Lost Dizi İncelemesi

Dizi severler tarafından yıllarca konuşulan efsane olarak nitelendirilen dizi Lost hakkında konuşacağız bugün.

İnsanlar yeni bir diziye başlarken “acaba Lost gibi güzel mi ?” demeden edemiyor. Dizi o kadar sürükleyici ki !

Oceanic Havayolları‘na ait 815 sefer sayılı bir yolcu uçağı Sydney – Los Angeles seferine çıktıktan bir süre sonra Pasifik okyanusunda ıssız bir ada‘ya düşer. Kazadan kurtulmayı başaran 47 yolcu için hayat, adeta yeniden başlamıştır. Bu ada’da yeni bir hayata başlayan insanlar ada’da gizemli birşeyler keşfetmeye başlayınca sürükleyici macera alıp uzaklara götürüyor bizi. Dizide -en azından ilk sezonda- flashback tekniği çok sık kullanılmış. Her bölümde karakterlerin geçmişine kısa bir yolculuk yaparak karakterler hakkında bir takım bilgiler ediniyoruz.

Kazadan 47 yolcu sağ kurtulmuş olsada dizi boyunca bizi ilgilendiren karakter sayısı ortalama 10 – 15 kişi falan. Karakterlerimiz arasında; doktor, iletişim subayı, bir rock yıldızı, bir kanun kaçağı, bir inşaat işçisi, bir milyoner, bir dolandırıcı ve fen bilgisi öğretmeni gibi garip kişiler var. Birde hamile kadın var tabii ki. Ayrıca koreli çiftimiz Jin ve Sun’ı unutmamak gerek.

Ekran hayatına 2004 yılında başlayan, bir zamanların fenomen dizisi Lost, günümüzde hala ilgiyle izlenerek mevcut başarısını korumaktadır. 6 sezonluk ömrü boyunca istikrarlı bir şekilde izleyicileri ekran başına kilitleyen dizi, drama ve macera janrlarını ustaca işlemeyi başardı. Lost’un başarısı, yalnızca yayımlandığı dönemle sınırlı kalmadı. Tüm dünyanın aynı anda aynı diziye kanalize olduğu az sayıda örnekten biri olan Lost, bu sayede unutulmaz diziler listesinin ilk sıralarındaki yerini aldı.

Lost, oldukça temel bir konuyu, drama ve gerilim öğeleriyle zenginleştirerek ilgi çekici bir eser haline geliyor. Dizide, Sidney’den Los Angeles’a uçmakta olan bir yolcu uçağının kaza yaparak Güney Pasifik dolaylarına düşmesi işleniyor. Büyük bir felaketle açılan dizi, uzun yolculuğunda bu kazanın sonrasında yaşananları konu ediniyor.Gizemli bir adada gözlerini açan az sayıda yolcu, ne zaman kurtulacaklarını bilmedikleri bu adada hayatta kalmak için birbirinden ilginç maceralara atılıyorlar. Lost, yalnızca bir hayatta kalma hikâyesinden ziyade, birbirini daha önce hiç görmeyen karakterlerin ıssız bir adadaki etkileşimlerini de gözler önüne sererek güçlü karakter gelişimlerine fırsat veriyor. Dizi tarihinin ikonik yapımlarından biri olan Lost, oldukça büyük bir prodüksiyonla ve döneminde benzeri görülmeyen bütçelerle çekilerek birçok alanda ilke imza atmıştır. Ancak yayımlandığı sürede ilgiyle takip edilmesi, dizinin yaratıcıları tarafından yenilikler yapılmasının önünü açtı.“Survive” temasını popüler kültüre kazandırarak medyada daha çok görmemizi sağlayan Lost, bu etkisi ile kendinden sonraki filmlere, dizilere ve bilgisayar oyunlarına da öncülük etti. Aynı temayı işleyen birçok eser, Lost’un deneyimlerinden yararlanarak devam etme imkanı buldu.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 275 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (4 yorum)
diaryofmeri
diaryofmeri Yanıtla
- 5:37 pm

Bir ara ne çok izleniyordu:)

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 6:12 pm

  Evet yaa herkesin dilindeydi. Efsane bir diziydi..🤗

aytacrafts
aytacrafts Yanıtla
- 12:32 am

Hafızamı sildirip yeniden izleme şansım olsaydı dediklerimden 🙂

  Üzgün Kiraz
  Üzgün Kiraz Yanıtla
  - 12:36 am

  Ne güzel olurdu yaa..🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara