Bir kadın saksıya çiçek dikiyor. Ve çiçeklerle konuşuyor.

Çiçeklerle Konuşmak İşe Yarar Mı?

Merhaba arkadaşlar bugün siz değerli okuyucularıma çiçeklerle konuşmak hakkında konuşmak,yazmak istedim. Mevzuya gireyim derhal. Hemen her evde, bir saksı içerisinde bir çiçek vardır. Rengarek olan bu çiçekler, kimi zaman sadece, bir ağaç şeklinde kimi zaman da yeşil koca koca yapraklar şeklinde oluşur. Kimimiz çiçeklere süs bitkisi olarak bakarken, kimimiz de çiçeklerin türüne göre verdiği faydaya bakarız. Yetiştirilen çiçekler, evin rengine şekline güzellik katarken, odalarımıza oksijen sağlar. Bazı çiçekler ise zehir saçmaktadır. Çiçek güzelliktir. Şefkat ve sevgiyle büyütülür. Çocuk gibidir. Bakımı yapılmayan çiçek, çok çabuk solar ve ölür. Kimilerine göre çiçek yetiştirmek, bir hobiden ibarettir. Kimileri için vazgeçilmez bir sevdadır.

Çicek’lerin kesinlikle etkilendikleri bir durumdur.
Çiçeklerle konuşmak işe yarar mı?

Onlarla güzel güzel konuştuğunuzun ertesi günü tomurcuklanmaya ya da bir güzel açmaya başladıklarını görürsünüz. Ruh halinizdeki değişiklikleri de anında hissederler. Dikkat edin üzgünseniz, hastaysanız onlar da bundan hemen etkilenirler. Çiçeklerle konuşmak belki de daha doğal bir hayata ağıt yakmaktır. E adama sormazlar mı? Sonra: “madem çiçeklerle konuşacaktın, neden kendini betonların içine hapsettin?” söylediklerimi hissettiklerine, sevgimi anladıklarına inanıyorum ya ben. Onları saksıya dikmeyi, elimi toprağa bulaştırmayı seviyorum. Ben onları sevdikçe hep güzel güzel büyüdüler. Onlarla konuşuyorum, yapraklarını seviyorum. Canları sıkılıyordur diye arada balkona çıkarıyorum. Suyunu değiştirirken de üzerlerine yağmur yağıyormuş efekti bilem yapıyorum. Sanırım sevgimi bütün canlılara göstermeyi seviyorum. İnsanlarla konuşmanın gereksizliğini fark etmekti belki. Sokağa çıktığımda karşıma çıkan her kediyle konuşur, tomurcuklanmış ya da yaprak dökmüş her ağaca selam veririm. Evdeki çiçeklerimi çocuğum gibi görür, hepsiyle ilgilenir, sohbet ederim. Tüm bunları her gün yaparım. Bilmem belki de deliyimdir… Kısa bir hikaye, “kadıncağızın biri dertlerini kimseciklere anlatamazmış. Bahçedeki ağacın dibine gider, bütün derdini o ağaca anlatırmış.

Doğayı özledik.

Gel zaman git zaman, ağaç kaldıramamış bunca derdin yükünü, günün birinde çat diye ayrılmış ortadan ikiye. “.. artık, sabahları uyandığımda “günaydın” dediğim biri var hayatımda. Uzun uzun sohbet ettiğim, yazılarımı okuduğum, yapraklarına dokunduğum, bana mor mor gülümseyen ve artık hiç boynunu bükmeyen biri… Bu çiçek, bana sevginin bambaşka boyutlarını öğretti… “
Çiçeklerle konuşmak..

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (4 yorum)
Ses sistemi kiralama
Ses sistemi kiralama Yanıtla
- 7:07 pm

Emeğinize sağlık

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 8:25 pm

  Teşekkür ederim yorumunuz değerli..

Işıl
Işıl Yanıtla
- 7:26 pm

Daha bir saat önce su verirken, konuştum çiçeklerimle yeni yerlerini sevmişler mi acaba diye 🙂

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 8:21 pm

  Bunu duyduğuma çok sevindim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara