Dağların üstünde gökyüzünde ışıklar var. Harika doğa olayı kuzey ışıkları.

Harika Doğa Olayı Kuzey Işıkları.

Merhaba arkadaşlar bugün siz değerli okuyucularıma ilgisini çekecek. Harika bir doğa olayını sizlere anlatacağım. Konuyu fazla uzatmadan harika doğa olayımıza geçerim.

Kuzey Işıkları’ nı mutlaka duymuşsunuzdur. Kutup bölgelerinde gece karanlığının içinde gökyüzünde dalgalanan ve çoğunlukla yeşil renkte görülen bu gizemli ışıklar doğanın en büyüleyici gösterileri arasında yer alır.Kuzey Işıkları bazen de kutup aurorası, aurora borealis ya da bazen sadece aurora diye de adlandırılabiliyor. Roma mitolojisinde şafak tanrıçası olan Aurora’ nın ismini bu doğa olayına ünlü astronom Galileo Galilei vermiş.

Dünya’nın belli bölgelerinde görsel şölen oluşturan Kuzey Işıkları, uğruna her yıl binlerce kilometre yol yapan turist bulunmaktadır. Pek de haksız sayılmayan turistler, kuzey ışıklarını gördüğü anda adeta büyülenir.

“Kim istemez ki arkadaş grubuyla güzel bir gün.”

Bu doğa harikası ışık şöleni kuzey kutbu ve güney kutbu yakınlarında görülür. Kuzey ışıkları ya da kutup ışıkları isimleriyle bilinen doğa olayı, kuzeyde Aurora Borealis güneyde ise Aurora Australis isimleriyle ifade edilir. Ancak, iki türün birbirinden farkı bulunmamaktadır. Doğanın dünyamıza bu harika hediyesi, maalesef sadece kutuplarda gözlemlenebiliyor. Hatta bu ışıkların eskiden mitolojik bakımdan kutsal şeyler olduğuna da inanılıyordu.Kuzey ışıkları (Aurora), gezegenimizin Kuzey ve Güney Kutbu’nda gerçekleşen oldukça ilginç bir doğa olayı.Aurora denilen görsel şölen, Güneş fırtınalarının uzaya yaymış olduğu yüklü parçacıkların Dünya’nın manyetik alanı ile etkileşmesi sonucu oluşan göz alıcı ışıklardır. “Kutup Işıkları” da denilen bu parıltılar, tarih boyunca insanları büyülemiş muhteşem ışık şovlarıdır.Güneş patlamalarıyla güneşten uzaya saçılan yüklü parçacıklar bir süre sonra dünyaya varır. Dünya’nın çevresinde koruyucu bir kalkan görevi gören manyetik bir alan bulunmaktadır. Bu yüklü parçacıklar manyetik alanımız ile etkileşime girdiklerinde bir reaksiyon oluşur. Bu reaksiyon sırasında Kuzey Işıkları görünmektedir. Aurora atmosferin üst taraflarında iyonosfer bölgesinde, genel olarak 80-100 km yukarılarda oluşmaktadır. Dünyada gezilip görülecek heyecan verici birçok seyahat rotası var. Kuzey ışıkları da bu muazzam yerlerden bir tanesi!  

Kuzey Işıkları 🍒

Herkesin imkanı olsa gezip görmek isteyeceği bir yer. O kadar büyülü bir atmosfere sahip ki yalnızca gezginlerin değil hepimizin hayallerini süslüyor. Fotoğraflarda bile olağanüstü gözükmeyi başaran kuzey ışıklarını herkes daha yakından görmek, o anı yaşamak istiyor. Güneşten kopan parçacıklar, atmosferde gaz molekülleri ile etkileşime geçiyor. Bu etkileşim sırasında parçacıklar, renkli şekilde gökyüzüne yayılıyor. Kuzey ışıklarının rengini de bu etkileşim belirliyor. Etkileşime giren atomun türü bu konuda oldukça belirleyici. Ayrıca etkileşimde kazandığı enerji de önemli. 
Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (6 yorum)
Mutluluk Bulutu
Mutluluk Bulutu Yanıtla
- 8:53 pm

Gerçekten çok etkileyici, çok bilgilendirici olmuş kaleminize sağlık 💗

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 2:05 pm

  Beğenminize sevindim.🍒

Işıl
Işıl Yanıtla
- 2:06 am

Harika bir görüntü

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 2:05 pm

  Çok harika hemde.🍒

Çelik konstrüksiyon fabrika yapımı

Teşekkür ederim

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 8:22 pm

  Asıl ben teşekkür ederim. Bloguma uğradığınız için..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara