Shelby ailesi Peaky Blinders Dizi İncelemesi

Merhaba herkese bugün Shelby ailesi Peaky Blinders’ı sizler için inceledim. Umarım hazırsınızdır. 👍

✅️ Peaky Blinders ismi gerçek bir hikayeden alıntıdır.

Shelby ailesi yani Peaky Blinders güçlü çetelerin arasından sıyrılıp büyük bir güce ulaşıyor. Bu arada dizideki her karakter yok olabilir en sevdiğiniz karakter birkaç dakika sonra defnedilebilir. (En üzücü şey kesinlikle bu sevdiğiniz krakterin ölümü)

✅️ Eğer diziyi sosyal medyada  görüp izlemeye karar verdiyseniz beklediğinizden çok daha farklı gelecektir. (Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.)

❌️ Biraz spoiler içerebilir, ama tadınız kaçmasın yinede.

Shelbyler 1919 Birmingham’ında adı sanı bilinen ve bölgede sözü geçen insanlardır. Tabi bu itibarın sağlanması ve korunması için aile, düzenli olarak kanunsuz işler yapmakta ve çete ile mafya arasında sayılabilecek bir oluşum yönetmektedir. Peaky Blinders çetesinin temel geçim kaynağı, bölgenin yegâne eğlencelerinden olan at yarışları üzerinde bahisler oynatmaktır.

Shelby ailesinin tıkırında giden huzurlu ve hareketli hayatları; çetenin yanlışlıkla, gizlice Libya’ya gönderilmeye çalışılan silahları çalmasıyla rayından çıkar. Zira silahlar devlet kontrolünde gönderilmektedir ve silahların çalınması üst kademelerdeki pek çok devlet adamını öfkelendirir.Bizzat dönemin dışişleri bakanı Winston Churchill tarafından yetkili polis müdürü Chester Campbell silahları bulmak üzere Birmingham’a atanır. Üstlerinden gereğinden fazla baskı gören Campbell görevinin gereğini sağlamak adına yemin eder ve Shelby ailesi için bu kötü günlerin yaklaştığının habercisidir.

Dizinin bu kadar çok sevilmesinin pek çok sebebi olduğuna hiç şüphe yok: konusu, oyunculuklar, kaliteli bir hikâye diye uzayıp gider bu liste. Fakat bence diziyi öne çıkaran ve “ben buradayım” dedirten en önemli silahı, geçtiği dönemi çok çok iyi yansıtması.Dizi İkinci Dünya Savaşının yeni sonlandığı zamanlarda; yağmurlu, kasvetli ve kanunun yetkilerini birer birer yitirdiği 1919 İngiltere’sinde başlıyor. İşte Peaky Blinders böylesine sıkıntılı bir zamanı o kadar başarıyla çizmiş ki ekrana, oturup huzurlu huzurlu dizi izlemek isterken bir anda kederlenebiliyorsunuz. Hele ki Thomas’ın o sigara içişi gerçekten insanın canını çektiriyor diyebiliriz.

“Silahlar patlasın insanlar izler zaten” gibi basit düşünülmeyip; farklı noktalardan kırılan ve sürekli yön değiştiren, insanları düşünmeye iten bir senaryo geliştirilmiş. Her karakterin kendi içinde yaşadığı bir ikilemi, ahlaki açıdan doğru ve yanlışları var.“Biz bu taraftayız o zaman buna göre davranırız” mantalitesiyle hareket eden basit karakterler yerine; olayları kendi ahlaki terazilerinde tartan ve sonuca göre kendine şekil veren insanlar izliyorsunuz. Senaryoya ciddi anlamda emek harcandığı her noktasından belli.

✅️ Dönem dizilerine ilginiz olsun ya da olmasın mutlaka şans vermeniz gereken bir yapım olduğu kanaatindeyim. ( tüm sezonlarını 1 haftada bitirdim yaa şimdi başka bir diziye başlamam gerekiyor. )😥

✔️ Eğer izlemeye başladıysanız mutlaka devam ettirin ilk başlarda belki sıkıcı geçecektir ama sonrasında her bölüm daha iyi yerlere gittiği kesinlikle söyleyebilirim.

❗️Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara