Astronomiyle İlgili Düşüncelerim

Merhaba bugün sizlere Astronomiyle hakkında düşüncelerimi paylaşacağım? Astronomi nedir? Evrende neler bizi bekliyor. Hepimizin aklında deli sorular. Bu konu hakkında size detaylı bilgi vereceğim. Hazırsanız başlıyorum.

Öncelikle Astronomi Nedir?

Astronominin asıl anlamı gök bilimidir, gökyüzünde yer alanı evreni inceler.Astronomiyle ilgilenmek aslında çok geniş bir kavramdır. Gökyüzünde yer alan her şeyi kapsar ve inceler. Yani gezegenler, uydular, onların yörüngeleri, yıldızlar, kuzey ışıkları, kuyruklu yıldızlar, güneş, ay, galaksiler ve daha birçok şey konusunda incelemelerde bulunur. Eğer siz de insanoğlunun her zaman olduğu gibi evrene, gökyüzüne, astronomiye ilgiliyseniz ve bu konuda acemiyseniz adım adım kendinizi geliştirerek bu dünyaya giriş yapabilirsiniz.Evet insanlar astronomi dalıyla her zaman ilgilendi ama eski çağlarda insanların kullanacağı pek bir araç gereç yoktu. Ancak bu zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birçok imkândan faydalanabilirsiniz. Özellikle telefonun konum bilgisini kullanarak sizlere telefon üzerinde sunulan uygulamalar sayesinde gezegenlerin, yıldızların, takım yıldızların konumlarını çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Eğer astronomiye yeni giriş yapan biriyseniz bu bilgiler sizler için gerçekten çok önemli olacaktır. Aynı zamanda hem yıldızlar, gezegenler ve gök cisimlerini gösteren bu uygulamalarda her gök cisim içinde ayrı özel bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler o gökcismin yörüngesi, hızı ve uzaklığı gibi bilgilerdir. Karanlık enerji, Kara delikler, Kuasarlar, Karanlık madde, paralel evrenler, çoklu evrenler, evrende yaşamın yaygınlığı, uzaylılar gerçekten var mı gibi konular elbette çok ilgi çekici ve insan bu “gizemli” şeylere karşı çok büyük ilgi duyuyor. Ucuz bir dürbün ya da teleskop yardımıyla gökyüzünde görebileceğiniz şeyler aklınızı başınızdan alabilir. Astronomiyle ilgilenmek hem araştırılabilecek hem de uygulamalarla öğrenilebilecek bir alan olduğu için hem evinizde hem de dışarıda bol bol vakit geçirebilirsiniz. Gezegenler, yıldızlar, galaksiler ve güneş sistemleri sizi büyülüyor mu? Evrenin nasıl çalıştığını bilmek  ister misiniz? Halk arasında daha çok astronotlarla karıştırılan, “ehuehuehu uzaya mı çıkacaksın sen? Bizi de aldırtsana yanına” biçimde komik gibi görünen ancak komik olmayan esprilerle muhattap olan bir konu değildir. Evrenin büyüklüğünü hayal edin, öğrenilecek o kadar çok ilginç şey var ki, astronomlar genellikle galaksilere, yıldızlara, gezegenlere, bulutsulara kadar evrenin kökenini ve hatta evrimi araştırır ve bu konuda uzmanlaşırlar.

Astronomi ilginizi çekiyor ve evrenin gizemli ve devasa yapısını anlamak … Astronomiyle ilgilenmek sizin merakınızı arttırabilir. Gözlemlerinizle, bakış açısınızla ufkunuzu açabilirsiniz.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 274 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (6 yorum)
Işıl
Işıl Yanıtla
- 3:18 am

En çok merak ettiğim konulardan biri paralel evren netflix dizilerinin de etkisi büyük tabi bunda,mesela bizim şimdi şuan burada yaşarken ,paralel bir evrende bundan çok farklı bir hayat yaşıyor olma ihtimalimiz?

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 1:49 pm

  Delice gelebilir ama ben inanıyorum bir çok evrende yaşam formları olduğuna.

Muhammed
Muhammed Yanıtla
- 3:08 pm

Çok büyük bir macera astronomi…. Gezegenlerde neler olabileceğini hayal etmesi bile başlı başına olay. Keyifle okudum yazıyı. Emeğinize sağlık…

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 8:04 pm

  Uzay gerçekten müthiş ve ilgi çekici. Teşekkürler.

Mutluluk Bulutu
Mutluluk Bulutu Yanıtla
- 6:49 pm

Merhaba, çok güzel içerik olmuş. Özellikle takım yıldızlarının konumlarını görebilme fikri beni çok heyecanlandırdı.💗💗💗

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 7:06 pm

  Astronomiyle uğraşmak başka, çok tuhaf, ilginç, harika. Yorumunuz için çok teşekkür..🍒🍒

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara