Kıssadan Hisse Hikayeleri

Merhaba sevgili okuyucularım. ❤️ Sizlere bugün altın 🥇 öğütünde hikayeler paylaşacağım.

Kıssadan Hisse

Çiftlikte yaşayan bir fare, bir gün çiftçinin fare yuvasının önüne kapan yerleştirdiğini görmüş. telaşla çiftlikteki diğer hayvanlardan yardım istemeye gitmiş. önce tavuğa, sonra koyuna, sonra da öküzün yanına gitmiş.

– Aman arkadaşlar nolur yardım edin, kapanı tek başıma kaldıramıyorum demiş.

Kusura bakma kardeş demiş hayvanlar. o senin sorunun bizi ilgilendirmez. Hiçbiri oralı olmamışlar. fare de korkudan yuvasına girememiş.fareyi yemeye gelen bir yılan kapana takılmış. çiftçinin karısı öldüğünü sandığı yılanı kapandan çıkarırken yılan kadını ısırmış. kadın çığlıklar içinde ölüm döşeğine düşmüş. kocası iyileşsin diye önce tavuktan lezzetli bir çorba yapmış. geçmiş olsuna gelen giden çok olunca koyunu kesmiş, haşlama kavurma derken o arada eşi ölmüş. eşinin cenazesini kaldırırken öküzün eti hayır yemeği için kazanlarda kaynamaya başlamış.hayat, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyip de bir gün onlara da dokunduğunu gösteren örneklerle doludur.

Hikaye

Yaşlı kedi, kuyruğuyla oynayan yavru kediye sormuş:- ”neden kuyruğunu kovalıyorsun? ”yavru kedi yanıt vermiş:- ”bir kedi için mutluluğun kuyruğumda olduğunu ögrendim. bu nedenle onu kovalıyorum. yakaladığımda mutluluğa kavuşacağım.”bunun üzerine yaşlı kedi şöyle demiş:- ”gençken ben de mutluluğun kuyruğum olduğuna karar vermiştim, ama şunu fark ettim: ne zaman onu kovalasam benden uzaklaşıyor ve ne zaman kendi yoluma gitsem hep peşimden geliyor.”*mutluluk kovalanmaz, ardımızdan peşi sıra gelir olduğunda…

Kıssadan Hisse

su, ateş ve ahlak üç iyi arkadaşmış. aralarında konuşurken eğer birgün birbirlerini kaybederlerse nasıl bulabileceklerini bilmek istemişler.su söz almış ve demiş ki; ne zaman şırıltı sesi duyarsanız bilin ki ben oradayım.ateş de şunu söylemiş; nerede bir duman tüttüğünü görürseniz beni orada bulabilirsiniz.ahlak ise üzgün bir ifadeyle şunu söylemiş; beni kaybederseniz bir daha bulamazsınız.

Hikaye

Bir hint masalına göre;kedi korkusundan, endişe içinde yaşayan bir fare vardır. büyücü biri fareye acır ve onu bir kediye dönüştürür.fare, kedi olmaktan son derece mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya başlar. büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya baslar. büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkan yok. onu eski haline döndürür..ve der ki,”sen cesaretsiz ve korkak birisin. sende sadece bir farenin yüreği var.o yüzden ben sana yardim edemem.”ünlü yazar shakespeare, bu konuda söyle diyor:”insanların çoğu kaybetmekten korktuğu için sevmekten korkuyor…düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için.konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için.yaslanmaktan korkuyor, gençliğin kıymetini bilmediği için.unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için.ve ölmekten korkuyor, aslında yaşamayı bilmediği için.”

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 274 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (4 yorum)
Yazıhanem
Yazıhanem Yanıtla
- 2:13 am

güzel hikayeler okumamıştım daha önce hiçbirini 🙂

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 7:22 pm

    Teşekkür ederim. Beğenmeniz ayrı bir mutluluk 🤗

Muhammed
Muhammed Yanıtla
- 11:02 am

Çok anlamlı bir seri. Mutlaka devam etmeli kıssadan hisseler… Harika.. Emeğinize sağlık..

Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz Yanıtla
- 6:45 pm

Teşekkür ederim yorumunuz değerli 🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara