Tarih Kokan Ülke İtalya

Rönesans’ı doğuran topraklara sahip olan tarih kokan İtalya insanlık tarihinin her yönüne tanıklık ederek bunları kendine özgü doğallığıyla yansıtan yegane ülke. Tarihi, doğası, sanatı, mutfak kültürü, müzeleri, meydanları, sarayları, çeşmeleri, dünya mirasındaki sayısız bölgesiyle eşsiz olduğu kadar dünya moda akımının nabzını tutan İtalya’nın her kenti başlı başına bir sanat ve doğa harikası. İtalya pek çok sebepten Avrupa’yı ve dünyayı gezmek isteyenlerin listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Yüzyıllar boyunca Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapan, Avrupa kültürünü şekillendiren, Rönesans’ı doğurup büyüten, günümüzün moda, sanat ve müze başkenti olan İtalya, Vatikan’a ev sahipliği yapmasıyla da dünya üzerinde Katolik inancına sahip milyonlar için de ayrı bir öneme sahip. Dilerseniz ülkenin kuzey bölgesinde, Alpler’de kayak yapıyor, dilerseniz de Sardinya kıyılarında deniz ve güneşin keyfini çıkarıyorsunuz. Venedik, birbirine kanallarla bağlanmış 118 adanın üzerine kurulu eşsiz bir şehir. Bu özelliğiyle pek çok kentten ayrılan Venedik, İtalya’nın en güzel ve romantik yerlerinden biri. İtalya’nın “Yüzen Şehri” olarak da bilinen bu şehir doğal güzelliğinin yanında; eşsiz mimarisi, sanat eserleri ve gondollarıyla da ünlü. Köprülerle birbirine bağlı dar sokakları, rengarenk evleriyle dikkat çeken kentte mutlaka görülmesi gereken yerler ise Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olan San Marco Meydanı ve Bizans mimarisinden etkilenerek yapılmış San Marco Bazilikası.

Roma İmparatorluğu gibi dünyanın köklü devletlerine ev sahipliği yapmış olması ve Hristiyanlığın en önemli merkezi Vatikan’ı sınırlarında bulundurması nedeniyle İtalya kültürel miras bakımından oldukça gelişmiştir. Roman ve Gotik sanatın yanı sıra, Rönesans ve Barok üslubu ile her sanat akımında İtalyan ressamların önemli bir payı vardır. Ünlü İtalyan ressamlar Michelangelo, Leonardo da Vinci, Donatello, Botticelli, Fra Angelico, Tintoretto, Caravaggio,Bernini, Titian ve Raphael’dir. Klasik müziğin temelleri İtalya’da atılmıştır. Piano ve violin gibi klasik müzikle ilgili çalgılarında keşif yeri İtalya’dır. Maurizio Pollini ve Luciano Pavarotti gibi dünyaca ünlü tenörler İtalya’nın klasik müzik alanında başarısının bir göstergesidir. İtalya’da gezilecek yerler nerdeyse sınırsızdır. Roma ve Rönesesans döneminden kalma dünya sanat tarihinde önemli konuma sahip kalıntılar, Collesium’lar, tapınaklar, türüne az ratlanır köprüler, geniş Roma meydanları, kanallar şehri Venedik, lüks moda’nın kalbi Milano gerçek anlamda İtalya’yı bambaşka bir konuma getirmektedir. Müzeleri, insanları, spagettisi, pizzası, müziği, tarihi, sokakları ve tüm neşesiyle İtalya, gezilip görülecek ve hatta bir ömür geçirilebilecek büyülü bir ülkedir.

👉 İtalyan mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarından biri olup, karakteristik özellikleriyle öne çıkmaktadır. İtalyan mutfağının dünyaya mal olmuş yemekleri arasında pizza, spagetti, makarnalar ve özel sosları, risotto, parmesan peyniri, lazanya ve tiramisu gelmektedir. İtalyanların misafirperverlik konusunda benimsedikleri görüş “Cennet, misafirlerimizin üzerinde kötü izlenim bırakmayı bize yasaklamıştır” şeklindedir.

👉 İtalya, sadece köklü üniversiteleriyle değil, tarihi ve kültürel dokusuyla da uluslararası öğrencileri ağırlar. Mimari, tasarım, moda ve sanatta çok ileri olması, özellikle bu alanlarda eğitim almak isteyen öğrenciler için ülkeyi cazip hale getirmektedir. 

Tarih kokan bir ülke İtalya hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara