıyoruz. Yok sayıyoruz çünkü sadece yok sayabiliyoruz.

DUR de! Cezalandırıcı ve eleştirel sesin problemlerini çözmene yardım etmiyor ve sadece sana kendini daha kötü hissettirerek işlerinin önünde engel oluyor. Şimdi kendine şefkat göster! Cezalandırıcı ve yargılayıcı sesini sağlıklı düşünebilen yetişkin yanınla sustur ve kendine daha yumuşak davran. Çünkü öz şefkat, sıkıntılı ve zor zamanlarda kendimizi eleştirmek ve acımasız davranmak yerine daha kibar ve yumuşak bir yerden bakmaktır. Eğeer kendine şefkat göstermek zor geliyorsa; “en yakın arkadaşım aynı durumu yaşasaydı ona ne derdim?” sorusunu kendine sor ve kendine de aynı şefkati göster çünkü sen de iyi hissetmeyi hak ediyorsun.

“Bazen, birilerinin varlığı altında ezilenin sığındığı mağaradır. ama onlar bilmezler ki, mağaranın derinliklerinde yırtıcı hayvanlar vardır.”

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 274 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara