Küresel İklim Değişikliği

Bir çok blog yazarı ve web site yazarı küresel iklim değişikliği hakkında güzel, bilgilendirici ve farkındalık yaratmaya çalıştı. Bugün ben de iklim değişikliği hakkında siz sevgili okuyucularıma iklim değişikliği konusunda ben de farkındalık yaratmak istedim.

Küresel iklim değişikliği günümüzde yadsınamayacak bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır. Dünya’nın iklim dengesinin günden güne daha da bozulması hem insanların hem de tüm ekosistemin üzerinde yıkıcı etkiler bırakmaktadır. Dünya devletlerinin acilen doğanın dengesini yeniden kazandırmaya ve geleceği garanti altına almaya yönelik hamlelerde bulunması giderek daha çok aciliyet kazanmaktadır.

“kesinlikle izle”

Küresel iklim değişikliği konusunda sivil toplum kuruluşlarının toplumu bilinçlendirmeye yönelik çabaları mevcut. Fakat insanlar tüketim alışkanlıklarını, devletler enerji politikalarını değiştirmezse bu çabaların tamamı boşa gidebilir. Daha da kötüsü, gezegenimizin yaşanabilir alanları ve kullanılabilir kaynakları tükenebilir.Yaşadığımız iklim değişikliğinin, tamamen insan faaliyetinden kaynaklandığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır. İlk olarak kısa vadeli etkilerine bakalım.En fark edilebilir kısa vadeli etkiler elbette hava durumuyla ilgili olanlar. Şiddetli hava olayları, beklenmedik zamanlarda gerçekleşiyor ve ülkeleri ekonomik olarak da büyük zararlara sokuyor. Önlem alınmadığı sürece bu hava olaylarının artacağı araştırmacılar tarafından söyleniyor. Önümüzdeki süreçte karşılaşabileceğimiz hava olaylarını şu şekilde ifade ediyorlar:

Kuvvetli kasırgalar

Sıcak hava dalgaları

Orman yangınları

Sel

Kuraklık

Bu olayların dünya ekonomik ve siyasi hayatına etkileri olacağı aşikar. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre iklim değişimi Dünya’yı, değişen yağış düzenleri, deniz seviyelerindeki artış gibi olaylarla birlikte küresel anlamda açlığa, yoksulluğa ve politik çatışmalara sürükleyebilir.

İklim Değişikliğinin Uzun Vadeli Sonuçları:

Ekosistemler Açısından Sonuçları

Her türlü canlıyı birbirine bağlayan ve bir arada yaşayabilmelerini sağlayan ağlara ekosistemler adı verilir. İklimdeki en küçük değişimin bile büyük etkiler yaratabileceği bir düzenden bahsediyoruz. Mevsimlerin düzensizleşmesi tüm dünyadaki bitkiler ve hayvanlar için büyük tehdit yaratıyor. Küresel ısınmanın artması, pek çok canlı türünün tükenmesi olasılığını arttırıyor.

Deniz Seviyelerindeki Artış

Eriyen buz tabakaları sebebiyle dünya denizlerinin seviyesi her geçen gün artıyor. Araştırmalar, 2100 yılına kadar dünya genelindeki deniz seviyelerinin 20 cm artacağını öngörüyor. Bu, pek çok ülkenin sular altında kalması anlamına geliyor.

Ülkemizde ve Dünyada şu ân en önemli konu iklim değişikliği hakkında birşeylerin yapılmasıdır.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin

Yazar Hakkında
Toplam 274 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (5 yorum)
Işıl
Işıl Yanıtla
- 4:01 pm

Ne güzel anlatmışsın,dünya üzerinde yaşayan en tehlikeli tür biziz hiç kuşkusuz,yaşadığı yere bu denli zarar veren bir tür daha yoktur.Ki sonunda doğa bizi cezalandırıyor.

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 4:20 pm

  Gelecekte, yaptığımız hatalarımızla yüz yüze kalacağız. O zaman çok geç kalacağız.

   Işıl
   Işıl Yanıtla
   - 12:58 am

   Kesinlikle

Ömer
Ömer Yanıtla
- 11:51 pm

İklim krizini güzel anlatmışınız. Kaleminize sağlık.

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 11:55 am

  İklim krizi hemen ele alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara