Puzzle Yapmak Hobi Midir?

Merhaba herkese bugün sizlere puzzle yapmak hobi mi? Yoksa bir uğraş mı? Olduğundan bahsedeceğim. Konuyu uzatmadan mevzuya gireyim o hâlde.

Puzzle yapmak adeta çekirdek çitlemek gibi hem bulaşıcı hem de bir başladığınızda asla kolay kolay kurtulamayacağınız bir hobidir. Kimimiz için tutku, kimimiz için eğlenceli bir hobi, kimimiz için de aklımızı oynatmamıza sebep veren bir uğraştır.

Puzzle Yapmanın Faydaları

Bu tür oyunları oynamanın yapılan araştırmalara göre binlerce faydası bulunmaktadır. Bunlar IQ seviyesinin gelişmesi, konsantrasyon artışı gibi hemen her bireyin ihtiyacı olduğu konulardandır.- Puzzle eğitici ve öğretici olan en mantıklı hobilerden bir tanesidir.

– Bilişsel yetenek adı verilen yeteneğinizin artmasına neden olur?

– Problem çözme becerilerinin ciddi oranda yükselmesine yardımcı olur.

– Oyunu sık sık oynayan kişilerde üretme isteği ve yeteneği gözlemlenmektedir.

– En önemli ihtiyaçlarımızdan bir tanesi olan sosyal becerilerimizin artmasına neden olur vb

Yapboz yapmak bir hobi mi?

Çoğu zaman ailecek veya arkadaş çevresi ile bir arada keyifli zaman geçirme, bazen de tek başına bir meditasyon yapma yolu olarak başvurulan puzzle (yapboz) aynı zamanda arka planda sunduğu faydalarıyla da dikkat çekici bir aktivite hâline gelmektedir.Parça sayısı ve bu parça sayısından kaynaklı farklı hacimler, farklı desenler ve modeller ile oldukça gelişen, gün geçtikçe yeni yapbozların kullanıcıların beğenisine sunulduğu günümüzde her zevke ve her yaşa hitap eden puzzle modellerini bulmak mümkündür. Akla ilk gelen, pek tabi ki ‘sabırlı olmayı öğretmek’ olacaktır. Çünkü 500 veya 1000 parçalı bir puzzle gerçekten sabır isteyen ve dolayısıyla tamamlaması meşakkatli olan ancak bitirmenin büyük bir keyif sunduğu bir aktivitenin öznesidir.Ardından, ‘dikkatli olmak’ gelir. Çünkü birbirine çok benzeyen renk ve desenle dolu yüzlerce parçayı özenli bir şekilde gözden geçirerek bu parçaları mantıklı bir bütünlük teşkil edecek hâle getirebilmek için dikkatli olmak gerekecektir.‘Disiplinli olmak’ da bu iki öğretiye eklenebilecek üçüncü faydadır. Çünkü hemen hemen bütün aktivitelerde veya tamamlanması gereken uğraşlarda olduğu gibi puzzle yaparken de disiplinli bir şekilde gerekirse günün belli bir dönemini mutlaka bu uğraşa ayırmak veya sadece dağılan dikkatinizi toparlamak istediğinizde bir kaçış olarak başvurmak gerekecektir. Disiplinli bir şekilde üzerine eğilmediğiniz takdirde yapbozunuzu duvara asılı bir şekilde görmek hayallerinizi süsleyen en büyük pişmanlığınız olarak kalacaktır.

✔️ Puzzle yapmak eğlenceli ve sabır isteyen harika bir hobidir..

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 232 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara