Resimde gördüğünüz şey bir su şişesi. Pet Şişelerin Doğaya Zararları Nelerdir?

Pet Şişelerin Doğaya Zararları Nelerdir?

👉 Günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde kullanılan birçok ürünün pratik olması tercih sebebi oluyor. Bu ürünlerden biri de pet şişeler. Pet şişeler su ya da farklı içecekler için satın alınması kolay, taşıması hafif ve tek kullanımlık ambalajlarıyla oldukça pratik görünüyor.

❗️ Ancak son yıllarda iklim krizi ve geleceği tehdit eden çevre sorunları pet şişelerin kullanılmasının olumsuz etkilerini gündeme getiriyor.

Doğanın Dengesini Bozan Atıklar: Pet Şişeler 🏞

Son yıllarda doğanın insan eliyle ne kadar bozulduğu ve sürdürülebilir yaşam için daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor. Çünkü pet şişeler ve tek kullanımlık diğer plastik atıklar ile iklim krizi kapıda!

Tabi bu esnada pet şişenin geri dönüşümü; seracılık, giyim ve otomotiv gibi sektörlerinde fayda sağlıyor. Ancak özellikle belirtmek gerekiyor ki pet şişeler yaklaşık 400 yılda doğada çözünebiliyor. Aslında bu durum, pet şişe kullanımının çevre için ne kadar zararlı olduğunu göstermeye yetiyor.

❗️ Türkiye’deki durumu belirtmekte fayda var. Çünkü bu atıkların geri dönüşüm oranı ülkemizde çok düşük. Halbuki okyanuslara, denizlere, toprağa, ormanlara karışan bu atıklar doğaya zarar veriyor.

Pet şişelerin çevreye olduğu kadar sağlık için ciddi zararları bulunuyor. Bunun en önemli sebebi plastiğin yapıldığı maddenin insan sağlığına verdiği zarar. Son yıllarda tüketimle ilgili bilinçlenme artıyor ancak yine de yeterli olmuyor.

Özellikle pet şişe kullanımının tehlikesi, aynı şişenin tekrar doldurularak kullanılmasıyla ortaya çıkıyor. Çünkü pet şişeler yapısı gereği tek kullanıma uygun. Aynı pet şişenin tekrar su ya da başka içeceklerle doldurulması zamanla ağır metallerin sıvıya karışmasına neden oluyor. İşte böylelikle pet şişeler insan sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor.

Kullanımı son derece kolay ve fiyatı oldukça uygun olduğu için tercih edilen plastik su şişeleri doğaya son derece zarar verir. Üstelik plastik şişelerin doğaya verdiği zarar uzun vadelidir. PET isimli polimerden üretilen plastik su şişelerinin doğada parçalanması beş yüz yılı, tamamen çözülmesi ise yaklaşık bin yılı bulur. Bu kadar uzun süre doğada varlık gösteren plastik su şişeleri parçalanma sürecinde içeriğinde bulunan zararlı maddelerden dolayı doğayı zehirler. Bu durum doğaya önemli ölçüde zarar verir.Bu zararların en önemli nedeni, plastiğin içinde bulunan BPA’dır.

BPA Nedir?

İki fenol ve polikarbonat moleküllerinin birleşmesiyle oluşan Bisphenol A, organik bir bileşiktir. Bisphenol A, en bilinen ismiyle BPA, sert plastiklerin içinde bulunan kimyasal bir bileşendir ve gıda ve içecek ambalajlarında bulunur.BPA birçok ürünün yapımında kullanılır. Örneğin diş dolgularında, izolasyon maddelerinde, dişle ilgili aletlerde, tıbbi aletlerde, su şişelerinde, biberonlarda, göz lenslerinde, DVD ve CD’lerde, evde kullanılan elektronik aletlerin tümünde ve spor aletlerinde kullanılmaktadır. BPA’nın tercih edilmesini sebebi, gıdaları ve içecekleri epoksi yapıştırıcısı gibi sarmasıdır. Bisphenol A, bir endokrin engelleyicidir ki bu doğal hormonların fonksiyonuna, hareketine, transferine, salgısına ve üretimine müdahale eden bir maddedir.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 195 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara