Gerçekliğin Altında Etki

Merhaba üzgün kiraz sitesinin okuyucuları, yeni başlangıçlar bazı gerçeklerin bitişi oldu. Yapmak istediğim çoğu hamle ters tepti, bataklıktan çıkmaya çalışırken iyice derine battım. Çok yönlü planlarım tek tek suya düştü, kendi kendimi nasıl kandırmışım meğer. Neden uçamıyorum bilemiyorum kanatlarım kırık bile değil, neden geldiğim noktaya geri dönüyorum. Uzun zaman oldu hissetmediğim bir duyguyu tekrar hisedeli. Bir boşluk tüm umutlarımı yok ediyor, beni benden çalıyor.

Dışarıdan gelen etki bazen modumuzun bazen duygularımızın ve durumların etkisiyle istemediğimiz bir hızlı tepkiye dönüşebilir. Bekle ve tepki ver temelli davranış stilini benimsemek, etki ve tepki arasında şeçim yapma özgürlüğümüzü kullanmak daha efektif tepkiler verebilmemi ve daha anlamlı yaşamamızı sağlayabilir.

Peki bunu yapabilmenin etkiler ve durumlar ile arama mesafe koyabilmemin bir yolu varmıdır?

Yaşadığınız güncel bir olay ya da sorun hakkında bir cümle yazın. Boş bir kağıt üzerine, yatay şekilde tam ortasına:

Ya … ya da… Öyleyse… Bu nedenle ben… gibi cümleler kurun.

Bazı cümle örnekleri şunlardır:

Ya ben kontrol altında tutarım, ya da her şey altüst olacak.

Ya mutsuzca yaşamaya devam ederim, ya da istemeden bırakırım. gibi olsun cümlelerin.

Her iki cümleyi de birer kutucuğa alın, virgül dışarıda kalsın. Cümlenizi kutularıyla, bunların arasındaki ve çevresindeki boşluklarla inceleyin. Kutular şekil, boşluk ise zemin olsun.Boşluğun bir şey oluşturup oluşturmayacağını görün! Virgüle odaklanın. Cümledeki virgül, duraklama anlamına gelsin.Yazdıklarınıza bakın ve duraklayın. Bunu yaparken düzenli ve derin şekilde nefes alın, her nefes alışınıza ve her nefes verişinize, bunların arasındaki her küçük boşluğa dikkat ederek.Cümlenizi netlik ve tam farkındalık ile tecrübe edin, hiçbir drama olmadan, yalnızca etrafındaki boşluk ile. Cümlenin içeriğini inceleyin.Cümlenin ikinci kısmı için başka bir alternatif mümkün görünüyor mu? bir alternatif bulmaya çalışın ve ne kadar zor olduğunu görün, bu zorluk beynin boşluğa verdiği tepkidir.Boşluktan korkarız! Şu ana kadar güvenilir bulduğumuz mantıksal araçlarımızın arasında oluşan boşluktan korkarız. Mantığın altını kazan ve her gerçekliğin altında yatan boşluktan korkarız. Hiç usanmadan sadece boşlukla ilişki kurarak bekleyin ve devam edin.Boşluk bir açıklık olacak, ve asla değişmez dediğin herşeyin önünde “gizemli geçiş” belirecek.Bu duraksama iyileştirici bir duraksama. Hiçbir şeyi çözmeye çalışmadan, basitçe nefes alarak, herhangi bir şeyi bilmeye olan ihtiyacınızı bir kenara bırakarak ve boşluğa odaklanarak.Bu yöntem kullanıldıktan sonra yazdığın cümlelerin dönüşebileceğini göreceksin. Ve bunu yapabilecek gücü ve niyeti boşlukta bulabileceksin.Sonuca olan bağlılığımızı bıraktığımızda, kişinin korku ve arzu döngüsünde bir boşluk ortaya çıkar. Sonuçları teslim edin. Hayatını sessiz ve adil bir tanık olarak gözlemleyin, tüm duyguları derinden hissedin ancak bunların hiçbirinin seni ele geçirmesine izin vermeden yola devam edin. Boşluk yaratmak için duraksayın.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara