Müzik Duygular ve Düşüncelerimiz

Müzik dinlerken ne hissediyorsunuz? Ya da ne hissettiğinizde müzik dinlemek istiyorsunuz?Sözlerinden çıkardığınız anlamlar sadece sizin hayatınıza göre şekilleniyor ve ritminde bazen kayboluyorsunuz, değil mi? Tıpkı bir ihtiyaç gibi, çantalarımızdan, cebimizden asla ayırmadığımız kulaklıklarımızı taktığımızda ve müziği oynattığımızda dünyadan soyutlanıyor ve başka diyarlara gidiyoruz. Bazen de yok oluyoruz. Peki, hem karmakarışık duygularımıza arkadaşlık eden hem de bizi alıp götüren müzik ruhumuza nasıl iyi geliyor?Biliyoruz ki, kelimeler aklın dili olduğu gibi, müzik de duygu ve tutkunun dilidir.

Yıllar içinde benliğimize işleyen ve kalbimizin daha hızlı atmasını ya da yavaşlamasına neden olan o tanıdık sesler. Müziik herkese hitap edebilen ve yemek gibi farklı damak tatları olan bir duygu. Karnın acıktığında nasıl yemeğe sarılıyorsan. Ruhun gıdası da kesinlikle müzik. Seni en güzel ve en kötü günlerinle bağlayan ve o tınıları duyduğunda o ana çeken bir güzellik. Canın mı sıkkın? Seni yukarı çekecek bir müzik başlat. Duygularını mı yaşamak istiyorsun? Aç hüzünlü bir parça! Evdeysen bilgisayarından, olmadı telefonundan, o da olmadı televizyondan müziği aç! Şarkılar duygularımızı okşayan ve ruhumuzu doyuran bir lütuf. Hayatı daha dolu yaşamak istiyorsan mutlaka hayatında bulunması gereken bir olgu. Hayatında bulunmuyorsa burada müdahale edecem. Çünkü bu olmazsa olmaz! Şimdi ilk önce hangi tip müziği sevdiğini bulman lazım. Artık Spotify ve Youtube gibi müziklere kolaylıkla ulaşmanı sağlayan araçlar var.

Müzik gerçekten hayatımıza güzellik katan bir olgu, bir kere sevdiğin tarzı bulunca seni alıp götüren ve mutlu eden bir hediye. Hayattaki bu mutluluğu kaçırma ve müzikle yaşamaya başla!

Müzik, tıpkı elle tutulamayan ve bedeni dolaşan nefes gibi kulaktan girip belli beyin bölgeleri aracılığıyla beyinde dolaşır ve insanların duygu ve düşüncelerini oldukça olumlu etkilerle donatır. Kısaca müzik sadece eğlence için kullanılan bir araç değildir. Bilimsel araştırmalar, müziğin fiziksel ve zihinsel refahı artıran fizyolojik süreçleri etkileyebileceğini göstermiştir.

Müzik ruhun gıdasıdır. Ruh halini değiştirmenin en kolay yolu şarkı dinlemektir. Müziğin insan psikolojisine etkisi hakkında yapılan araştırmalar müziğin, haleti ruhiyeyi yükseltmek ve depresyondan uzak kalınabileceğini ortaya koymuşken, neden hala şarkı dinlerken seçici olmuyorsun? Bunca dertleri içine gömecek, atacak yerin mi kaldı? Dinlediğin müzikler, herkes gibi senin de geride bıraktıklarının, ihanet edenlerin, terk edenlerin içinde birikmesine mi yarıyor?

Bugün içine attıklarını müzikle geride bırakabilirsin. Artık içine atmaktan vazgeçebilirsin. Her gün ve her şekilde gün geçtikçe iyi olabilirsin. Bu her şeydir. Sen değişirsen değiştirme potansiyelini açığa çıkarabilirsin. Dinlediğin müziklere dikkat et. Ruhunun gıdasını eksik etme. Ruhunu zehirleme.

Yazar Hakkında
Toplam 269 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara