Resimde duvarda bir kalp var parçalanmış. Keskin Bıçak İhanet.

Keskin Bıçak İhanet.

Merhaba hoş geldiniz web siteme. Bugün ki konumuz ihanet. Mutlaka her birimiz tadına baktık. Hiç beklemediğiniz ân en sevdiğiniz kişi sizi sırtından hançerlemiştir. Bu insan doğasında olan bir şey. Kaçınılmaz son ihanet.

Belki ihanete uğrayan olduğunuz, belki de ihanette bulunan. Kimse bunu yargılayamaz çünkü hayat bir sınavdır. Ya geçersin ya da geçinceye kadar ders devam eder. Bazen de değişimin başlangıcıdır ihanetler. Kişinin kendi kendine ihanet etmesi sonucu yaşanır. (Keskin bir bıçak) Büyürken sahip olduğunuz değerler çatırdar yavaş yavaş, dünya değişir, siz değişirsiniz, duygular değişir, “asla yapmam, hayatta işim olmaz” replikleriyle süslenen sözlere, değerlere ihanetler yaşanır yavaş yavaş. Hani büyükler nasihat eder ya “büyük konuşma asla” diye.

” İhanet kapıyı çalınca.”

Aslında her insanın içinde pusuya yatmıştır. Acıtır. Kanatır. Ani saplanan bir bıçak olduğu imgesi yüzyıllardır tekrar edilegelse de, insan ruhunda yarattığı tahribat belki de ölümle eş tutulabilir. Ölümle eş tutmak ağır gibi görünse de, bir ihanetin hissedildiği andakilerle bir ölümün hissedildiği andakiler birbirine denktir. Hep beklediğin, ama hiç olmasını istemediğin, aklının çok arkalarda bir köşesinde varlığını mutlaka sana hatırlatan, ama hep gözardı, kulak arkası ettiğindir. Dostundur,  arkadaşındır,  aşkındır,  sevdiğindir… Kim olduğu mühim olmamakla beraber, yakınlık derecesi olarak ruhunla eş tutmuşsundur.  dostunu yakın tut, düşmanını daha da yakın* lafını belki de farkında olmadan gerçekleştirmiş, tutmuş kalbinin ortasına oturtmuşsundur. İnsanlara güvenmediğini düşünen, onlara yüzde yüz bir itimatta bulunamayan kimselerin aslında tek bir sözle sınırsızca güvenmeye bu denli teşne olmaları ne kadar acıdır… Güvenirsin. Dostundur, arkadaşındır, aşkındır, sevdiğindir… Ondan zarar gelmez, o hep dürüsttür, en ufak bir hadisede arkanı kollayacak, sen düz bir yolda normal bir hızla seyrederken ise bir kol mesafesinde yanında olacaktır. Olmaz. Sevgili olsa, “aldattı” der geçersin, “bana ihanet etti” der, birkaç gün ağlar, sonra da hırsla ve kızgınlıkla terk edersin. Yeni bir aşk olasılığı çok uzakta değildir. Uzaktan bir arkadaşsa, “hah, belliydi böyle olacağı” der, önemsemezsin, memlekette arkadaştan bol şey yoktur ne de olsa. ikisinde de acırsın, ama yüzeysel bir sızıdır sadece. peki dostunsa?  aşkınsa?  sevdiğinse?

” İhanet bir son.”

Şöyle olur: önce öğrenirsin. Hele ki bir defalık bir ihanet değil, günlerin, ayların, yılların getirdiği bir ihanetse önce çok şaşırırsın. Tıpkı bir dostunun ölümünü öğrendiğinde girdiğin şok gibidir. Kısa,  keskin. Bıçak saplanmıştır. Şaşkınlığın geçtikçe, işin arkasını öğrenmeye daha meyyal olursun, nasıl oldu, ne kadar zamandır… Bir sürü soru aklında sıralanır. Bu sırada midenin arkasındaki, hani o aşıkken kelebeklerin uçuştuğu yerle sırtın arasına bir alev düşer. Kavurup geçeceğini zannedersin ya, o ağır ağır, tadını çıkarırcasına yanar. Kanının aktığını hissettiğin nokta budur. Sonra “neden?” sorusu gelir ki, kafanın içinde o sevdiğinle yaptığın hiçbir tartışma bu sorunun cevabını veremez. Sevdiğin dostunun kendisi de öyle. “senin için” yaptım der, iyiliğini düşündüğünü söyler, daha bir sürü farklı cevap olmasına rağmen en çok bu iki cevabın duyulması ne kadar acıdır. Birden sokmamıştır bıçağı, fark edersin. Zaman içinde, defalarca sırtını pohpohlarken bir yandan da yavaşça seni kanatmıştır. Sen sırtını kolladığını zannetmişsindir. Pohpohlanırken fark etmemişsindir, ölmeden yalnızca birkaç dakika önce öleceğini hissetmek gibidir. Zararı görürsün, yüreğini yoklarsın. Sızan kanı silmeye çalışman beyhudedir, bir yarayı kapatsan ötekinin sızısı açılmaktadır. keşke’lerin, olmasaydı’ların anlamsız olduğunu daha uzunca bir süre daha fark etmeyeceksindir, ama için rahattır. Sürekli sırtını kollayarak yaşamaktansa, bir kere ölmeyi tercih edersin.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Onur
Onur Yanıtla
- 9:07 am

İhanete uğramayan yoktur. İnsana en çok acı veren de yakınındakinin yaptığı ihanettir. İhanet. Güzel şey aslında aldatma, kandırma, oyalama bir çok cümleyi tek kelimede toplamışlar “ihanet” bizi biz yapan yaptığımız hatalar ve tercihler değil mi. Çok güzel değinmişsiniz kaleminize sağlık ✏️✏️✏️✏️

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 3:41 pm

    Teşekkür ederim. İhanet yeni başlangıçlar için bir kapı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara