Santranç tahtası var resimde peki Santranç oynamak hobi midir?

Satranç Oynamak Hobi Midir?

İyi insanların güzel, harika web sitesi uzgunkiraz burası, zihnizin huzur bulduğu global bir ev. Siz değerli okuyucularım iyi ki varsınız. Bugün sizlere santranç oynamak hobi midir? Hakkında bilgilendireceğim. Başlayalım..

Hobiler, boş zamanlarda keyif alarak ve bizlere bir şeyler katması amacıyla yapmış olduğumuz etkinliklerdir. Hobiler sadece boş zamanların değerlendirildiği etkinlikler değildir. Hobilerin, insanlara birtakım beceriler kazandırdığını ve insanların kişiliğiyle ilgili ipuçları verdiğini belirtmiştik.
bir santranç sever olarak söyleyebilirim ki, ister istemez başkalarından her zaman daha ileriye bakmayı öğretti bana satranç.

Çünkü 👇

santranç oynamak

odaklanmayı ve konsantrasyonu arttırır bir kere.

Satranç Oyunu Nedir?

Karşılıklı iki kişi arasında, satranç tahtası üzerinde, oyuna ait özel taşlar ile oynanan bir masa oyunu türüdür. Satranç tahtası adı verilen 8×8’lik kare bir zemin üzerinde, satranç taşları ile oynanır. Toplamda 64 kare vardır. Bunların yarısı siyah yarısı beyazdır. En yalın haliyle satranç nedir merak edenler olursa; karşılıklı iki takım veya iki oyuncu arasında, satranç tahtası üzerinde, satranç taşları ile oynanan bir strateji oyunudur desek yanlış bir söylem yapmış olmayız sanırım.

Santranç Oynamanın Avantajları

Zihni sürekli çalışır halde tutmak için. satranç zihin oyunlarından ziyade psikolojik bir oyun bana kalırsa. insanı sürekli tetikte tutan ve bakış açısı kazanmasını sağlayan bir yöntem. düzenli oynamak insana çok şey katıyor. çok yönlü düşünebilme ve hızlı muhakeme yapabilme becerisi kazandırır. satrançta küçük dikkatsizlikten doğan hataların telafisi için inanılmaz efor sarfetmek gerektiğinden, çok daha az eforla tedbirli olmak davranışı yerleşiyor.
ayrıca, oyunda geriye düşmekle, oyunu kesin kaybettiğini anladığın an arasında uğraşırsın. bir noktada, oyun devam etsede bitmiştir aslında. bu da oyuncunun yaşamında, eşeğin çayıra salınması zamanının geldiğini anlama kabiliyeti verir. Satranç için boşuna kralların oyunu denmiyor. Bir o kadar prestijli fakat bir o kadar da zeka oyunu olan satranca nedense herkes ısınamıyor. Oysaki, strateji ve ön görü üzerine kurulu olan oyun IQ’nuzu geliştirmekten, Alzheimer hastalığını engellemeye kadar büyük bir güce sahip.

👉 Bu haftaki hobi bölümümüzde satranç’ı konu aldım..

Bir defa işe taşları tanıyarak ve hareketlerini öğrenerek başla. En önemli nokta burası. Piyon nasıl gidiyormuş, efendim At nasıl hareket ediyormuş bunları iyice bir sindir. Çeşitli kaynaklar var bu konuyla ilgili dolayısıyla sana burada kalkıp nasıl oynayacağını göstermek bana düşmez.Temel hareketlere hakim ol. En passant (geçerken alma) nedir, Rok nedir bunları iyice sindir. İşine yarayacaklar zira. Farklı taktikler geliştirip rakibini nasıl sıkıştıracağını öğrenmeye başlaman gerekiyor. İhtimal o ki eğer bir önceki maddede yazılanları yaptıysan rakibin de bunları yapmıştır. Dolayısıyla sen Şah – Vezir matı yapmaya çalışırken o da bunu önlemeye çalışacaktır. Bu noktada senin oyunu yönlendirip onun defansını kırabiliyor olman gerekiyor. İlk birkaç hamle oyunun geleceğini tayin ediyor. Bu noktada ustalaşarak ilk hamlede oyunu kazanabilirsin. Amatör oyuncuların kullandığı açılışlar rakipler arasında ezbere yapılır. Bu sırada eğer ortaya bambaşka bir açılış koyarsan rakibin senin oyununu çözemeden onu mat etmiş olursun. Tabi bunları yaparken hepsinden önemlisi istikrarlı ve sabırlı ol.

Her gün akşam bir saat satranç oynamaya ya da bu konuda çalışmaya vakit ayırabilirsin. Bu matematik dersi gibi bir şey. Öğrenilmiş çaresizlik var içinde. En başından ön kabul zaten anlaşılmayacağı, zor olacağı üzerine. Halbuki o kadar da ulaşılmaz bir yetenek olduğunu kabul etsen biraz kulak versen oyuna göreceksin ki çorap söküğü gibi gelecek galibiyetler. Ve emin ol bir satranç müsabakasından galip ayrılmanın verdiği haz inanılmazdır. Gerçi güzel bir malubiyetin de tadı başka.

Satranç, kimi için vakit geçirmek için oynanan bir oyun, kimi için zihin aktivitesi. Bu oyunu kendisine hobi edinmiş insanların sayısı da az değil. Özellikle hafta sonları satranç kulüpleri dolup taşmakta, her yaş grubundan insanlar karşılıklı maçlar yapmaktadır.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 232 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (2 yorum)
Şafak Çetin
Şafak Çetin Cevapla
- 10:45 pm

Bence hobi değil, bir spordur bana kalırsa. Bir tutkudur, heyecan…

    Üzgün Kiraz
    Üzgün Kiraz Cevapla
    - 11:58 am

    Hobi olarak da yapılabilir..👍 sonrası için spor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara