Yeni Bir Dil Öğrenmek Hobi Midir?

✅️ Herkesin bir hobisi ya da boş zamanlarında yapmaktan keyif aldığı bir aktivitesi vardır. Bazıları dil öğrenmekten, bazıları resim yapmaktan, bazılarıysa film veya dizi izlemekten hoşlanır. Edinebileceğimiz, böylelikle hayatlarımıza eğlence ve çeşitlilik katabileceğimiz birçok farklı hobi var.

👉 Hobi amaçlı yabancı dil öğrenmek istiyorsanız amacınıza ulaşmak için birçok alternatif yollara başvurabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi internet aracılığıyla, kitap okuyarak ya da kursa giderek amacınıza ulaşabilirsiniz. Eskiden bir dil öğrenmek zordu ve şimdiki gibi internet yaygın bir şekilde kullanılmıyordu. Okullarda liseye giderken yabancı dil eğitimine başlanıyordu. Yabancı dil öğrenmek için özel ve paralı kurslara gitmek gerekiyordu. Fakat zamanımızda birçok hobi gibi yabancı dil öğrenmenize hiçbir engel yok. Yeter ki siz isteyen ve azmedin. Başarı ardından gelecektir. Yeni, yabancı bir dil öğrenmeği daha faydalı ve eğlenceli hala getirmek için yeni diller öğrenirken uygulayabileceğiniz, kullanabileceğiniz ve yararlanabileceğiniz; birkaç yöntemden bahsedeceğim.

👉 Kendim yeni diller öğrenirken edindiğim deneyimlerden de faydalanacağım.Ben dil öğrenmekten zevk alan ve bunu bir hobi gibi yapan bir kişiyim. Her yeni bir dil ile kendimi daha çok yönlü, sakin, anlayışlı ve zevkli biri olduğumu fark ediyor ve bundan çok da gurur duyuyorum :)) Peki bunu nasıl yapıyorum, daha da önemlisi nasıl eğlenceli bir şekilde yapıyorum. Öncellikle yeni bir dil öğrenmek çok emek, çaba, zaman ve aynı zamanda süreklilik isteyen bir durumdur. Hemen hemen her gün kısa süreli olsa bile bi bakmanız, beyninize daha önceden yüklediğiniz bilgileri hatırlamanız gerekmektedir. Bu yüzden hemen hemen her gün öğrenmeye çabaladığınız dile en az 15-20 dakike ayırıp daha önceki notlarınızı, bilgilerinizi tekrar etmenizi öneririm. Dil öğreniminiz 5 yetenek üzerinden gitmeli. Okuma, yazma, gramer, dinleme ve konuşma. Bunların yanı sıra, dile daha çok aşina olmak ve dilin kültürünü de öğrenmek yardımcı olabilir. Bu yüzden de o dilin kullanıldığı popüler dizileri, filmleri izlemek, şarkılar dinlemek, videolar izlemek faydalı olabilir. O dil ile ilgili filmler, diziler izleyerek, müzikler dinleyerek sadece kültürünü tanımış olmuyor aynı zamanda da dinleme, anlama hatta konuşma yeteneklerimizi de geliştirebiliriz. Önerilerimi uygularsanız dil öğreniminiz daha kısa sürede gelişecek ve de daha eğlenceli olacaktır :))

👉 Dünya artık küresel bir köy. Dijitalleşmenin de yardımıyla dünyanın diğer bir ucuyla anında iletişim sağlamak mümkün. İş dünyası da haliyle bu çerçevede şekil değiştiriyor. Artık Sibirya’da yaşayan bir kişiye bir ev satmak ya da iş ilişkisi kurmak sanıldığından da kolay. Tabii yabancı diliniz varsa. Sakın yok demeyin zira İngilizce bilmenin büyük bir artı olduğu o günler geride kaldı. Artık 2 hatta 3-4 dil bilmek rekabette sizi öne taşıyor.

👉 Ayrıca yeni bir dil öğrenmek zihinsel fonksiyonlarınızın da canlı kalmasına son derece yardımcı. Bu nedenle geleceğin iş dünyasına yön verecek dillerden olduğu sıklıkla dile getirilen Çince, Rusça başta olmak üzere dünya dillerinden ilgi duyduğunuzu öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenmek zihnimizi canlı tutmanın ve hafızamızı güçlendirmenin yanında bize iş dünyasında yeni işbirliklerinin de kapısını aralayabilir.

✔️ Yabancı dil öğrenmek eğlenceli, zor bazende yorucu olabilir. Ama siz pes etmeyin hemen. Muhteşem bir hobidir aslında..

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 227 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara