Bir salon içinde kırmızı koltuklar sahnede perde var. Tiyatroya gitmek hobi midir sizce.

Tiyatroya Gitmek Hobi Midir?

Merhaba harika insanlar. Öncelikle nasılsınız, sizce tiyatroya gitmek hobi midir? neden böyle bir soru sordunuz derseniz. Sizleri önemsediğim içindir. Aslına bakarsanız tanımadığım insanlara karşı sorumluklarım var. Öyle hissediyorum. Neyse konuyu uzatmayalım ve yazımıza geçerim.

❌️ Hobi olarak sayılan tiyatroya gitmek değil, tiyatro yapmaktır aslında.

Türkiye’de yanlış anlaşılan durum, maalesef hobinin boş zaman meşgalesi olduğu algısıdır. Oysa hobiler için zaman yaratılır, rutin uğraşlar değildir.Günümüzde hafta sonlarını değerlendirmek adına birbirinden farklı aktiviteler gerçekleştirilebilir. Özellikle sinema ve tiyatronun da en fazla tercih edilen aktiviteler arasında yer alır.

Tiyatro Hakkında Genel Bilgiler

Tiyatro, oyuncular tarafından bir sahnenin üzerinde belli bir senaryo dahilinde canlı performans gösterilmesidir. Bu sahne üzerinde seyirciye jest, konuşma ve mimikler kullanılarak belli bir hikaye gösterilir. Tiyatroda önemli olan senaryo ve oyunculuk performanslarıdır. Geçmişten günümüze tiyatro en önemli ve eğlenceli aktiviteler arasında yer almaktadır. Geçmişte ve günümüzde tiyatroya ilgi hiç azalmamıştır. Tiyatro genel olarak komedi, trajedi ve dram türünden oluşur. Tiyatro senaryosu hangi türde yazılır ise tiyatro da o türe ait olur.  Olay çevresinde oluşan metinlerden biri olan tiyatro, yaşanmış ya da yaşanması muhtemel olayları okuyucuya anlatmak yerine sahnede canlandırarak seyirciye aktaran bir edebi türdür.

❌️ Peki tiyatro hobi midir? Tiyatroya gitmek hobi değildir, tiyatro yapmak hobidir.

Tiyatro Yapmanın Avantajları?

Tiyatroya ilgisi olan herkes Geleceğin başarılı tiyatro oyuncularından biri olma ihtimalinin yanı sıra etkili iletişim kurabilmek ve sosyalleşmek isteyen gençler için de hobi olarak düşünülebilecek bir aktivitedir. insanlarla sağlıklı ve etkilim iletişim kurabilmektir. Diksiyon, doğaçlama ve tirat çalışmaları karakteri canlandırma ve sözlü diyalog becerilerini geliştirdiği için bu beceriler doğrudan iletişimi etkiler. Ve insanın sosyal yaşamlarında kolaylık sağlamaktadır. Tiyatro yapmak zamanla sorumluluk duygusunu geliştirir ve çalışma disiplini kazandırır.

Özgüveni yükseltir, Yaratıcılığı Artırır.

Küçük bir not; Tiyatro insanı , insana, insanla, insanca anlatan önemli bir sanat türüdür. Tiyatro insanla yapılır. Yani tiyatroda oyuncular vardır ve o oyuncular tiyatroyu izlemeye gelenlere ellerinden gelen hünerleri, hazırladıkları oyunları en iyi şekilde sunarlar. Sahnede önceden çalıştıkları konuları canlandırarak çok güzel bir şekilde anlatırlar. Yeri geldiği zaman da doğaçlamalara da yer verilir elbette. Tiyatroya giden insan oradan çok güzel bilgiler öğrenirler. Yapılan gösterilerde, canlandırmalarda ve konuşmalardan kendilerine bir anlam çıkarırlar.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin..

Yazar Hakkında
Toplam 263 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Muhammed
Muhammed Cevapla
- 11:03 pm

Hobinin ne anlama geldiğini çok güzel anlatmışsınız teşekkürler 👏👏👏👏😊

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Cevapla
    - 2:08 pm

    Beğenmenize çok sevindim.🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara