Gizemli Kıta Mu Kıtası

Bundan binlerce yıl öncesinde var olduğu öne sürülen ‘MU’ kıtası hâlâ gizemini koruyor.

Bilim insanların reddettiği ancak hakkında onlarca kitabın yazıldığı “Gizemli Kayıp Kıta Mu” hakkındaki efsaneyi yakından öğrenmeye ne dersiniz?

Gizemli Kayıp Kıta Mu’nun Büyük Okyanus’ta Asya ile Amerika kıtalarının arasında olduğuna inanılıyor. Mu’nın Avustralya’nın iki katı büyüklüğünde olduğu kaynaklarda belirtilmiş durumda.

Churchward, Hindistan tapınaklarında bulduğu yazı tabletlerini oradaki rahiplerden on iki yılda öğrendiği Naga Maya dili ile tercüme ederek elde ettiğini açıklamıştır. Kitaplarda Kayıp Mu kıtası ve uygarlığı, Büyük Okyanusta bulunurdu ve yaklaşık 12.000 yıl önce bir deprem veya tufan sonucu sular altında kalması nedeni ile yok olduğudur.Ayrıca Meksika’da bulunan Theotihuacan Palenk Mabedi Piramidi’nin duvarına kazınmış bir yazıda Mu’nun batışı şöyle anlatılıyordu:

❗️“6 Kaan yılı Zak ayı II Maluk günü başlayan korkunç yer sarsıntısı, 13 Şuen’e kadar devam etti. Mu kıtası felakete kurban gitti. Mu ülkesi iki kere kalktıktan sonra bir gece çöktü, üstünü sular kapladı. Toprak birkaç defa havaya kalktı ve oturdu. Felaket, 64 Milyon insanın ölümüne sebep oldu.” Mu, Zak ayının 13. Cuma günü batmıştı. O günden sonra “13” insanoğlunun uğursuz rakamı oldu.

Britanyalı James Churchward aldı. Bu konu üzerinde duran Churchward aşağıdaki kitapları yazdı:

Kayıp Bir Kıta: Mu (Lost Continent of Mu – 1926)

İnsanlığın Anavatanı (the Motherland of Man – 1926)

Kayıp kıta: Mu (The Lost Continent of Mu – 1931)

Mu Kıtası Çocukları (The Children of Mu – 1931)

Mu’nun Kutsal Sembolleri (Mu – 1933’ün Kutsal Sembolleri).

Gizemli Kayıp Kıta Mu

Bizi ilgilendiren en önemlisi ise Mustafa Kemal Atatürk’ün, isteklerinden biri Türklerin tarihini çözmekti. Bunun için çeşitli çalışmalar yapmıştır. “Türklerin Mu Kıtasından gelmesi” gibi bir söylem vardı ve Atatürk bunun bir sonuca ulaşması için Tahsin Beyi bu işe atamıştı. Atatürk 1935 yılında, Türkiye’nin Meksika Elçiliğine atandı ama Tahsin Bey’in asıl görevi Mayalar ile Türkler arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Tahsin Bey Türk Dilini Tetkik Cemiyeti Başkanı İbrahim Necmi Dilmen ile yazışmalarından sonra Atatürk’e raporlar göndermişti. Bugüne kadar 7. rapordan 13. rapora kadar ulaşılabilmiştir. 1. rapordan 5. rapora kadar bulunamamıştır. Başka rapor olup olmadığı ise bilinmemektedir.Tahsin Bey 2 Mart 1936 tarihinde Atatürk’e sunduğu 7. Raporunda Churchward’ın kitaplarından bahsetmiştir. Bunun üzerine Atatürk Churchward’ın kitaplarını Türkiye’ye getirtmiş ve 60 çevirmene kısım kısım taksim ederek Türkçeye tercüme ettirmiştir. Tahsin Bey’in sunduğu diğer raporlar Maya dili ve kültürü ile ilgiliydi. Her iki kültür arasında, Mayalar’ın ayyıldızlı davullarından, Şamanik kültüründen, kilim desenlerinden, sembollerinden tüy takma alışkanlıklarına kadar pek çok ortak nokta mevcuttu. Tahsin Bey, çalışmalarını belge ve fotoğraflarla 3 ciltlik bir defter hâlinde toplayarak Atatürk’e gönderdi. Bunların ikisi 1970’lere kadar Türk Dil Kurumu kütüphanesinde bulunuyordu. Üçüncü defter ise kayıptır.Bu iki kültürün arasındaki benzerliğinin yanı sıra pek çok Maya dilindeki sözcüklerin Türkçe ile benzerliği de vardı.

✔️Gizemli Mu Kıtası gerçek mi? yoksa bir hayal mi? veya bir efsane mi? İnanın bilmiyorum. Ama dünyada gizemini hâlâ çözülemeyen tuhaf şeyler var kesinlikle.

Diğer yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında
Toplam 195 yazı
Üzgün Kiraz
Üzgün Kiraz
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara