Kağıt Katlama Origami Bir Hobi Mi?

Merhaba hoşgeldiniz sevgili okuyucularım. Hobi kategorisinden her hafta siz değerli okuyucularıma bir hobi kazandırmak için çalışıyorum. Keyifli okumalar dilerim. ❤️

Origami Nedir Öncelikle?

Japonca anlamı “kağıt katlama” anlamına gelen Origami Sanatı, ülkemizde henüz pek yaygın değil. Oysaki sadece kağıt kullanarak icra edebileceğimiz, makas ya da yapıştırıcı bile gerektirmeyen bu hobi, özellikle çocuklarda ince motorik, hafıza, sabır ve yaratıcılık gelişiminde oldukça etkili.

Hobi Edinmek

Günlerimiz, iş yoğunluklarına bağlı olarak oldukça dolu ve kendimize çok az yatırım yapabildiğimiz zaman dilimlerine dönüşmüş durumda. Bu kadar yoğun çalışma ve öğrenme aşamasında insanların kendilerine uygun birer hobi edinmesi de zorlaşıyor. Çünkü hem zahmetsiz hem eğlenceli hem de yeterli zamanın yaratılabileceği bir hobi bulmak gerekiyor.

Kağıttan

Bu noktada sizlere ekstra olarak maliyetsiz bir hobi de olabilecek bir seçenek sunabiliriz. Çünkü bu hobi için gerekli ana malzeme sadece kağıt. Peki, kağıttan neler yapılır? Yazımızın devamında göreceğiniz üzere neredeyse her şeyi kağıttan yapabilmeniz mümkün.

İlk olarak, “Neden kağıt?” diye sormakta fayda var. Keza kağıt oldukça kolay bulunabilen ve şekil alabilen bir materyal. Şekil almasının yanında gerekli şekiller vermek için de kolayca eğilip bükülebilir. Fark etmesek de günümüzde kullandığımız birçok eşya kağıttan üretilmektedir. Hatta bazı kültürlerde kağıt birer yiyecek katkı maddesi olarak da kullanılıyor.Bu kadar çok kullanım alanı olması sebebiyle de, çok yönlü bir araç olarak düşünülebilir.

Japon Kültürü

Konumuzla alakalı olarak edindiğiniz hobilerde kullandığınız malzemelerin ana maddesi bile kağıt olabilir. Hobi konusunda kağıt kullanımının bir diğer sebebi de, kullanılmış kağıtların harika bir şekilde geri değerlendirilmesindendir. Bu kadar çok alanda kullandığımız kağıt haliyle atık olarak çok fazla birikecektir. Bu birikimin bir kısmını hobi olarak geri dönüştürmek de çevreye oldukça yararlı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Kağıttan bir şeyler yapma konusunu bir hobi gibi değerlendirirken origamiden bahsetmemek olmaz. Japon kültürünün çok bilinen el sanatlarından birisi olan origami, sadece çocukların değil her yaştan insanın ilgilendiği oldukça profesyonel seviyelere çıkabilecek bir hobidir. Öyle ki, bu sanatı öğrenmek için kurslara gidebilir ve bir kazanç kapısına bile dönüştürebilirsiniz!

İsmine oldukça aşina olduğumuz bu hobiyle, kağıttan kayık ya da çiçek yapma seviyesinde hepimiz ilgileniyoruz aslında. Ama çevremizde gördüğümüz hemen hemen her figür origaminin modeli olabilir. Bu karmaşık figürleri ortaya çıkarmak için sadece bazı temel tekniklerin öğrenilmesi gerekiyor.

çok Japonya’da gelişmiştir. Bu ülkede hem yüzlerce geleneksel katlama biçimi, hem de bu konuda kapsamlı bir kaynak birikimi oluşmuştur. Armağan verilirken üstüne iliştirilen kağıttan katlanmış süsler noşi denir. Bunlardan başka Origami ile kuş, hayvan, böcek, çiçek ve insan figürü gibi daha pek çok nesne oluşturulabilir. Bazen hayvanların hoş hareketler yapabilecek gibi biçimlendirildiği de olur. Bunlar arasında en çok bilinen kuyruğu çekildiğinde kanatlarını çırpan tavus kuşu ile arkasına hafifçe vurulduğunda zıplayan kurbağadır.

Japon kağıt katlama sanatı origami kimileri için rahatlatıcı bir hobi, kimileri içinse matematiksel ve biyolojik prensiplerin fiziksel bir sunumu. Ken Fowler içinse origami akıl hastalığından kurtulmanın ve yeni bir işe başlamanın en iyi yoluydu.

✔️ Origami maddi açıdan yapılabilecek en harika hobi olabilir.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 263 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara