Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe

Kitap okumak, insanı bambaşka dünyalara götüren, adeta bulunduğu dünyadan çıkaran bir faaliyettir. Özellikle düzenli kitap okuyan insanlar bunun keyfine daha çok vardığı için sürekli okudukları bir kitap vardır. Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe kitabının ilk sayfasını açtığımda şu satırları okudum:
Bütün çocuklar karanlıktan korkar.

Karanlık, içinde insanı yakalayıp sessizce yiyen canavarların olduğu, kapıları ve pencereleri olmayan bir odadır.

Ama ben sadece kendi karanlığımdan, yani gözlerimin içindeki karanlıktan korkuyorum. Giriş beni acayip etkilemişti bile, Kitabın ön ve arka kapağındaki görseller ve yazı karakterleri kitaba güçlendiriyor ve anlam kazandırıyor ayrıca. Gözlerinde meydana gelen stargardt sendromlu rahatsızlık sonucu görme yetisini kaybeden dokuz yaşındaki küçük bir kız çocuğunun yaşadıklarını anlatıyor. Hastalığından dolayı yavaş yavaş görme yetisini kaybetmeye başlayan mafalda’nın çocuksu düşüncelerini, saflığını, iyi niyetini okurken, hastalığı ve yaşamla başa çıkma mücadelesine de tanık oluyorsunuz. Gönül rahatlığıyla çocuklara hatta yetişkinlere hediye edebilirsiniz. Çocuk kitabı görünümlü olup büyükler için de çok anlamlı noktalar içerdiğini düşündüğüm duygu dolu bir kitap ayrıca. İnsanın hem kalbini burkup hem de içini ısıtan bir hikaye okumak isterseniz, kesinlikle tavsiye ederim. Bir saat düşünün…Geri sayım yapıyor hiç durmadan! Ve siz o saate bakınca ne kadarlık zamanızın kaldığını görüyorsunuz. Nasıl olurdu öyle yaşamak? Kulağa ürpertici geliyor değil mi? Başkahramanımız “Mafalda” isimli bir kız çocuğu. Gözündeki rahatsızlık nedeniyle her geçen gün görme yetisini biraz daha kaybediyor. Altı ay sonra ise tamamen göremez duruma gelecek! Sevdiklerinin yüzü giderek silikleşiyor. Yapabildiği şeyler her geçen gün daha da azalıyor.Ve bununla baş etmek zorunda… Kitap başından sonuna kadar hem çok duygusaldı, hem de çok etkileyiciydi. Okurken Mafalda’ya sürekli sarılmak istedim. Kitapta en sevdiğim şeylerden birisi de Mafalda’nın aşırı masum hislere sahip olmasıydı, onun bakış açısından hayatı görmekti.

Bu bir hikaye ya da roman değil! Bu bir biyografi kitabı bana kalırsa. Bizzat yazarın otobiyografisi… Okuduğum bu kitap gerçekten şaheser bir kitaptı, uzun süre etkisi altında kaldım.

Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe

Yazar Hakkında
Toplam 214 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Şunlar da ilginizi çekebilir
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara