Bir kadın depresyona girmiş.

Depresyon Neden kaynaklanır

Benim gibi kendini yalnız, üzgün ve boşlukta hisseden insanların ruh haline denmiyor depresyon.

Depresyon

Çok daha ciddi bir durum. Zihni ele geçiren bir bakteri gibi, teşhis konup tedavi edilmezse öldüren cinsten bir hastalık. Sürekli ‘Offf’ deme haliyle başlayıp, ‘çok sıkıldım’ demekten sıkılmakla devam eden, insanın içine yavaş yavaş sızan, yayılan, unutturan, düşündüren, yoran, ağlatan, sıkan, bağırtan, zarar veren hastalık, durum bir kez bulaşıldı mı çabuk tekrarlayabilen ve her tekrarda daha da şiddetlenebilen sürekli kaçmak.  problemlerden kaçmak bir psikiyatr tanıdığım üç çeşit insanın depresyona düştüğünü söylemişti:

-kendine güveni olmayan…

-sorumluluk duygusu olmayan…

-yaşamın sürprizlerine açık olmayan…

Durup dururken ağlama isteği, düşünememe, daha doğrusu düşünmek istememe, şüphe , üzüntü, pişmanlık ve hayata karşı ne hissettiğini tam olarak ayırd edememe durumu kimseyi sevmediğin, kimsenin seni sevmediği, hatta herkesten nefret edebildiğin ve herkesin senden nefret ettiğini hissettiğin, birşeylerin tepetaklak olduğu hatta bir şeylerin bir şey olamadığı,  telefonların çalmadığı ya da susmadığı; kimselerin aramadığı her köşesinden ayrı rüzgar esen, tam ortasında da birleşip fırtınaya dönüşen, nefes almanın bile zor geldiği, elden gelse tuvalete gitmek için bile yataktan, sığınaktan, odadan ya da her ne cehennemdeysen oradan çıkmak istenmeyen ıssız gürültülü hayat köşesine fransızcada verilen isim..

Bıkkınlık; ne istediğini bir türlü bilememe; istediğini sandığın şeyin gerçekleşmesi durumunda mutlu olamama ve hatta nasıl hissetmen gerektiğini bile bilememe;  her zaman kendini yetersiz hissetme; kimseyi görmek ve kimseyle konuşmak istememe;sürekli kaçıp gitmek isteme;

tembellik; sürekli uyku isteği semptomlarının görüldüğü ruhsal bezginlik hali. Motivasyon ve enerji fakiri olma durumu. tolstoy’a depresyon nedir diye sormuşlar. O da “şu anda karşıma bir cin çıksa ve dile benden ne dilersen dese, dileyecek hiçbir şeyim yok!” demiş. Mutsuzluk, umutsuzluk, kötümserlik, aşırı iştah veya iştah kaybı, yaşama isteğini kaybetme gibi belirtilerle kendini gösteren bu meret; yaş, ülke, etnik özellikler dinlemeden tüm insanları ele geçirebiliyor. İşteki yüksek başarımızdan ailemizle olan süper ilişkilerimize, sosyal yaşamımızdan müthiş güzelliğimize kadar tüm yaşamımızı etkilediği yetmiyormuş gibi altüstte edebiliyor.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Toptan Alçıpan Levha
Toptan Alçıpan Levha Yanıtla
- 7:09 pm

Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 8:24 pm

    Rica ederim..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara