Resimde siyah rengi görüyoruz

Siyah Olabilmek Olmak

Karanlığın, korkunun, gizemin, esrarın, içine kapanmışlığın, özentinin, yalnızlığın, haykıranın, kızgının, acının, hüznün rengi olmaya seçilmiş siyah renk. Dünyada simge, taraf, düşünce göstergesi olmuş Kimilerine. göre en asil renk kimilerine göre beyazın karşıtı kimilerine göre ise kötülüğün simgesi olmuş. Ama ne olursa olsun asilliğinden hiç birşey kaybetmeyen ebedi ve sonsuz olmayı başarmış renktir siyah.

Öldüğünüz zaman, bedeniniz için açılmış, boyunuz kadar çukura, kürek – kürek atılan topraktır. Sevdiğiniz insanın, sizi terk edişinden sonra ardında bıraktığı ışıktır. Birine, istemeden yapmış olduğunuz bir hata sonrası, ruhunuzdan oluk-oluk akan pişmanlıktır. Küçükken elektrikler gittiği zaman, masa altlarına saklanmanızı sağlayan korkunuzdur. büyüdüğünüzde ise, soyunmak için çıplaklığınızı teslim ettiğiniz, güvendiğiniz…yolda yürürken yanlışlıkla çarpıp özür dilediğiniz kişidir. Bir resim yaparken, tam da aradığınız rengi bulmanızı sağlamak için, diğerlerinin arasına karıştırdığınız…bazen, seni seviyorum sözüdür. bazen, yalnızlık…

Karanlığın, korkunun, bilinmeyenin, gecenin ve içine saklananların rengi. Siyah.. ışığı yansıtmaz çünkü farkedilmek tanınmak istemez. Siyah gecenin rengidir çünkü geceler sessizdir.. Sessiz sakin ürkütücü.

siyah hem mütevazı hem kibirlidir. siyah tembel ve kolay, fakat gizemlidir. ama her şeyin ötesinde siyah şunu der: “sizi rahatsız etmiyorum. beni rahatsız etmeyin!”

Her şeyi saran renktir. Siyah değil midir tüm renkleri içinde barındıran? Tüm renkleri emerek kendi çekiciliğini peydah eden? Karanlıkta var olduğu söylenen; ama her şeyde kendini gösteren? Tüm kirleri, sırları ustaca saklayan? Asaleti ve güçlülüğü çok şeyi içinde barındırmasından değil mi? Sarı da kırmızı da mavi de benliğini siyahta kaybetmedi mi? Peki, beyaza bastığınızda siyah bir leke oluşmadığı oldu mu hiç? Masumiyetini kıskanır, çekiciliğinin, çok sahipliğinin altında ‘beyaz’a ulaşma arzusu vardır çünkü. Onun gibi tüm renkleri yansıtabilmek ve kendi benliğinde sadece kendisiyle kalabilmek ister. Çünkü o da her şey gibi sahip olduklarının kıymetini bilmez, şükretmez. Cenazeye giderken insanların tercih ettiği renk olmak istemez, hatta yakınır. Kendi bilir rengarenk olduğunu. o toprakla buluşmak istedi hep. Kusursuzluğuyla gömülmek; ama bilmez ki beyaz yalnız kalmak istemekten korkar hale gelmiş, masumiyetin gerekliliği olan yalnızlık onu paranoya etmiş. Beyaz sadece denizi sever, yağmur damlasını sever. güneşi bile sevemez uzun süre. ya sararırsa? siyah ise her şeyi sevip, her şeyi içine almak isteyecek kadar doyumsuz. Her şeyin bir bedeli vardır. saflığıyla baş ederek yalnızlığa sürükleniyordu beyaz, asaleti kendine has. çekiciliğini, gücünü artırmak için daha çok kirlenmeye mahkum siyah, asaleti kendine has.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara