Koleksiyon Yapmak Hobi Midir?

Merhaba Hoş Geldiniz bazılarımız koleksiyon toplamakla meşgul. Durumu şöyle izah edeyim. Bugünün konusu anladığınız gibi Koleksiyon yapmak hobi midir?

Öncelikle Koleksiyon Nedir?

Şimdi önce şuna bir bakalım. Sağdan soldan topladığın başı sonu belli olmayan, kendi içinde bir bütünlüğü olmayan eşyalar topluluğuna koleksiyon diyemeyiz herhalde? Detaylarına gireceğiz ama şöyle diyelim, seçtiğin parçaları arama, bulma, sahip olma, bakım yapma, kategorize etme işlemlerinin tamamınına verilen isimdir koleksiyon yapmak. Bu durumda kafadan elimizde net bilgiler oluştu. Öncelikle bir alan seçiyoruz kendimize. Sonra bu seçtiğimiz alanın parçalarını buluyoruz, topluyoruz. Bunları korumak için çaba gösteriyoruz. Bakımlarını yapıyoruz. Kategorize ediyoruz. Koleksiyonculuk, toplanabilen ya da biriktirilebilen nesnelerin toplanması,biriktirilmesi,saklanması, gerekli ise temizlenmesi ile ilgili bir hobidir. Koleksiyon önce,ilgi duyulan konusuna göre görülür ve öğrenilir.Daha sonra koleksiyonun ilk parçaları toplanır .Önceleri sadece her gördüğünü alıp biriktirme şeklinde gelişir. Belli bir miktara ulaşınca, daha zengin koleksiyonlara öykünülerek uygun şekilde dizilir ve saklanır.İlk baştan itibaren koleksiyona yatırım yapmak gerekir.Koleksiyoncunun materyalini saklayabilmesi için defter alması gerekir,ilgili kitap ya da katalog alması gerekir, maşa,büyüteç,delgi vs.gerekir. Bunlar zaman içinde bilgi arttıkça, koleksiyon zenginleştikçe yani gereksinim oldukça alınır. Koleksiyon denince ilk akla gelen Pul Koleksiyonudur. En kolay bulunabilecek ve ucuz koleksiyon materyali puldur. Türk ve yabancı pullar olarak çeşitleri vardır.Ayrıca her biri kendi içinde: anma, özel gün, tematik, resmi, blok pul, damgalı, damgasız vs gibi ayrıntılı pul koleksiyonculuğu vardır. Zor bir iş değildir. Çünkü insanlar bu uğraşı zor ile değil, zevk alarak yaparlar. Eğlenceli bir iştir çünkü, çok renklidirler, çok çeşitlidirler. Bir simetri – aynılık ve asimetri ayrılık gösterirler. Örneğin : Hepsi puldur, ama değişik devletlerin pullarıdır. Bir devletin puludurlar ama boyutları değişiktir. Aynı boyuttadırlar ama değişik serilerin pullarıdır.Çeşitli pul ve paralarda ve diğer materyalde ; yazı,arma,resim ,bayrak,bitki,çiçek, devlet büyüğü,kurucusu,anılan gün-kişi-olayla ilgili yazı ve resimler görülür.Bunların çeşitliliği karşısında insan kendisini zaman ve mekandan soyutlayabilir. Yani zamanın nasıl geçtiğini bilmez. Pullarda seriyi, paralarda seti tamamlamak için çalışır. Haftalar ya da yıllar sonra tamamlandığında insan kendi kendine sevinir. Zaman zaman ilk başta ulaşılamayacak gibi gelen bir olayı başardığına hayret bile eder. Bu ise koleksiyona zevkle devam ettirir.

Koleksiyon Yapmanın Avantajları

Koleksiyonculuğun insana kazandırdığı şeylerin başında disiplin gelir. Koleksiyoncu olan bir kişi koleksiyonunu düzenleyip,koruma,temizleme,tasnifleme işlemlerini öğrenmiştir. Bu yüzden yaşamındaki diğer işlerde de aynı şeyleri doğal olarak yapar. Bunu yaparken kendisi de farkında olmaz.Bir başka konu, ilgilendiği konunun derinliğine iner. koleksiyon yaparken veya koleksiyon parçalarımızla uğraşırken zihnimiz oraya odaklandığı için stresten uzaklaşmış oluruz. Odaklanma becerilerini artırır ve hafızayı güçlendirir. Koleksiyon (ürünlerinin takası- satışı) sosyalleşmeyi sağlar.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin

Yazar Hakkında
Toplam 227 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara