Warrior Nun Dizi İncelemesi

Ava isimli genç bir kız yetimhanede büyümüştür. Elleri ve ayakları felçli olan Ava’nın geçmişi bir gizemdir. Annesi bir trafik kazasında ölen Ava Katolik olduğu için rahibelerin gözetiminde bulunan bir yetimhanede kalır. Ancak Ava bir süre sonra fiziksel olarak ölür. Ava öldükten sonra onun bedenini olağanüstü güçler barındıran bir nesne yerleşir. Bunu Ava’ya yerleştiren rahibe bu nesnenin peşinde olan güçlerin saldırısı sonucu ölür. Ava hayata döner ama artık eski Ava değildir. Olağanüstü geçleri vardır.Warrior Nun dizisi bünyesinde pek çok klişeyi barındıran, ortalama bir yapım. Özel efekt kullanımında hayli başarılı. Özellikle ilerki bölümlerde ortaya çıkan Şeytan karakteri etkileyici bir görünüme sahip.

Ben Dunn’ın çizgi romanlarından biri olan Warrior Nun: Areala’dan uyarlanan dizi, 19 yaşındaki genç Ava’nın ölümü ve doğumuyla başlıyor. Yapım geneliyle iyi ve kötünün savaşına odaklanarak ilerliyor. İzlerken ilk bölümlerde Ava sayesinde eğlenirken ilerledikçe daha ciddi ve dini bir dünyaya giriyor ancak aynı zamanda da bilim, despotluk, arkadaşlık vb. konularla da harmanlanıyoruz. Her ne kadar rahibelerin koridorda bir avuç adamı dövmesini izlemek ilgi çekici olsa da sezon kısaca “şeytan canavarlarla kapışan rahibeler ve despot bir yönetimin cahil dünyası” şeklinde özetlenerek yarıda kalmış bir şekilde bitiyor.

Yapım, artık Netflix ismi ile klasikleşmiş bir plan ile çıkıyor karşımıza. Çok yüksek olmayan bir bütçe ve genellikle uyarlama olarak özetleyebileceğimiz bu plan genelde olduğu gibi Warrior Nun’da da başarılı olmuş gibi gözüküyor. Macera ve aksiyon ağırlığı gayet dengeli bir şekilde paylaştırıldığı için hızla tüketilecek bir kıvamda. Ayrıca dizinin OST’si ve kullanılan müzikleri, zaten güzel bir mimariye sahip olan dini yerlerle birleşerek güzel bir izleyiş zevki sunmuş oluyor.

Önceki hayatında bir trafik kazası sonucu felçli olan Ava’nın yeni hayatına girişi aksiyon dolu John Wick benzeri sahneleri ile başlarken, biz de maceranın ilk bölümüne başlamış oluyoruz. Geçmişi bir gizem ögesi olarak kullanılan Ava, Haç Kılıcı Tarikatı’nın güç ögesi olan Halo’yu bir şekilde almış oluyor ve tüm dizi bir süreliğine Ava’nın görüş açısından (ilahi bakış açısı) anlatılmaya başlanıyor. Her şeyden habersiz olan karakterimiz kaçarak bir takip hikâyesini başlatmış oluyor.

İlk defa gerçekten hayatta olduğunu hissetme, insanlarla kaynaşma gibi aşamalardan sonra kendini ve dünyadaki yerini aramaya başlayan Ava zorunlu bir şekilde kendini Haç Kılıcı Tarikatı’nın ortasında buluyor. Tarikatın din ve “dünyadaki kötülük”ler arasındaki köprü görevi olması, gerçek bir kız kardeşlik kavramıyla tanışmış olması, şampiyon olmak gibi şeylerle ilgili bilgi alıp eğitim görse de asıl isteği konunun kendisiyle ilgili olan kısmı: Warrior Nun olması ve kendisini ölümden döndürüp, muazzam özellikler kazandıran; duvarların içinden geçmesini sağlayan Halo’nun geçmişi ve kendisi ile ilgisinin ne olduğu.Dizi bu şekilde ilerlerken karakterlerin geçmişini bölüm bölüm bizlere sunuyor. Planların ve ilerleyişteki tahmin yeteneğimizi sınırlamak için birçok gizem ögesi kullanıyor. Bu açıdan bakıldığında Warrior Nun, ilk sezonuyla birbiri içinde karışma ve dağılma olmadan süregelen bir olay örgüsünü kurmayı başarmış.

Dizi, yaşaması için ikinci şans verilen ve gözlerini morgda açan Ava’yı konu alıyor. 19 yaşındaki genç kız, gözlerini açtığında sırtında gizemli bir leke ve doğaüstü güçleri olduğunu fark eder. Bu güçleri sayesinde duvarların arasından geçebilmek gibi özelliklere sahip olmuştur. Artık Ava, dünyayı şeytanlardan korumak için savaşan gizli rahibeler tarafından görevlendirilmiş bir Hale Taşıyıcısıdır. Cennet ve cehennemi temsil eden güçler de onu arayışa başlar ve kontrol altına almak ister. Ona yüklenen önemli görevler ile zaman zaman boyundan büyük işlere kalkışan Ava, kendisini daha da geliştirecek ve yeni güçlerini keşfedecek. Aksiyon ve maceranın dinmediği diziyi izlerken izleyiciler iyi ile kötünün savaştığı dizide kendilerini sürükleyici bir maceranın ortasında buluyor.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 274 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
SinanGCL
SinanGCL Yanıtla
- 5:22 pm

Bu diziye mutlaka bakıcam 🙂 Bu arada yeni yıl şimdiden güzel mutlu huzurlu gelsin 🙂
Mahallemizde yeni yıl için hediyeler dağıtıyoruz bi ara uğra oraya da 🙂

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 8:11 pm

    Teşekkür ederim sizinde yeni yılınız şimdiden güzel ve mutlu geçsin. Mutlaka uğracağım. Yoğun bir hafta içerisindeydim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara