Resimde bir kadın temiz hava alıyor. Beğenilme kaygısı yaşıyor.

Beğenilme Kaygısı Nedir?

Sevgili okuyucularım hoş geldiniz; Bugün yapmacık insanları konuşalım. Konuyu uzatmadan mevzuya gireyim. Sözlükteki analamı; Kendini olmadığı biri gibi gösteren konuşmasından, hareketlerinden, davranışlarından bunu çok iyi belli eden insandır.

Beğenilme kaygısı

Benim için anlamı ise Başkaları tarafından beğenilmek için yaşayan insandır. Sevimli olacağım diye fare gibi fıyk fıyk sesler çıkaran gıcık ve yapmacık insanlar çok sinir bozucu maruz kalana eziyettir, çiledir. Konuşmaları, gülmeleri, ağlamaları, ses tonları, gözyaşları, kahkahaları, sorunları, yorumları, kavgaları, barışmaları bile plastiktir. Salgıladıkları yapaylık ile ortamdaki tüm oksijeni emerler. Onlarla geçen zaman ziyandır. Kendilerinden her olasılıkta itinayla kaçmalı. Oldu ki yakalandık derhal bir mazeret uydurulup yine kaçmalı. Benim esas merak ettiğim, bunlar yalnız kaldıkları zaman nasıl insanlar acaba? Sürekli diken üstünde olup gülücükler saçan, etrafı süzen, konuşurken aradan dereden ukalalık yapmak için yanıp tutuşan, çok çok farklı düşünüp çok çok farklı davrananların içinde bulunduğu durum. Bu durumdaki kişiyle samimiyetle konuşmak zordur, duvarla ya da oyuncak bebekle konuşuyormuş gibi hissettirir. Şımarıklığa olan tahammülü zorlar. Şımarıklığının doğasından geldiğine vurgu yapıp prim yaptığını zanneder. Bu dünyada yaşamaz, içinde yaşadığı yalanların üzerinden bakar herkese, yorumlarıyla komik duruma düşer. Etrafındakilerin durumunu farketmesi ve nezaketleriyle doğru orantılı olarak marslı gibi yaşamına devam eder. Geçen hafta ne kadar çok eğlendiğinden filan bahsederken dinliyormuş gibi yapıp başka şeyler düşünmek ya da kendinden uzaklaşmak en güzel çözümdür. Beğenilme kaygısı yaşayan insanların, kendi yaşantısından farklı başka bir role bürünme halidir. Ancak, günümüzde çoğu insan, menfaatleri uğruna;  yapmacık tavır sergilemekte. Böyle insanların; düşünceleri ile davranışları farklıdır. Davranışları, kişiden kişiye değişir.  Yapmacık insanlar için, hep bir menfaat söz konusudur. Menfaatleri uğruna, kişiliklerinden ödün vermek önemli değildir. Sürekli, karşısındaki insana, kendini beğendirme çabasında olduğundan; değişik tavırlar içerisinde olurlar. Çoğu insan, olduğundan farklı davranıyor.

Sosyal Medya

Çoğunluk kendisini, Facebook’da, Twitter’da, olduğundan daha mutlu, daha başarılı, daha paralı, daha görgülü, daha neşeli, daha sosyal gösterme telaşı içinde. Pek çoğu, kendisi olmak yerine, zihninde kendine biçtiği bir rolü canlandırıyor.  Bu rolü oynayarak insanları etkileyeceğini zannediyor. Yapmacık konuşma içten olmayan,yapay,sahte,suni konuşmalara denir. Beğenilme kaygısı…

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (6 yorum)
Yabanci
Yabanci Yanıtla
- 9:11 pm

Ah ne güzel anlattın. Eline sağlık bu yazı için, minnettarım

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 9:41 pm

  Yorumunuz için teşekkürler. Beğenmenize sevindim. Daha iyi içerikler için çalışacağım.🍒

Fiber optik Ekçi
Fiber optik Ekçi Yanıtla
- 7:10 pm

Emeğinize sağlık

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 8:24 pm

  Teşekkürler..

Toptan Streç Satışı
Toptan Streç Satışı Yanıtla
- 7:10 pm

Blogunuz çok güzel emeğinize sağlık

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 8:23 pm

  Teşekkür ederim yorumunuz değerli uğramanız beni mutlu etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara