Mahsa Amini Hakkında

Merhaba sevgili üzgün kiraz okuyucuları, değişim hakkında yazmak istiyorum. Bence değişim birisiyle başlar, kapsamlı olarak genele yayılır. Bunu nerden biliyor diyorsanız. Mahsa Amini öldürmesiyle başladı her şey. İran rejiminin (mollaların) sert dikta rejiminine tepkiler çığ gibi büyüdü hâlâ büyüyor. İran’da kadınlar özgürlük, demokrasi ve yeni bir yaşam tarzı için mücadele ediyor. Değişim bir kişiyle başladı adını unutamayacağımız kadın Mahsa Amini. İran’da olan özgürlük mücadelesi iranlı kadınların haykırışları hepimizi kapsıyor.

“Dünyadaki tüm eserler kadının eseridir.”

BİR DEVRİM KI

✅️ İran yıllarca özellikle kadınların giyim kuşam ve yaşam biçimleri açısından laik ve demokratik bir ülke idi.

❗️ İran’daki İslam devriminden sonra özellikle kadınların yaşantı biçimleri çok değişti. Daha baskıcı ve kısıtlayıcı bir yönetim altında yıllar geçirdiler. Mahsa Anani’nin ölümü bu sistemin tüm dünyada tekrar sorgulanmasını ve başkaldırıyı tetikledi. İran’da her geçen gün protestolar daha da büyüyerek devam ediyor. Bu nereye gelir bilmiyorum. Rejim değişikliğini sağlar mı bilmiyorum.

Baskıcı rejimler mutlak surette bir zaman sonra patlak vermeye başlar. Buna tarihte bir çok örnek vermek mümkündür.

İranlı genç kadın, ölümüyle tüm dünyayı yasa boğdu. Yaşanan korkunç cinayet sonrası protestoların sembolü haline geldi ve İran’da yaşayan kadınlarda, İran dışında yaşayan kadınlarda dünyanın bir çok ülkesinde ki başka milliyetteki kadınlarda tepki olarak saçlarını kesmeye başladılar.

1979 İslam Devrimi

Ülkede 1979 İslam Devrimi sonrası yürürlüğe giren Şeriat kanunlarına göre tüm kadınların kamusal alanlarda başörtü takması ve uzun, bol kıyafetler giymesi zorunlu hale getirildi ve başörtü takmayan kadınlara para ve hapis cezası verilmeye başlandı. Bu kadar sürede kadınların tüm hakları ellerinden alındı alınmasa ne olur ki, saçları görünmesin yada kıyafetleri kontrol edilsin diye ahlak polisleri yarattılar.

👉 Bütün görkemiyle savurduğumuz saç telidir özgürlük. Bütün faşist diktatörler tarihin çöplüğünde kaybolup gidene kadar mücadelemiz ve evrensel duyarlılığımız devam edecektir. İran’daki kızkardeşlerimizin yanındayız.

Nedir bu özgürlük?

Özgürlük de tıpkı aşk gibi tanımının yapılması oldukça zor bir olgu. Özgürlük… Ne çok sevilen, ne çok peşinden koşulan, asırlardır dillerden düşmeyen bir kelime.… Her kelime gibi, özgürlüğün de kullanan zihne göre hem anlamı ve kapsamı, hem de onu nerden elde edilebileceğine dair inanç farklıdır. ‘’Özgürlük ancak şöyle olur’’, ‘’Şu şu olursa özgür olurum’’, ‘’Ancak böyle özgür olurum’’ gibi saptamalarla hep başka hedefler belirlenir. Her zihin, kendi ajandasına göre işaret eder o uzaktaki hedefi.Her birey başka düşünceler ve inançlar etkisinde arar veya yaşamaya çalışır özgürlüğü. Ama hiç bir zaman tam olmaz. Bir konuda özgürleşşe, diğer konudan yakalanır, hep bir tarafı özgürlükten eksik kalır…

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 195 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara