Depresyon ile Savaşma

Depresyonda olduğunuzda genellikle dünyadaki hiçbir şey size daha iyi hissettiremeyecekmiş gibi gelir. Depresyon sinsi bir hastalıktır çünkü belirtileri sizi yardım alma ya da aksiyona geçme konusunda vazgeçirir. Enerji eksikliği, düşük benlik saygısı ve azalan heyecan gibi bazı belirtileri kişiyi depresif bir durumdan kurtulmasını güçleştirir. Bu sıkışmışlığı yaşayan herkesin hatırlaması gereken şey depresyon yaygın ve yüksek oranda tedavi edilebilen bir hastalıktır. Herhangi bir fiziksel hastalık gibi ruhsal sağlığınıza bulaşmış parazitleri yok edecek uygun eylemlerle depresyonu fethedebilirsiniz.

Kritik saldırıları tanıyın:

Depresyona genellikle gündelik hayatımızı engelleyen kendimizle ilgili yıkıcı düşünceler eşlik eder. Depresyonda olan kişiler kim olduklarına dair bu negatif kimliği kabul etme eğilimindedirler. Birçok kişi bunu iyi gizlenmiş düşman sesi olan kritik iç ses olarak tanımlamaktadır. Aslında bu yıkıcı düşünceleri grip olduğunuzda sizi yatakta tutan parazitler olarak kabul etmeniz yararlı olur. Sizi izole eden, hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen ve keyifli bir etkinlikten vazgeçmenizi sağlayan bu yıkıcı düşünceleri dinlemeyin. Bu bakış açısı sizin daha gerçekçi ve daha pozitif yolları belirlemenizi sağlar. Sizin için yıkıcı bir düşman olan bu iç sesi tanıyarak, daha net ve gerçekçi olarak kim olduğunuzu görebilirsiniz.Neye öfkeli olduğunuz hakkında düşünün:Bazen depresyon devam eden üzüntü ya da artış gösteren acı gibi duygular gibi gelirken bazen de uyuşma gibi yani heyecan ve sevinç hissetme potansiyelini boğabilir. Depresyondan yakınan birçok kişi aslında başkalarına olan öfkesini kendisine yönlendirerek öfkesini maskelemektedir. Çok küçük yaşlardan itibaren bize öfkeli olmanın kötü olduğu, nasıl davranmamız gerektiği ve kavga etmemiz gerektiği söylendiği için öfke kabul edilmesi zor bir duygudur. Öfke duygusunu kabul ederek ve bu konuda konuşarak öfkeyi kendinize yönlendirmeyi bırakabilip depresif durumuzu yönetmeye başlayabilirsiniz.

Aktif olun:

Depresyonda olduğunuzda enerji seviyeleri önemli ölçüde düşebilir. Fiziksel aktivite depresyon ile savaşmada önemli bir gerçektir. Haftada 5 gün 20 dakikalık egzersizin duygusal olarak daha iyi hissedeceğinize dair bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kendinizi izole etmeyin:

Depresyonda olduğunuzda yalnız kalmanız gerektiği ya da başkalarını problemleriniz ile boğmamanız gerektiği gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. Yine bu düşünceler sizin sağlıklı olmanız engelleyen parazitler gibi tedavi edilmelidir. Onları dinlemeyin. Kendinizi kötü hissettiğinizde utanmış hissediyor olsanız bile güvendiğiniz bir arkadaşınıza yaşadığınız durumları, mücadelenizi anlatmak yükünüzü hafifletir ve mutsuzluğunuzu bitiren bir süreç başlamış olur. Sorunlar ya da endişeler hakkında konuşmak bencil ya da kendine acıyan bir davranış değildir.Sosyal ortamda basit bir şekilde kendini ortaya koymak bile size canlandırabilir. Sizinle ortak ilgi alanları kişilerle görüşmek, müze, park, alışveriş merkezi gibi daha önce zevk aldığınız yerlere gitmek size iyi gelebilir. Kendinizi diğer herkesten daha farklı olduğunuz düşüncesine izin vermeyin. Herkes zaman zaman hayat içinde mücadeleye girebilir ve depresyonda olmak sizin kim olduğunuzu tanımlamaz.Siz öyle hissetmeseniz de size bir kere iyi gelen bir şeyi yapın:Depresyon size bir zamanlar iyi gelen, enerji veren faaliyetleri yapmanızı engelleyen belirtileri olan katlanılması zor bir duygusal durumdur. Hayatınızda aktif kalmak, ilgi duyduğunuz bir şeyi takip etmek size koruyacaktır.Daha önce depresif hissettiğinizde yaptığınız ve size iyi gelen ne varsa tekrar yapın. Geçmişte işe yaramış baş etme stratejileri tekrar başlamak için iyi bir yoldur. Kek yapmak, müzik dinlemek ya da banyo yapmak gibi basit aktiviteler moralinizi düzeltmek ve daha rahat hissetmek için yardımcı faaliyetlerdir.

Komik bir tv programı ya da film izleyin:

Aptalca ya da çok basit gibi görünebilir ama size gülümseten ya da güldüren bir faaliyet yapmak aslında beyni size mutlu olduğunuza dair ikna edebilir. Bunu sadece bir oyalama olarak düşünmeyin, beyninize tekrar iyi hissedebileceğinize dair etkili bir hatırlatıcı olarak düşünün.

Uzman Yardımı Alın:

Konuşmak depresyon ile mücadelenin güçlü bir yoludur. Eğer kötü hissediyorsanız, kimsenin bunu kafanıza takmamanız gerektiğini ya da boş vermeniz gerektiğini söylemesine izin vermeyin. Yardım istemek cesur bir eylemdir. Acınızın kaynağını öğrenmek, eleştirel iç sesinizi tanımak hayatınız üzerindeki etkisini hafifletmeye ve mücadele etmenize yardımcı olacaktır.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
SinanGCL
SinanGCL Yanıtla
- 10:36 am

Çok güzel bir yayın olmuş.

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 8:27 pm

    Teşekkür ederim 🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara