Bir fotoğraf makinesi ve üç fotoğraf. Yeri ve zamanı olmayan hobi fotoğrafçılık.

Yeri ve Zamanı Olmayan Hobi Fotoğrafçılık

Merhaba uzgun kiraz okuyucuları her gün farklı kategoride bir yazı paylaşıyorum. Ve bundan büyük keyif, mutluluk alıyorum. Günümüzde hepimizin dokumatik telefonları var. Gittimiz mekanlarda, parklarda, tatil yerlerinde her yerde ânı ölümsüzleştirmek istiyoruz. Ve bu yeni bir hobi verdi bizlere. Yeri ve zamanı olmayan hobi fotoğrafçılık.. Konuyu uzatmadan yazımıza geçerim.

Fotoğrafçılık, her vakit popüler hobilerden biri. Çünkü tek başınıza, arzu ettiğiniz vakit yapabiliyorsunuz. Size eşlik edecek dostlar bulmak zorunda değilsiniz, mevsimi yok, yeri ve saati yok. Kendinize hobi olarak fotoğrafçılığı seçtiyseniz eğer,

👉işe bir makine alarak başlamanız gerek.

🐬 Okul hayatı, iş hayatı, gündelik problemler derken kendimizi zaman zaman boğulacak şeklinde hissederiz. Tüm bu koşturmacalar zihnimizi de bedenimizi de bazen yorabiliyor. Biraz dinlenmek, kendimize ve sevdiğimiz işlere zaman ayırmak isteyebiliriz. Her şeyden birazcık olsun uzaklaşmak, zihnimizi arındırmak ve dinlenmek için sevmiş olarak yapacağımız bir hobi iyi gelecektir.

Fotoğrafçılığın Avantajları

Fotoğrafçılık birtakım insanlarda ihtiras, bazılarında meslek bazılarında ise hobi. Fotoğraf çekmenin birden fazla nedeni de olabilir sadece fotoğrafçılığı hobi edinmek niçin önemli? Fotoğrafçılık, bakmak ve görmek arasındaki farktır. Fotoğrafçılık bakarken görebilmektir. Herkesin bakmış olduğu bir şeyde değişik şeyler görmek, o anı yakalamak ve karelerle ölümsüzleştirmektir. Estetik anlamda da bir şeyler anlatıyorsa, sanat eseri olarak kabul görebilir. Fotoğraf çekerken odaklanmanızı ve dikkatinizi toplamayı öğrenirsiniz. Zamanla değişik bakış açıları kazanmaya başlarsınız. Bunlar da gerek iş gerek tahsil gerekse günlük yaşamda size müspet katkılar sağlar. Olayları da değişik yönleriyle ele almaya adım atar, değişik açılardan değerlendirmelerde bulunma yetisi kazanırsınız.

👉 Kimileri kitaplardan veya internetten kendi haline öğrenmeye çalışsa da iyi resim çekmek için kurslara gitmekte, deneyimli fotoğrafçılardan püf noktalarını öğrenmekte yarar var. Kurslar hem ergonomik yapmayı sağlıyor, bununla birlikte tahsil süresini kısaltıyor. Amatör veya ustalaşmış ayrım etmeksizin resim çekmek bazılarımız için içten, büyük bir ihtiras halidir… Çektikleri her kare anları ölümsüzleştirmek anlamını Özellikle oldukça yönlü telefonların da ceplerimize girmeye başladığı vakitten beri resim çekmek daha erişilebilir, daha rahat bir hobi oldu. Çoğu vakit bir hobi olarak adım atar fakat o dünyanın içerisine girdikçe daha değişik maceralarda bulursunuz kendinizi. Bir de bakmışsınız ustalaşmış hayatınıza girmiş fotoğrafçılık… Fotoğraf çekmek, fotoğrafları saklamak; bir nevi hatıra defteri gibidir resim çekmeyi ihtiras haline getirmiş bir insan için. Çünkü çektiğiniz her bir karede bambaşka, hatırlanası hikâyeler saklıdır. O fotoğraftan öncesi, istifa aşaması ve sonrası tüm bunlar birer öyküdür ve hatırlandıkça kıymet kazanırlar. Hayatın içerisindeki bütün güzellikleri kendi yorumlarınızla sanata dönüştürme heyecanı taşırsınız. Başkalarının göremediğini fotoğrafçı gözleriniz yardımıyla görebilme yetisine haiz olmuş olursunuz bir müddet sonra…

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin..

Yazar Hakkında
Toplam 228 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara