Suyun içinde yüzen deniz kızları.

Mitoloji Deniz kızları

Mitoloji Deniz kızları

Deniz kızı, belinden yukarısı kadın olan ve belinden aşağısında bir balık kuyruğuna sahip efsanelere konu olmuş düşsel bir varlıktır. Dünya üzerinde bir çok kültürde deniz kızları yer almaktadır. Genelde tasvirleri farklı olsa da birbirlerine çok yakın şekillerde betimlenmişlerdir. Örneğin Yunan Mitolojisi içinde yer alan Sirenler denizcilere şarkılar söyleyip onları büyülerler. Bunun sayesinde denizcilerin güverteden düşmesine sebep olurlar hatta zaman zaman gemiler onlar yüzünden batar. Diğer deniz kızlarının yer aldığı hikayelerde ise bu varlıklar boğulma tehlikesi geçiren denizcileri kurtaran iyi kalpli deniz canlıları olarak betimlenmişlerdir. Kurtardıkları erkekleri su altındaki krallıklarında yaşamaya davet ettikleri de söylenir.

Mitoloji Deniz kızları

Bazı hikayelerde ise deniz kızları insanları su altına doğru çekerken insanların nefes alamadıklarını unuttukları söylenir. güzel oldukları kadar tehlikeliler. Üstelik ne cazibelerine karşı koymak mümkün, ne de tehlikelerinden sakınmak…Deniz kızları, kara ve deniz yaşamları arasındaki ortaklığın bir simgesi. Ölümle yaşam arasında pek çok şeyin sembolize edildiği, efsanevi bir varlık. Okyanuslarda ve denizlerde yaşayan bu canlılar, muhteşem güzellikleri ve büyülü şarkılarıyla denizcileri tuzağa düşürüp canlarına kıymalarıyla meşhurlar.Binlerce yıllık bir geçmişi olsa da, deniz kızı efsaneleri çeşitlilik gösteriyor. Coğrafyanın ve kültürün değişmesi, farklı deniz kızı hikâyeleri anlatılmasına sebep oluyor. Örneğin bazı anlatılarda deniz kızları, genç ve güzel oldukları için yaşamı ve doğurganlığı sembolize ediyorlar. Öte yandan başka efsanelerde korkunç ve tehlikeli doğaları gereği, ölüm ile felaketin simgesi olarak görülüyorlar. Değişik coğrafyalarda, binlerce yıl içinde ortaya çıkan farklı efsanelerle beraber deniz kızları da sürekli değişime uğruyorlar.

Deniz Kızları

Deniz inekleri gibi büyük vücutlu deniz memelilerinin kolları yavrularını taşıyabilmeleri için evrim geçirmiş ve insan kollarına benzemiştir. Su altında bu canlılar görüldüğünde deniz kızı zannedilmiş olabilir. Denizcilerin bu canlıları görüp doğaüstü bir varlık olarak düşünmeleri oldukça doğaldır.

Deniz kızı

Deniz kızlarının sahip oldukları akan su saçlarının ise zemine yakın gezen deniz ineklerinin başlarına dolanmış olan su yosunları olarak düşünülmektedir. Deniz kızı görüğünü iddia edenlerin verdiği ortak bilgiler yosun renkleri ve deniz ineklerinin özelliklerine oldukça benzerdir. Deniz kızı gördüklerini söyleyenlerin bu canlıların saçlarını yeşil, siyah, kahverengi veya sarı renklerinde anlatmaları ve sığ denizlerde bazende nehirlerde yüzdüklerini söylemeleri deniz inekleri olmalarını muhtemel kılmaktadır.

Bir çok efsaneye konu olan deniz kızları bu efsanelerden bilim kurgu filmlerine de geçmişlerdir. Sinemada bir çok filmde yer almalarının yanı sıra, güzellikleri ve eşsiz görünümleri ile bir çok kitapta da kendilerinden söz ettirmişlerdir.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Işıl
Işıl Yanıtla
- 1:41 pm

Evet bunu duymuştum,mitolojik şeylerin her ne kadar var olmadığını bilsemde ilgimi çekiyor yine de 🙂

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 5:14 pm

    Değil mi? Gerçekten. Çok ilgi çekiyor mitoloji..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara