Resimde özgür bir kadın görüyoruz. özgürüz Herhalde Yoksa Değil Miyiz?

Özgürüz Herhalde Yoksa Değil Miyiz?

Ne kadar özgürüz, özgür yaşamak için belirli miktar paraya ihtiyacımız vardır çoğu kişi sadece karnını doyurmak için çaba sarf ediyor peki ya bu durumda biz ne kadar özgürüz?

Özgürlük Nedir?

Ne kadar özgürüz, kişiden kişiye değişen durum algısı bence, Başkası tarafından uygulanan kısıttan, hareket engelinden, baskıdan, durdurulmaktan ve bunun gibi tüm olguların bütünsel olarak ortadan kalkmasıdır. Başka bir deyişle;“herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma durumu.”“Özgürlük, erkinlik veya hürriyet, birinin engellenmeden ya da sınırlandırılmadan istediğini seçebilmesi, yapabilmesi ve hareket edebilmesi durumudur. Felsefede, determinizm karşıtı özgür irade fikrini içerir. Politikada özgürlük, hükûmet baskısından bağımsızlıktır.”

Nasıl Yaşıyoruz?

Ne kadar özgürüz, okula giderek başlıyor serüvenimiz belirli saatlerde kalkarak gerçekleşiyor ilk adımımız ne kadar özgürüz. Zorunlu eğitim çünkü mecburuz. Sonrasında eğitim lise ile devam ediyor istenirse üniversite okunuyor. Okunan üniversitede çoğu kişinin kendi isteği olmamakta ya ailesi seçiyor yada puanın tuttuğu yere gidiyor. Üniversite okusun da cümlesine maruz kalıyoruz, okumuş olmak için okunmamalı sonra dışarıda üniversite mezunu işsiz ordusu olmakta zaman kaybı da çabası ne kadar özgürüz peki? İyi kötü bir iş bulunur asıl serüven şimdi başlar. Her sabah kalkıp işe gidilir günler tekrar eder işte mobbing uygularlar, hadsiz insanlar rahatsız eder, moralin bozulur, kötü hissedersin bu durumların önüne geçemezsin biraz sabredersin sonrası iş değişikliği. İş hayatım düzene girdi dediğinde bir bakmışsın iki üç iş değişikliği olmuş ve son işinde biraz daha sakin olduğunu fark ederek konfor alanını değiştirmek istemezsin kabul edersin firmanın eksiklerini bozuk kişilikleri, biraz düzene girdi iş hayatın ya sonrası…Toplum baskısı yüzünden sürekli kulaklarda olan o cümle hadi bakalım evlenmiyor musun? ailede evlen diyor mecburen evleniyorsun sana kalırsa 2 3 sene sonra evlenirdin ama evleniyorsun özgürlük nerde. Evlenmekle de bitmiyor evlenme masraflarını ödüyorsun 10 yıl e böylelikle ne beğenmediğin işinde çıkabiliyor ne isteklerini yapabiliyorsun tam düzene oturdum derken çocuk isteği geliyor ailenden bir torunda sevmeyelim mi ? sana da mantıklı geliyor çocuğun oluyor ama artık sadece çalışıp çocuğun için yaşayacaksın 10 yaşına kadar çocuğun arkasından dur olum yapma kızım diye koşuyorsun ne kadar özgürsün artık hiç değil. Para biriktirmeye çalış, olmayan yetmeyen parayı birde üstüne üstlük bu ekonomide. Emekli ol ve yaşamına hasta bir şekilde devam et.

Yaşamda; ertelemekten, başkalarının isteklerini karşılamaktan, ailene özverili davranmaktan, kendinden ödün vererek, hayatta özgür olamazsın kendine bir rota çiz, yapamıyorsan bir metod öğren  böylelikle kısmi özgürlüğüne kavuşabilirsin. Bunu yapabileceğini biliyorum iyi denemeler…

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Kamil Gündüz
Kamil Gündüz Yanıtla
- 4:08 pm

İnsan hem gıdayla hem insanla beslenir o yüzden insan canlı cansız herşeye ve insanlara ihtiyaç duyar bu yüzden hiçbir zaman özgür olamaz

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Yanıtla
    - 9:36 pm

    Özgürlüğün ne olduğunu anlamıyoruz herhalde, tam olarak bende bilmiyorum 🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara