Lavanta Bitki Hakkında Bilgi.

Merhaba arkadaşlar bugün siz değerli okuyucularıma lavanta bitki hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağım. Bir okuyucum doğa kategorimi görüp benimle iletişime geçti. Lavanta hakkında bir yazı yazar mısınız? Ben de tabii ki yazarım dedim. İnternet’te kapsamlı bir araştırma yaptım. YouTube kanallarını izledim. Elimden geldiğince detaylı bilgiler vereceğim. Konuyu uzatmadan mevzuya gireyim.

“Lavanta bahçesi”

Hoş kokusu ile bulunduğu ortamlarda hemen fark edilebilen lavanta hakkında, aromatik bir bitki olması dışında neler biliyorsunuz? Uçsuz bucaksız bir lavanta bahçesinde olduğunuzu düşünün. Mavi gökle uyumlu mor bir derya ve eşsiz lavanta kokusu… Sanıyoruz en huzurlu anlardan birinin içindesiniz. Çünkü aromatik bir bitki olan lavanta, çekici kokusuyla tüm duyuları harekete geçirmeye yetiyor. Bununla da kalmayıp insan vücudu için pek çok önemli etkisi bulunan değerli içerikleri de bünyesinde barındırıyor. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliğiyle bilinen lavanta, bu yönüyle çayların, ilaçların ve uçucu yağ karışımlarının en önemli kaynaklarından biri olma özelliğini taşıyor.

Lavanta Akdeniz kökenli bir bitkidir. 140’tan fazla çeşidi bulunan bu bitkiye renklerine göre de çeşitli anlamlar yüklenmiştir. Hem kokusu hem de tadıyla hayatımızda büyük bir yer tutmaktadır. Mavili, morlu, kırmızılı çiçekler açan çalımsı bir bitkidir. Çok yıllık ve her zaman yeşil olan bir bitkidir. Soğuğa dayanaklı bir bitki olsa da, sıcağı çok sever. Lavanta, binlerce yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. En belirgin özelliği kokusu ve rengi olan lavantanın bedeni ve zihni arındırdığına inanılır. Antik dönemlerden beri hoş aroması nedeniyle banyo sularına ve sabunlara karıştırılan bitki, günümüzde kozmetik alanında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaprakları ve sapları sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelen lavanta tıbbi amaçlı olarak üretilen şifalı bir bitkidir. Ayrıca zihinsel problemler,  kaygı, uykusuzluk,  depresyon,  baş ağrısı,  mide bulantısı,  sivilce,  diş ağrısı, cilt problemleri, mantar enfeksiyonları,  saç dökülmesi ve yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır. Yiyecek ve içeceklerde lezzet arttırıcı; eczacılıkta, parfüm ve kozmetik ürünlerinde koku maddesi olarak kullanılan çok amaçlı bir bitkidir. Lavanta’nın kullanıldığı bazı yerler..

“Mor ve mavi gökyüzünün buluşması”

Lavanta çayı

Lavanta banyosu

Cilt temizleyici

Oda spreyi

Doğal parfüm

Dudak kremi

Lezzet arttırıcı

Lavanta aroması

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (8 yorum)
Işıl
Işıl Yanıtla
- 8:08 pm

Lavanta tarlasına bayıldım yakından ne güzeldir kimbilir.

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 8:10 pm

  Mavi gökyüzü ve mor lavantalar düşünmesi bile güzel.🍒

Hasan
Hasan Yanıtla
- 8:55 pm

Kalemine sağlık üzgün kiraz

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 9:02 pm

  Teşekkür ederim. 🍒

Muhammed
Muhammed Yanıtla
- 1:02 pm

Kirpik ve saç bakımında da lavanta yağı çok etkili. Harika bir içerik olmuş. Emeğinize sağlık…

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 2:27 pm

  Teşekkür ederim yorumunuz için. Çünkü sizden gelmesi harika..🍒

Mutluluk Bulutu
Mutluluk Bulutu Yanıtla
- 9:52 pm

Kokusu da harika ❀, Ne güzel faydaları varmış Kalemine sağlık ♥🍒

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 2:28 pm

  Lavanta mor gökyüzü mavi..🍒
  Teşekkürler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara