Bir adam kağıda şekil çiziyor. Kaligrafi Öğrenmek Hobi Midir?

Kaligrafi Öğrenmek Hobi Midir?

Merhaba herkese bugün sizlere yeni bir hobiden bahsedeceğim. Hepiniz mutlaka adını duymuşsunuzdur kaligrafi yazı yazma sanatı. Konuyu uzatmadan mevzuya gireyim o zaman..🤗

Yazı Yazma Sanatın Avantajı

Kaligrafi öğrenmeye başlar başlamaz, hat sanatının tedavi edici ve rahatlatıcı olduğunu göreceksiniz. Bu, üstesinden geldiğiniz herhangi bir göreve zihinsel odaklanmanızı artırmanıza neden olur. Bunun nedeni, kaligrafi öğrenmek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınızda, daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur. Kaligrafi alıştırma sayfalarınızdaki her vuruşta, vücudunuzu rahatlattığını ve zihninizi rahatlattığını göreceksiniz.Ne kadar çok pratik yaparsanız, zihniniz hayatınızın önemsiz sorunlarını unutmaya başlar. Bu nedenle, zihninizi rahatlatmak ve sizi herhangi bir zihinsel stresten kurtarmak için harika bir aktivite haline getirir.

Kaligrafi nedir öncelikle 👇

diye soruyorsanız kaligrafi yazılar ve yazı sistemleri kullanılarak yapılan bir yazı yazma sanatıdır ve görsel sanat olarak nitelendirilebilir. Bu işi yapan ve kendini buna adamış kimselere ise hattat ya da kaligraf denir. Bu sanat belli coğrafyalara göre büyük değişkenlik göstermektedir.

Özellikle dini motiflerde de kullandığı gözlenmiş ve uzun zamandır da var olmuştur. Bunu İslami kaligrafi, Arap kaligrafi, Pers kaligrafisi ya da Japon hat sanatı gibi coğrafyaya göre ayırarak ayrı kategorilerde inceleyebiliriz.

Bu hat sanatları ya da tabii ki diğer adı ile kaligrafi yazı sistemleri tabanlı olduğu için pratik yaparak geliştirilebilir ve farklı türde bir görselliğe sahip olunması da sağlanabilir. Bu yüzden günümüzde de bu yazı teknolojiyle birlikte geliştirilmiş ve bilgisayar ortamında da yapılmaya başlanılmıştır.

Kaligrafi sanatı, eski çağlardan beri her medeniyetin kendi kültürü ile özdeşleştirerek kendine has olarak geliştirdiği bir güzel yazı sanatıdır.

Kendi yazı stillerini güzelleştirmek isteyen medeniyetlerden İbrani kaligrafisi, Mısır kaligrafisi, Hint kaligrafisi, Kore kaligrafisi, Çin kaligrafisi, Japon kaligrafisi, Latin kaligrafisi ve İslam ( Arap ) kaligrafileri bu şekilde ortaya çıkmış.

Hat da ve kaligrafi de güzel yazı yazmak anlamındadır ancak şekil ve estetik itibariyle kaligrafi batı tarzını, hat ise İslami usüllerini içeriyor. Hat sanatında dini içerikler ve motifler kullanılıyor. Taa Osmanlı zamanında şöhreti Osmanlı devleti’nin sınırlarını aşan ve günümüze kadar eserler bırakan hattatlarımız bulunuyordu.Kaligrafi latince Kallos (güzel) ve Graphos (yazı) kelimelerinin birleşimi ile meydana gelmiştir.

Öğrenmesi zor bir sanattır ancak öğrendikten sonra kendinizi yansıtabileceğiniz, kendinizi özel hissettiren bir yazı sanatıdır. Kaligrafi aslında harflerden değil çeşitli estetik çizgilerden,desenlerden oluşur. Öğrenilen belli bir disiplinin içinde her sanatçının kendine özgü bir tarzı oluşabilir. Kaligrafların kendine özgün ve karakteristik eserleri vardır, zaten bu özgünlükler onların eserlerinin değerini belirler.

Yeni bir şey öğrenmeye çalışırken akla gelen ilk düşünce ne kadar para harcamam gerekiyor? Bununla birlikte, hat sanatı söz konusu olduğunda, başka hiçbir beceri öğrenimi bu kadar ucuz olamaz. Kaligrafi alıştırması yapmak için bir kalem, uç, mürekkep ve hat alıştırma sayfalarına ihtiyacınız olacak. Basitçe söylemek gerekirse, başka hiçbir beceri öğrenimi kaligrafi kadar ekonomik ve faydalı olamaz.

Hayatta yeni şeyler öğrenmek, yaşam kalitenizi büyük ölçüde artırabilir ve her hobi pahalı bir iş olmak zorunda değildir. Bununla birlikte, hat sanatı ile hafızanızı ve bilişsel becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

✔️ Kaligrafi Öğrenmek hobiler içindeki en güzel Hobi olabilir bana kalırsa..

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 195 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara