Resimde iki piyon var. Motivasyon yükseltme yazısı.

Motivasyon Arttırma Yöntemleri

Bu yazımızda motivasyon nedir, motivasyon neden düşer, motivasyon nasıl arttırılır bunlara değineceğiz.

👇

“Çatışmadan kaçmayın, kaybetmekten korkmayın. Bazı kavgalar çıkmalı, bazı kalpler kırılmalı ve bazı insanlar kaybedilmelidir. Bu hayatın kendini yenileme yoludur.”

Kişisel motivasyon düşüklüğü genellikle zihinde oluşan olumsuz düşüncelerden kaynaklanır. Bu düşünceler insanın güvenini ve umudunu azaltır, konsantrasyonunu düşürür, herhangi bir şeyi başarabileceğine veya başına güzel şeyler gelebileceğine inanmasını engeller. İnsanın dış etkenlerden, olumsuz hayat deneyimlerinden etkilenmemesi mümkün değildir ama gereğinden fazla ve gereğinden uzun süreyle bunların etkisinde kalmak toparlanmayı, silkelenmeyi geciktirir. Kişisel motivasyonu arttırmak için uygulanabilecek birçok yöntem vardır. Öte yandan kişi motivasyonunu düşüren etkenleri tespit etmeli ve bunları ortadan kaldırmanın veya etkilerini azaltmanın yollarını aramalıdır.

İşte bu sebeple motivasyonunu arttıracak 10 madde hazırladık.

Amaç belirleyin

Bir amaçla yola çıkarsanız daha başlangıçta başarmışlık duygusu hisseder mevcut güçlerinizin harekete geçmesini sağlarsınız. O yüzden kendinize öncelikli olarak şu soruyu sorun.

Benim bir amacım var mı?

İşte bu soru başlangıç yapmak için oldukça önemli. Çünkü amaç her şeydir bir umut ışığıdır ve sizi tüm karşınıza çıkabilecek motivasyon eksikliği, eylemsizlik, depresyon, hayal kırıklığı, can sıkıntısı vs. gibi olumsuz duygu durumları ortadan kaldırarak duygusal sıkıntıdan da kurtarır.

Etrafta motive edici şeyler bulundurmak: Evinizde, çalıştığınız yerde, çantanızda, cebinizde size hedef ve hayallerinizi hatırlatacak fotoğraflar veya objeler bulundurun.

Yaşanmış başarı hikayeleri okumak, filmler izlemek: Dünyada sorunlarına, içinde bulunduğu zor şartlara, sağlık sorunlarına rağmen bir şeyler başarmış, başarısızlıklar karşısında pes etmeyip tekrar ve tekrar ayağa kalkmış pek çok insan var. Bu konularla ilgili yayınlar okumak, filmler izlemek cesaretinizi ve motivasyonunuzu arttırır.

Hayal gücünüzden yararlanın

Motivasyonun en önemli malzemesi hayallerdir. Çünkü beynimiz en çok hayallere inanır. Tabii gerçekçi olan hayallere…

Müzik ve spordan güç almak: Size canlılık, enerji, moral veren müzik türlerini tespit edin ve ihtiyaç duydukça bu tarz müzikler dinleyin. Doğa gezintileri, yürüyüşler ve egzersizler de motivasyon arttırıcı etkenlerdir.

Zaman kontrolü yapmak: Zamanın yetmeyeceği veya boşa geçtiği duygusu insanı strese sokar. Böyle hissetmemek için yapılması gereken şeyleri saatlere, günlere doğru bir şekilde yaymak gerekir.

Güne iyi düşüncelerle ve gülümseyerek başlamak: Bunun için elinizden geleni yapın. Güne olumlu bir şekilde “Merhaba” demeniz önünüzde uzanan saatlerin nasıl geçeceğini etkiler.

İnsanlarla iletişim halinde olun, onlara yardım edin: Başkalarıyla olumlu, saygılı, neşeli ilişkiler kurmak, yardımcı olabileceğiniz konularda yardım etmek insanın üzerinde pozitif bir etki yapar.

Beslenmeye ve uykuya dikkat etmek:

Dengeli beslenmek ve yeterince uyumak insanın sağlık durumunu, görünümünü, cildini, zekasını; her şeyini olumlu etkiler. Şu da var ki yaşam her zaman aynı çizgide gitmez. Bu noktalara hayatın olumlu ve olumsuz sürprizlerine karşı güçlü ve hazırlıklı olmak açısından da dikkat etmek gerekir.

Kendini geliştirmek:

Kendine eklediği her yeni vasıfla beraber insanın kendine güveni de yükselir. Yeni şeyler öğrenin, kendinizi bildiğiniz bir konuda daha yetkin hale getirin, fazla öne sürmediğiniz özellikleriniz varsa onları gün ışığına çıkarın.

Harekete geçin

Artık herhangi bir yerden başlamak zorundasınız. Başlayamamak ve yarım bırakmak mutsuzluk kaynağıdır. Doğru zaman ne zaman diye beklemeyin.“Şimdi”den ve “burada”dan daha iyi bir zaman ve yer yoktur. Bulunduğunuz noktadan başlayın ve elinizde hangi araçlar varsa onları kullanın, ilerlerken daha iyi araçlar bulunacaktır. Doğru zaman şu zaman diyerek kalkın ve harekete geçin. Sakın başlayıp yarı yoldan dönmeyin. Ya da “ben artık geç kaldım başlasam da olmaz çok geç” demeyin. Hayat da hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Yukarıda ki yazılanlardan yola çıkarak “doğru zaman bu zaman” diyerek şimdi başlayın.

Ne zaman mutsuz veya negatif hissederseniz,

“bir dakika bu durumdan ben sorumluyum” deyin.

“hayatımdan ben sorumluyum, başıma gelenlerden ben sorumluyum” deyin.

“geçmişi değiştiremem, o yüzden geçmiş üzerine bir saniye bile düşünmeyeceğim”

Geleceğim için çalışmayla o kadar meşgul olacağım ki geçmişi düşünmeye vaktim bile kalmayacak.”

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etme..

#MotivasyonYüksetmeYazısı

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Sosyalcafe
Sosyalcafe Yanıtla
- 7:47 pm

Yazılar oldukça akıcı ve sürükleyici..başarılar..

Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz Yanıtla
- 7:57 pm

Teşekkür ederim yorumunuz beni sevindirdi 😊bu süreçte sizlerin yorumlarınıza ihtiyacım var..🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara