Resimde salda Gölünü görüyoruz, salda Gölü Esrarengiz Bir Yer.

Salda Gölü Esrarengiz Bir Yer

Merhaba sevgili üzgün kiraz okuyucuları, Salda Gölünü benim penceremden bakmak ister misini? O zaman okumaya devam etmenizi öneririm. Salda’yı görüp de ona aşık olmamanız mümkün değil! Turkuaz rengi suyuyla aklınızı başınızdan alır. Buradayken kendini özgür hissedersiniz. Sadece siz ve derin turkuaz rengi… Dünyadan uzaklaşmış masmavi bir sonsuzlukta süzülür gidersiniz. “Ayakları yerden kesilmek” deyimi vardır ya hani. İşte Burdur Salda Gölü size bu deneyimi yaşatır. Yere inmek istemeyeceğiniz yerlere götürür. Hayaller kurdurur size ve rahatlamış hissettirir.Manzaraya uzun uzun bakıp düşünebilirsiniz. Önemli kararlar alabilir, kendine yeni bir yol çizersiniz. Ya da sevdiğinizle birlikte huzurlu birkaç saat geçirirsiniz.Şarkıda da dediği gibi: “Bir yer bulalım dünyadan uzak!” Bize sorarsanız. Bu özel yer Salda Gölü!

Türkiye’nin Maldivleri olarak da anılan Salda Gölü, pudraya benzeyen bembeyaz kumları, cam gibi berrak, temiz, turkuaz rengi suları, karaçam ormanlarıyla örtülü dağlarla çevrili muhteşem doğası, kuş cıvıltıları ve muhteşem gün batımı ile insanın içini huzurla kaplıyor ve adeta rüyadaymış gibi hissettiriyor. Burdur’un Yeşilova İlçesinde bulunan, merkeze 5 dakika uzaklıktaki Salda Gölü, Antalya’ya oldukça yakın olmakla birlikte, belki de ana yolların üstünde olmadığı için bir kaç sene öncesine kadar çok tanınmayan, sadece yerel halkın piknik yapmak için ziyaret ettiği ve yabancı turistlerin görmeye geldiği bir yerdi. Son yıllarda özellikle fotoğraf tutkunlarının, gölü ziyaret ederek çektikleri fotoğrafları paylaşmaları sonucu belirli bir popülerliğe ulaşan Salda Gölü, yine de henüz hak ettiği değeri görememiştir.

Salda Gölü’nün ekosistemi oldukça zengin, kendine özgü endemik bitki ve hayvan türlerini barındırıyor. Bunlar arasında göl içinde 3 çeşit tatlı su balığı, göl çevresinde ise farklı kaplumbağa cinsleri yer alıyor. Kış aylarında ise günümüzde soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan dikkuyruk ördeklerine ev sahipliği yapıyor.Dünya gözü ile mutlaka görmeniz gereken yerler listeniz varsa eğer kesinlikle Salda Gölü en başlarda bulunmalı.

Salda Gölü, ülkemizin geç keşfedilen ve çok büyük bir hızla popüler hâle gelen doğa harikalarından biri. Bembeyaz kumları, eşsiz güzellikte, berrak ve masmavi suları, sıra dışı atmosferiyle dikkat çeken Salda Gölü; internette ilk paylaşılmaya başlandığı andan itibaren herkesin dikkatini çekti ve her geçen gün çok daha fazla insan tarafından ziyaret edilerek son yılların en çok tercih edilen turistik güzelliklerinden biri hâline geldi.

Yazar Hakkında
Toplam 274 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara